HRownia | 2016-08-17

Jak napisać dobre CV, które przykuje wzrok rekrutera?

Jak napisać dobre CV, które przykuje wzrok rekrutera?

Informacje na początek

 

Rekruterzy dziennie przeglądają kilkadziesiąt CV. Badania przeprowadzone przez The Ladders pokazują, że na analizę CV rekruter potrzebuje 6 sekund. To te sekundy decydują o tym, czy Twoje CV zostanie przyjęte czy odrzucone. Pamiętaj, że chcąc napisać dobre CV trzeba się skupić nad strukturą, czyli kolejnością wstawianych informacji. Dobrze, jeśli jest to ciąg przyczynowo-skutkowy. Wszystko po to, aby rekruter nie musiał szukać kategorii, które go interesują, gdzieś u dołu strony. Co za tym idzie - dobrze jeśli każda kategoria jest wydzielona. Nie pisz ciągiem wszystkich informacji, bo czytający możne się znudzić już na początku. Używaj kolorów, pogrubień i innych czcionek, ale wszystko z umiarem, żeby dodatkowe elementy nie przyćmiły tego, co najważniejsze. Wśród kandydatów panuje opinia, że dobry dokument aplikacyjny nie powinien przekraczać wielkości kartki A4. To nieprawda, może być zapełniony nawet do drugiej strony, jednak trzeba wziąć pod uwagę jakie to stanowisko i czy CV wymaga szczegółowego omówienia. Wszystko nie powinno przekroczyć trzech stron.

 

Na tym warto się skupić

 

  • zdjęcie - dbając o odpowiednią fotografię zrobisz pierwsze dobre wrażenie na rekruterze i spowodujesz, że Twoja aplikacja na dłużej pozostanie w pamięci. Tym samym nie zostaniesz przekreślony już na starcie. Pamiętaj o profesjonalnym zdjęciu, nie dodawaj za bardzo osobistych zdjęć, np. z wakacji.

  • stanowisko - istnieje kilka trików w pisaniu CV, dzięki którym rekruter zauważy, że wysłane przez nas CV nie jest powielanym dokumentem wysyłanym w tej samej formie do dzieciątek miejsc. Pod imieniem i nazwiskiem dodaj stanowisko, o które się ubiegasz. Dzięki temu rekruter będzie miał jasny obraz o jaką posadę się starasz, nic tutaj nie zostanie pomylone.

  • podsumowanie zawodowe - jest to kolejny trik powodujący, że dopasowałeś CV do konkretnego ogłoszenia. W tej krótkiej, (ok. 3 linijki) sekcji możesz zawrzeć coś, co jest ważne, a czego nie umieścisz w innym miejscu. Można umieścić cele zawodowe, co chce się osiągnąć dzięki pracy na stanowisku, na które aplikujemy, lub ważny dla nas sukces, który osiągnęliśmy w poprzedniej firmie. Dodanie podsumowania zawodowego jest wyróżnikiem, na tle innych zainteresowanych, bo 9 na 10 kandydatów nie uwzględnia tego w aplikacji. Tę kategorię najlepiej wstawiać na górze dokumentu, gdzie rekruter kieruje wzrok chcąc się zapoznać z kandydaturą.

  • doświadczenie - ważne, żeby były podane dwa ostatnie stanowiska z wyróżnioną konkretną, sprecyzowaną datą (miesiąc oraz rok) i opisem zadań na stanowisku. Chcąc napisać dobre CV, pamiętaj o języku korzyści. Zamiast "zarządzanie dużym zespołem” napisz, że przez pięć lat zarządzałeś dwunastoosobowym zespołem złożonym z sześciu junior managerów i sześciu osób z działu kreatywnego.

  • wykształcenie - jeśli Twoje CV jest długie, i możesz pochwalić się bogatym doświadczeniem zawodowym, podaj dwa ostatnie etapy edukacji. Unikaj szczegółów, takich jak adres uczelni/szkoły. Wystarczy nazwa, kierunek i specjalność. Pamiętaj, że działalność studencka, organizacje w których uczestniczyłeś są dodatkowym plusem.

  • zainteresowania - są punktem, który może ułatwić wyróżnienie się i pomóc zostać zauważonym. Jakie zainteresowania i hobby najlepiej wpisać? Takie, które nas dotyczą i o których moglibyśmy opowiadać bez końca. Co ważne, należy pisać bardziej szczegółowo, np. kuchnia polska czy jeździectwo, aniżeli ogólnie „kuchnia” i „sport”. Podanie zainteresowań może wydawać się błahe, ale to może przynieść dodatkową wiedzę dla rekrutera, bo przez interesowanie się sportami zespołowymi, łatwo się domyślić, że lubisz pracę w zespole, dobrze czujesz się w grupie i potrafisz współpracować z innymi.

  • dodatkowe umiejętności - jeśli korzystasz ze specjalistycznych oprogramowań, wymień konkretne nazwy i określ poziom ich znajomości. Dodatkowy język obcy - wyróżnij poziom oraz sposoby używania - czy lepiej czujesz się w mowie czy w piśmie. Jeśli posiadasz certyfikaty, wspomnij o tym. Możesz zaznaczyć, czy posiadasz prawo jazdy, lub z jakich narzędzi korzystasz, ale pamiętaj, że powinny one być związane ze stanowiskiem, na które się ubiegasz.

 

Na koniec

 

Do swojego CV możesz dodać zdjęcia lub dokumenty, które potwierdzą twoje umiejętności. Jeśli chcesz stworzyć kreatywne CV, wybierz te w formie elektronicznej. Możesz w nim zamieścić bezpośrednio linki do projektów lub autorskich storn internetowych. Wymogiem jest, aby każde CV kończyło się umieszczeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Pisanie dobrego CV nie jest trudne i czasochłonne, powinniśmy się skupić na konkretach i rzetelnych informacjach.

 

https://interviewme.pl

 

http://happyhr.pl

http://smartmbc.biuroprasowe.pl

 

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
Przygotuj się na nowe – czyli rekrutacja w kilku odsłonach
2018-05-23

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej