HRownia | 2017-08-03

Jawne wynagrodzenia - wady i zalety

Jawne wynagrodzenia - wady i zalety
Z tego artykułu dowiesz się ...
  • jakie są wady i zalety stosowania jawności wynagrodzeń,
  • z jakimi konsenkwencjami muszą liczyć się pracodawcy udostępniający informację o wynagrodzeniach.

Na zachodzie Europy wiele ofert pracy zawiera informacje o wysokości wynagrodzenia na danym stanowisku. W Szwecji i Norwegii zarobki obywateli są nawet powszechnie dostępne w Internecie. W Polsce jednak, jawne wynagrodzenia w ogłoszeniach to nadal rzadkość. Według Sandry Wiktorko z Goldenline tylko 3,5% ogłoszeń na polskim rynku pracy zawiera wynagrodzenia. Większość z nich dotyczy branży IT.

Z raportu “Polacy mówią o pracy” zrealizowanego w marcu 2014 roku przez TNS Polska na zlecenie portalu zarobki.pracuj.pl wynika, że:

  • 48% badanych uważa, że zarobki są w Polsce tematem tabu

  • 46% respondentów chciałoby znać wysokość zarobków innych osób pracujących na tym samym stanowisku, w tej samej branży

 

Jak widać prawie połowa badanych uważa, że w Polsce o zarobkach mówi się niechętnie. Jednocześnie zauważalna jest tendencja wzrostowa osób, które chciałyby znać wysokość wynagrodzeń. Nie ułatwiają tego przedsiębiorcy, którzy często traktują wielkość oferowanego wynagrodzenia jako tajemnicę firmy. Pracownicy są objęci klauzulą zachowania poufności zawartą w umowie o pracę, a za jej złamanie może grozić nawet zwolnienie. Kto w tym wszystkim ma rację oraz jakie są wady i zalety ujawnienia zarobków?

Przejrzysty cel

Jeśli pracownik chce zarabiać więcej, powinien wiedzieć, co musi zrobić w tym kierunku. Jawne wynagrodzenia zapewnią mu przejrzystą i wyraźnie określoną drogę, która pozwoli mu na zwiększenie swoich zarobków. Tym samym poprawi to jego motywację, zapał do pracy i zwiększy zaufanie do pracodawcy.

Jawne wynagrodzenia to oszczędność czasu

Zdarza się, że kandydaci dowiadują się o potencjalnej pensji dopiero na czwartym etapie rekrutacji. W przypadku niezadowolenia z niej, rezygnują z dalszego aplikowania. Niestety, jest to strata czasu i pieniędzy zarówno dla kandydata, jak i rekruterów. Dlatego jawne wynagrodzenia w ogłoszeniu o pracę mogą być korzystne, gdyż zgłoszą się tylko te osoby, które oferowana stawka będzie satysfakcjonować.

 

Zarobki dostępne dla wszystkich

O krok dalej poszedł amerykański startup Buffer, który publicznie udostępnił zarobki swoich pracowników począwszy od CEO, a skończywszy na świeżo zatrudnionych pracownikach. System otrzymywania wynagrodzeń został skrupulatnie opisany, dzięki czemu każdy pracownik wie, co musi zrobić, aby otrzymać podwyżkę. Współzałożyciel firmy, Leo Widrich stwierdził, że jawne wynagrodzenia w Bufferze wprowadzają dobrą atmosferę i powodują niezwykle niską rotację pracowników. Ponadto przedsiębiorstwo zrezygnowało z agencji rekrutacyjnych, gdyż potencjalni kandydaci cały czas się do niego zgłaszają.

To były pozytywne aspekty jawnego wynagrodzenia. Jak wygląda to od drugiej strony?

Najlepsi zrezygnują

Jeśli w ofercie podane zostanie zbyt niskie wynagrodzenie, najlepsi i najwyżej ceniący się kandydaci nie będą nią zainteresowani. W przypadku nieznajomości zarobków, rekruter może w trakcie rozmowy próbować przekonać potencjalnego pracownika do przyjęcia danej oferty, stosując jako kartę przetargową między innymi benefity, kulturę organizacyjną czy renomę marki.

Żądamy podwyżki!

Wiele osób niezadowolonych ze swojej pensji zgłosiłoby chęć otrzymania podwyżki powołując się na płacę swoich współpracowników. Firma musiałaby takim żądaniom ulec, jeśli nie chciałaby być posądzona o nierówne traktowanie pracowników. Niestety nie wszystkie przedsiębiorstwa dysponują budżetem, który udźwignąłby koszt masowych podwyżek. Stąd też obowiązująca w wielu firmach klauzula poufności - tym sposobem pracodawcy dbają o to, aby nikt nie mówił głośno o obowiązujących w firmie płacach.

Akty agresji

Obecność jawnego wynagrodzenia mogłaby wprowadzić nieprzyjemną atmosferę w firmie. Podejrzewający się wzajemnie współpracownicy zastanawialiby się dlaczego osoba na tym samym stanowisku zarabia więcej. Mogłoby to doprowadzić do niezdrowej rywalizacji i konkurencji, a nawet aktów agresji.

Jawne wynagrodzenia sprzyjają kandydatom

Mimo niechęci, obecnej zwłaszcza wśród pracodawców, kandydaci preferują jednak oferty z podanymi zarobkami, co widoczne jest na podstawie ich popularności. Dzięki temu wiedzą, na co się piszą i nie muszą spodziewać się nieprzyjemnych niespodzianek. Ponadto, rozmowa kwalifikacyjna bez stresującego pytania o oczekiwane wynagrodzenie i konieczności targowania się jest przez wielu uznawana za o wiele przyjemniejszą.

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

“Strategia Mądrego Łowcy”- ebook na temat uczestnictwa w targach pracy od ...
2018-02-05
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Dobrze opisane stanowiska pracy - dlaczego są tak ważne?
2017-12-28
Dobra atmosfera w pracy - jak zadbać o swojego pracownika?
2017-12-01

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej