HRownia | 2018-01-22

Jak skutecznie motywować pracowników w 2018 roku?

Jak skutecznie motywować pracowników w 2018 roku?

W obecnych czasach zarządzający firmą powinien być nie tylko doskonale zorganizowany, ważne jest także, aby swoją postawą nieustannie motywował innych do działania. Menadżer, który na co dzień potrafi pokazać swoim zachowaniem, że to co robi daje mu satysfakcję, buduje jednocześnie przyjazną atmosferę w zespole i zaraża swoim optymizmem pozostałych pracowników. Tworzenie przez warstwę kierowniczą klimatu sprzyjającego nawiązywaniu życzliwych, koleżeńskich kontaktów bez wątpienia pozytywnie wpływa na jakość wykonywanych zadań, a co równie ważne, zmniejsza poziom stresu i zachęca pracowników do podejmowania nowych wyzwań. Jest to jeden z elementów modelu work-life integration, który zakłada, że dobra atmosfera w pracy wpływa na wykonywanie jej efektywniej i z niesłabnącą pasją.

Jasny i przejrzysty zakres obowiązków

Zmotywowany do działania pracownik to osoba, która rozpoczynając każdy kolejny dzień wie, jakie czekają go obowiązki. Ta z pozoru podstawowa zasada w wielu firmach nie jest właściwie przestrzegana, przez co dochodzi do niepotrzebnych nieporozumień i konfliktów. Precyzyjne określenie zakresu zadań umożliwia pracownikowi wyznaczenie konkretnych celów, a następnie wcielenie ich w życie bez demotywującego stresu. Widoczne rezultaty dobrze zaplanowanej pracy, uwzględnione w konstruktywnym, przeprowadzanym na bieżąco feedbacku, zapewniają satysfakcję i z pewnością dodadzą każdemu energii do dalszego, kreatywnego działania. Aby strategia ta funkcjonowała bez zarzutu, niezbędna jest sprawna i szybka komunikacja. Szeroki wachlarz dostępnych obecnie narzędzi komunikacyjnych pozwala wymieniać się uwagami przez cały czas, zwiększając efektywność pracy.

 

 

Pieniądze to nie wszystko

Nie od dziś wiadomo, że dobrze wykonywana praca wymaga odpowiedniego, dostosowanego do zakresu obowiązków wynagrodzenia. Jak się jednak okazuje, podwyżki nie są najważniejszym czynnikiem motywującym pracowników. Na poziom zaangażowania w codzienne firmowe obowiązki znacznie bardziej wpływają dodatkowe korzyści proponowane przez pracodawcę, takie jak specjalnie przygotowywane oferty pakietów zdrowotnych, sportowych, a nawet żywieniowych. Istotne jest, aby były one zróżnicowane i dopasowane do zainteresowań, a także wieku poszczególnych członków zespołu. Indywidualne pakiety nie muszą koniecznie obejmować karnetu na siłownię - warto wziąć także pod uwagę inne dostępne możliwości - zaoferowanie atrakcyjnego szkolenia, kursu czy też kart podarunkowych. Dzięki nim pracownicy zyskają możliwość osobistego rozwoju i udoskonalenia swoich umiejętności.

Przyjazne otoczenie i elastyczność

Aby pracować efektywnie i z przyjemnością, musimy czuć się komfortowo w swoim biurze. Przestrzeń pracy powinna zatem gwarantować każdemu nowoczesne, a zarazem praktyczne i wygodne wyposażenie. Dodatkowo wnętrze należy zaprojektować w taki sposób, by uwzględniało miejsca do odpoczynku oraz niezbędne pomieszczenia socjalne. Im bardziej będą one odpowiadały na potrzeby i oczekiwania pracowników, tym przyjemniej będzie się w nich spędzać czas pracy.

Z drugiej zaś strony motywację może stanowić także możliwość samodzielnego decydowania o kształcie swojego dnia pracy. W wielu firmach oczywistym i coraz częstszym standardem staje się opcja pracy poza biurem. To niezwykle korzystne rozwiązanie, które stanowi urozmaicenie normalnego tygodnia spędzonego w firmie. Praca zdalna pozwala ponadto na zaplanowanie dnia wedle własnego uznania i działania w swoim ulubionym, domowym otoczeniu.

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Jak utrzymać pracowników na konkurencyjnym rynku?
2018-11-19
Konferencja Rozwiązania HR!
2018-09-21
X edycja konferencji HRcamp
2018-09-14
Znamy wszystkich prelegentów na targach Outsourcing Expo – II ogólnopolskie ...
2018-08-29

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej