HRownia | 2016-08-12

Jak dobrze przygotować się do wideorekrutacji?

Jak dobrze przygotować się do wideorekrutacji?

Starałeś się o wymarzoną pracę i właśnie zadzwonił do ciebie Rekruter. Cieszysz się, ponieważ otwierają się przed tobą nowe możliwości. Zostałeś zaproszony do rozmowy, ale nie będzie to tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna. Będziesz miał okazję uczestniczyć w wideorekrutacji. Z jednej strony jesteś podekscytowany, a z drugiej boisz się, że źle w niej wypadniesz. Co zrobić, żeby dobrze się zaprezentować i zdobyć upragnioną pracę?

Termin twojej wideorekrutacji coraz bliżej. Wiesz, że to zupełnie nowa forma rozmowy rekrutacyjnej, dlatego nie masz pojęcia, czego możesz się po niej spodziewać. Swoje obawy możesz zminimalizować – przygotuj się do niej jak najlepiej, a sam zobaczysz, że może przynieść ci wiele korzyści.

Swoje przygotowania rozpocznij od sprawdzenia stanu swojego komputera. Nie chcesz przecież, żeby w trakcie rozmowy wyłączył się Internet czy nagle zgasł ekran. Bardzo ważne jest to, aby twój sprzęt posiadał sprawną kamerę internetową, mikrofon oraz głośniki. Pamiętaj, żeby laptop, jeśli z niego będziesz korzystać, miał w pełni naładowaną baterię oraz zainstalowaną aktualną wtyczkę Flash.

Zadbaj o to, żeby podczas rozmowy nikt Tobie nie przeszkadzał. Lepiej znajdź w domu ciche i ustronne miejsce, w którym nie będzie słychać w tle włączonej muzyki lub odkurzającego właśnie lokatora. Pokój powinien być wystarczająco oświetlony. Rekruter zapewne nie chce po rozpoczęciu rozmowy zastać ciemności i zastanawiać się, z kim ma przyjemność po drugiej stronie.

Postaraj się zapanować nad swoim stresem. Wideorekrutacja jest odzwierciedleniem bezpośredniej rozmowy kwalifikacyjnej, dlatego Rekruter podczas rozmowy będzie widział emocje na twojej twarzy. Przed rozmową zrelaksuj się i odpocznij. Obok komputera postaw szklankę z wodą, która pomoże, kiedy nagle zaschnie ci w gardle. Wideorekrutacja pozwala na rekrutację w wyjątkowo komfortowych dla Kandydata warunkach, dlatego śmiało usiądź w wygodnym i ulubionym miejscu – wtedy poczujesz się pewniej!

Z pytaniami Rekrutera zapoznasz się dopiero podczas rozmowy. Nie zostaną one ujawnione wcześniej, ponieważ wideorekrutacja jest autentyczna i zbliżona do tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego też do wideo rozmowy przygotuj się merytorycznie i rzeczowo. Przypomnij sobie swoje zadania, jakie wykonywałeś w poprzedniej pracy czy daty zatrudnienia. Ułóż w głowie wypowiedź o zainteresowaniach lub dodatkowych umiejętnościach. Ważne jest to, że będziesz miał możliwość zarejestrowania swoich odpowiedzi i wyznaczony czas na ich udzielenie.

Wideorekrutacja jest wygodną formą rozmowy, zarówno dla Rekrutera, jak i Kandydata. Jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz, szanse na sukces z pewnością się większą.
Nie ma się czego obawiać – weź kilka głębszych oddechów i do dzieła!

 

Jak wyróżnić się na rynku pracy? Sprawdź sam!

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej