Przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się postawić na potencjał swoich pracowników. Na przestrzeni ostatnich lat działy HR w wielu firmach przechodzą znaczącą metamorfozę. Specjaliści ds. kadr i płac stają się dzisiaj partnerami dla biznesu. Firma Sage przeprowadziła badanie wśród specjalistów ds. kadr i płac, w którym zapytano m.in. o opinie i oceny na temat zawodowej rzeczywistości. Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się grupa ponad 300 zawodowców, reprezentujących głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.
Aktualnie zmienia się sposób postrzegania HR-owców. Coraz rzadziej są oni kojarzeni jedynie z rekrutacją nowych pracowników i dbaniem o ich zaklimatyzowanie się w organizacji. Od specjalistów HR oczekuje się coraz więcej – przepisy się zmieniają, firmy i pracownicy oczekują bardziej zindywidualizowanego podejścia, a obecny rynek pracy (a w zasadzie pracownika) jest coraz bardziej wymagający. W reakcji na te oczekiwania dzisiejszy kadrowiec stawia na rozwój i szkolenia.
Nowa sytuacja – jak odnaleźć się w gąszczu przepisów?
W ostatnim czasie pojawiło się wiele zmian prawnych związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Według badania Sage aż 88 proc. firm uważa, że są przygotowane do nadchodzących zmian i działa zgodnie z przepisami. Jednocześnie 4 na 10 kadrowców czuje się niedoinformowanych w tej kwestii. Specjaliści szukają informacji we własnym zakresie, najczęściej korzystając z Internetu – 74 proc. badanych używa w tym celu mediów branżowych, a 44 proc. internetowych społeczności zawodowych. Najmniej badanych – 51 proc. – jako główne źródło wiedzy wskazuje profesjonalne szkolenia branżowe.
Wyniki badania pokazują, że częste zmiany prawne wprowadzają wśród specjalistów silną potrzebę szkoleń. Codzienną pracę kadrowców wspierają systemy informatyczne, dlatego tak ważne jest, aby były na bieżąco aktualizowane z uwzględnieniem nowych przepisów oraz by pozwalały na zautomatyzowanie najczęściej przeprowadzanych procesów. W badaniu specjaliści wskazują, w jakim obszarze warto doskonalić rozwiązania kadrowo-płacowe. Większość z problemów dotyczy tworzenia raportów czy standardowych dokumentów. Prowadzanie działań mających na celu wyeliminowanie wskazywanych niedogodności, pozwoli na zoptymalizowanie pracy kadrowców.
Zmiana poziomu wymagań wobec specjalistów HR
Rozwój technologii oraz zmienne środowisko prawne i rynek pracy to nowe realia. Sprawiają, że twardy HR oparty na działaniach administracyjno-płacowych już nie wystarczy. Coraz ważniejsze stają się czynniki związane z miękkim HR-em, skupione m.in. na selekcji i rekrutacji przyszłych pracowników czy rozwoju i motywacji zatrudnionych. Badanie Sage wykazało, że w związku z tym trendem 77 proc. specjalistów odczuwa silną potrzebę rozwoju kompetencji, a dodatkowe środki finansowe przeznaczyłoby na rozwój osobisty oraz szkolenia. Jednocześnie aż 44,2 proc. badanych kadrowców uważa, że w świetle zmian prawa i sytuacji na rynku pracy rozwój osobisty i zawodowy stanowi największe wyzwanie. Specjaliści ds. kadr i płac aktualnie stawiają na siebie, mają świadomość istotności swojego zawodu i znaczenia HR dla biznesu. Przedsiębiorcy zwracający szczególną uwagę na rozwój własnych działów HR, wygrywają rywalizację o potencjalnego pracownika, który wymaga wielowymiarowego podejścia.
Wzrost znaczenia zawodu – HR-owiec jako partner dla biznesu
Zawód specjalisty ds. kadr i płac w ciągu ostatnich lat ewoluował w kierunku doradztwa biznesowego. Coraz częściej przedsiębiorcy postrzegają kadrowców jako cenne źródło informacji stanowiące podstawę do analizy kondycji firmy. Od HR-owców wymaga się nie tylko bogatej wiedzy, ale również dużej elastyczności i umiejętności dostosowania się do sytuacji. Z tego względu powszechna digitalizacja wymusiła powstanie odpowiednich narzędzi, które pozwolą na usprawnienie i przyspieszenie procesów biznesowych. Specjaliści ds. kadr i płac korzystają z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych, dzięki którym ich praca staje się bardziej zoptymalizowana. Dzisiaj kadrowiec to profesjonalista, który jako partner w biznesie bierze czynny udział w podejmowaniu kluczowych decyzji w przedsiębiorstwie.
Autor: Cezary Karolczyk, ekspert z obszaru HR firmy Sage w Polsce
Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszych
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszych
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować