Adrianna Nowak | 2017-01-18

"Mamy, wracamy" - rozmowa z Martą Waszczuk o aktywizacji zawodowej mam

"Mamy, wracamy" - rozmowa z Martą Waszczuk o aktywizacji zawodowej mam

O tym dlaczego większość kobiet, po urodzeniu dziecka boi się powrotu do pracy oraz o sposobach na ich sprawną adaptację na rynku pracy rozmawiam z Panią Martą Waszczuk - autorką ksiązki "Mamy, wracamy", założycielką Klubu Przedsiębiorczych Mam,a także prezesem Fundacji Be Proactive

 

Adrianna Nowak: Książka “Mamy wracamy” dedykowana jest kobietom, które chcą wrócić do swojej aktywności zawodowej po urlopie macierzyńskim. Jak Pani myśli, jakie są największe obawy mam, które czeka powrót do pracy?

Marta Waszczuk: Według moich obserwacji główną obawą jest to, że po dłuższej nieobecności w pracy ich doświadczenie i umiejętności się zdezaktualizowały, że “wypadły z rynku” i nie są “na bieżąco”. Do tego dochodzi często spadek poczucia własnej wartości oraz ograniczające przekonania - na przykład takie, że nie znajdę pracy która będzie mi odpowiadać.

 

A.N: Kto ma więcej pracy przed sobą: mamy, którym brakuje odwagi, czy pracodawcy, traktujący kobiety z dziećmi jako pracowników “drugiej kategorii”?

M.W: Trudno powiedzieć. Sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, bo znam zarówno mamy, którym odwagi nie brakuje, jak i pracodawców, którzy awansowali mamy wracające z urlopów macierzyńskich na wyższe stanowiska. Na pewno wiele jest tu do zrobienia po obu stronach. Według mnie warto przyglądać się każdej takiej sytuacji z osobna, zrozumieć lepiej cały kontekst i szukać rozwiązań korzystnych dla obu stron. Często się okazuje, że istnieje więcej możliwości niż nam się na początku wydawało. Bracia Heath w swojej książce “Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy?” pokazują, że pierwszym krokiem do podjęcia lepszej decyzji jest zwiększenie liczby opcji spośród których wybieramy. A to praktycznie zawsze jest możliwe.

 

A.N: Własna działalność czy praca na etacie - co jest lepszym rozwiązaniem dla mam chcących pracować?

M.W: Na szczęście nie ma tu jednego rozwiązania, które pasuje dla wszystkich. To trochę jak z ubraniami czy samochodami. Każda osoba i jej sytuacja jest inna i trzeba wybrać dla siebie to, w czym jest nam wygodnie i spełnia nasze potrzeby. Gdyby wszyscy potrzebowali tego samego ubieralibyśmy się w identyczne uniformy, i jeździli jednakowymi autami. W książce “Mamy, wracamy” opisuję dziesięć opcji spośród których można wybrać. Z pewnością możliwości jest nawet więcej. Bo świat nie jest czarno-biały. Nawet jeśli pominiemy inne kolory, to pomiędzy bielą i czernią znajdziemy mnóstwo odcieni szarości. Wierzę, że każda mama może wybrać z tego spektrum to, co najbardziej pasuje do jej potrzeb, możliwości, wartości i preferencji. I w czasie lektury “Mamy, wracamy” pomagam to zrobić.

 

A.N: Coraz więcej firm proponuje mamom udogodnienia w postaci pracy zdalnej. Co Pani sądzi o takim rozwiązaniu? Czy praca w domu to kompromis, pozwalający efektywnie wykonywać swoje obowiązki i jednocześnie zajmować się dzieckiem?

M.W: Tu znowu wiele zależy od konkretnej sytuacji – rodzaju wykonywanej pracy, wieku i temperamentu dziecka, preferencji mamy. Na dodatek wszystko się zmienia w czasie. Na przykład gdy dziecko jest mniejsze, ma długie drzemki w ciągu dnia może to być świetne rozwiązanie na łączenie pracy i opieki. Przy większym, bardziej absorbującym dziecku może być już niezbędna niania, choćby na parę godzin, żeby móc się skupić na pracy. Znam mamy, które korzystają z pracy zdalnej przez jeden lub dwa dni w tygodniu nawet przy starszych dzieciach, chodzących do przedszkola czy szkoły. Oszczędzają w ten sposób czas na dojazd do pracy, czasem nawet parę godzin tygodniowo. No i mogą skupić się na pracy koncepcyjnej, wymagającej ciszy i spokoju, o które trudniej, jeśli na codzień pracują w przestrzeni biurowej typu open space, gdzie wszyscy pracownicy siedzą w jednym pomieszczeniu. Dla pracodawców to rozwiązanie też jest bardzo korzystne, przede wszystkim dzięki temu, że potrzebują mniejszej przestrzeni biurowej, co oznacza możliwość znacznego ograniczenia kosztów wynajmu biura. A do tego zyskują lojalność, zaangażowanie i zwiększenie motywacji pracownic. Obie strony wygrywają.

 

A.N: W społeczeństwie słychać krytyczne głosy odnośnie programu 500+, jakoby hamował on motywację mam, chcących wejść na rynek pracy. Założenia wprowadzonej ustawy były zupełnie inne - miały aktywizować kobiety do podjęcia pracy. Jakie są Pani obserwacje?

M.W: W przypadku pewnej grupy kobiet program usuwa podstawową motywację powrotu do pracy, czyli motywację finansową. Niektóre mamy twierdzą, że pójście do pracy im się nie opłaca, bo większość zarobionych pieniędzy musiałyby i tak wydać na opłacenie opieki nad dzieckiem. Wolą nie iść do pracy i same zajmować się dziećmi. To jest zrozumiałe. Z drugiej strony warto patrzeć również na korzyści pozafinansowe z pracy: możliwość rozwoju zawodowego, nawiązywania nowych relacji, bycia docenianą, uczenia się, robienia czegoś dla siebie, wyjścia z domu. No i przecież w dłuższej perspektywie, wraz ze wzrostem doświadczenia i kwalifikacji, można liczyć na coraz wyższe zarobki. To oznacza, że początkowy okres warto traktować jako inwestycję w siebie i dalszy rozwój kariery.

 

A.N: W październiku odbyła się już czwarta edycja Forum Przedsiębiorczych Mam, które Pani współorganizuje. Wśród jakich kobiet inicjatywa ta cieszy się największym powodzeniem? Czy są to mamy o ugruntowanej pozycji zawodowej, czy może wręcz przeciwnie - kobiety niepracujące, szukające inspiracji do podjęcia pracy?

M.W: Forum Przedsiębiorczych Mam tworzymy dla mam, które chcą żyć po swojemu. Takich, które szukają inspiracji, pomysłu na siebie, albo konkretnej wiedzy i wskazówek jak mogą zrealizować swoje pomysły oraz takich, które chcą coś zmienić w swoim życiu lub sferze zawodowej. Często są to mamy małych dzieci, dlatego na naszą konferencję można przyjść z dzieckiem “pod pachą”. Oprócz Forum Przedsiębiorczych Mam co miesiąc organizujemy bezpłatne spotkania networkingowe Klubu Przedsiębiorczych Mam w sześciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Koszalinie, Gdyni i Grodzisku Mazowieckim. Dzięki temu można poznać inne mamy na podobnym etapie życia, posłuchać ich historii, planów i marzeń i zrobić pierwszy krok w kierunku realizacji swojego celu.

Najbliższe Forum odbędzie się wiosną – serdecznie zapraszam (forummam.pl). A o spotkaniach Klubu Przedsiębiorczych Mam informujemy na naszym profilu na Facebooku: fb.com/klubprzedsiebiorczychmam

 

A.N: Prywatnie jest Pani matką, która nie tylko umiejętnie godzi macierzyństwo z aktywnością zawodową, ale także znajduje czas na inspirowanie wielu kobiet do zmian w swoim życiu. Czy jakaś szczególna cecha pomogła Pani w osiągnięciu obecnej pozycji, a może nieocenione okazało się tu być wsparcie bliskich?


M.W: Na pewno bez wsparcia bliskich nie zrobiłabym tego, co zrobiłam. Nazywam to moją “siecią wsparcia”. Należy do niej mój mąż, rodzina, przyjaciółki, znajomi, dziewczyny z Fundacji Be Proactive, mamy z Klubu Przedsiębiorczych Mam, nauczyciele z przedszkola i szkoły i pewnie jeszcze kilka innych osób, których nie wymieniłam, a dzięki którym mogłam i mogę robić to, co robię. Samo wsparcie oczywiście nie wystarczy. Być może znaczenie ma także moja potrzeba działania i rozwoju, chęć pomagania innym, proaktywność, czyli branie spraw w swoje ręce, a także coraz lepsze poznawanie siebie i bazowanie w tym co robię na moich mocnych stronach. Prawdopodobnie ważne było także tzw. szczęście oraz pojawianie się w moim życiu odpowiednich ludzi i okoliczności, dzięki którym moja droga wygląda tak, a nie inaczej.

A.N: Bardzo dziękuję za rozmowę.

 

Marta Waszczuk - jak sama o sobie mówi: Jestem mamą, coachem, trenerem, doradcą, mentorką i autorką książki „Mamy, wracamy” dla kobiet, które chcą wrócić do aktywności zawodowej po narodzinach dziecka. Pomagam tworzyć i rozwijać firmy dające pieniądze i wolność. Pracuję z osobami, które chcą uzyskiwać 10x lepsze rezultaty w swoim życiu i biznesie. W 2009 roku założyłam Klub Przedsiębiorczych Mam – społeczność, w ramach której mamy zyskują wiedzę, narzędzia i motywację by łączyć pracę i macierzyństwo. Od 2012 roku jestem prezesem Fundacji Be Proactive, która inspiruje mamy do działania. W 2015 roku zainicjowałam i współorganizuję Forum Przedsiębiorczych Mam.

 

Autor:
Autor: Adrianna Nowak

Adrianna Nowak

HRownia

696436657

adrianna.nowak@hrownia.pl


Redaktor
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Coraz więcej ofert pracy zdalnej. Kto będzie pracować z domu w 2019 roku?
2019-02-24
​​​​​​​Co po maturze? Czyli studia pewniaki, po których znajdzies ...
2018-09-13
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej