HRownia | 2016-08-10

Jak powinno wyglądać współczesne CV?

Jak powinno wyglądać współczesne CV?

CV wielokrotnie jest elementem, który ma zadecydować o szansie Kandydata na pracę w wybranej firmie. Z tego powodu tak ważne jest zwrócenie uwagi na jego wygląd i wartość merytoryczną. Dzisiaj, kiedy każdy pragnie podążać z duchem czasu, Kandydaci chętnie sięgają po elektroniczne CV, czyli zupełnie nowe możliwości wykreowania atrakcyjnej aplikacji. Na czym należy się skupić, jeśli chce się stworzyć nowoczesne CV?

CV to nie tylko sama treść, ale także i forma. Jeżeli chcemy, żeby Rekruter zapamiętał naszą kandydaturę, zadbajmy o ciekawy wygląd naszej aplikacji. Na biurku HR-owca jeszcze niedawno leżały stosy CV w postaci białych kartek, wypełnionych czarną czcionką. Teraz, kiedy procesy rekrutacyjne przenoszą się do sieci, powoli odchodzi się od tradycyjnego modelu i wybiera innowacyjne pomysły. Podczas tworzenia CV można czerpać z wielu ciekawych możliwości – dodawać grafikę, zmieniać kolory, uzupełniać o linki.

Nawet, kiedy korzystamy z nowoczesnych metod, musimy pamiętać, że trzeba pilnować granicy dobrego smaku. Sięgając po nietypowe czcionki czy kolory, uważajmy na to, żeby całość wyglądała schludnie i przejrzyście. Innowacyjne rozwiązania doskonale sprawdzą się podczas aplikacji na stanowiska wymagające dużej kreatywności. Wówczas zaprezentowana pomysłowość na pewno będzie doceniona, przyciągnie wzrok Rekrutera i tym samym zostanie zapamiętana.

Kiedy zaczynamy stawiać pierwsze kroki w tworzeniu CV, zwróćmy uwagę na pewne prawidłowości. Badania pokazują, że Rekruterzy najpierw dostrzegają jedne, określone informacje, by potem przejść do drugich. Na początku spojrzenie pada na treści umiejscowione w lewym górnym rogu. Jeżeli chcemy zamieścić tam swoje zdjęcie, dodajmy takie, które będzie nas godnie reprezentować. W przypadku, kiedy nie mamy odpowiedniej fotografii lepiej zrezygnujmy z jej załączenia.

Jak pokazały badania, Rekruterzy nie odczytują CV od góry do dołu. Duża część z nich przede wszystkim zwraca uwagę na doświadczenie zawodowe. Informacje te są tak ważne, że powraca się do nich tuż po zakończeniu przeglądania CV i odrzucenia kandydatury. Dlatego też warto przedstawić swoje doświadczenie zawodowe w atrakcyjny sposób. Elektroniczne CV pozwoli na wzbogacenie warstwy merytorycznej i zachęci do zwrócenia na nią jeszcze większej uwagi.

W przypadku aplikowania na konkretne stanowisko, liczy się efekt pierwszego wrażenia. Jeżeli treść i forma będą tworzyć spójną całość, na pewno CV wyróżni się pośród innych, z którymi zapozna się Rekruter. Nie można pozwolić sobie na rezygnację z dbałości o jakość treści. Każda zamieszczana informacja powinna być dokładnie przemyślana, a dopiero potem obudowana w atrakcyjną formę.

Nietypowe CV, w postaci infografiki czy innych elektronicznych rozwiązań, stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak, ponieważ Rekruterzy doceniają aplikacje, które zdradzają kreatywność Kandydata i przyciągają nowoczesnym wyglądem. Jeżeli Kandydat chce zostać zapamiętany i pochwalić się znajomością pojawiających się nowinek technologicznych, z pewnością powinien sięgnąć po elektroniczne CV.

Przejdź do sklepu

Autor:
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej