HRownia | 2017-09-11

GUS: W II kwartale br. 122 tys. wolnych miejsc pracy

GUS: W II kwartale br. 122 tys. wolnych miejsc pracy

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec II kwartału br. liczba wolnych miejsc pracy wynosiła 122 tys., co oznacza wzrost o prawie 30% r/r. Zdaniem eksperta Personnel Service, rosnący popyt na pracowników, połączony z niskim bezrobociem w Polsce, nasili trwające zmiany w podejściu do zatrudniania. Więcej firm zwróci swoje oczy na Wschód – tylko w ciągu ostatniego półrocza liczba firm zainteresowanych zatrudnianiem obywateli Ukrainy za pomocą Personnel Service wzrosła o ponad 20%.

Na koniec II kwartału 2017 r. liczba wolnych miejsc pracy w firmach zatrudniających co najmniej jedną osobę wynosiła 122 tys. i była wyższa niż w I kwartale br. o 2,7%, a w porównaniu rok do roku o 29,4%. W końcu omawianego okresu nie obsadzonych było jeszcze prawie 25 tys. nowo utworzonych miejsc pracy. Tak duża liczba wolnych wakatów wskazuje na pogłębiającą się lukę kadrową w Polsce. Dlatego firmy, aby sprawnie wypełniać zamówienia, muszą sięgać po pracowników z Ukrainy.

- Różnica między popytem a podażą pracowników na polskim rynku pracy już od jakiegoś czasu stale rośnie. W rezultacie, jedynym ratunkiem dla dalszego wzrostu PKB oraz stabilnego rozwoju gospodarki jest ułatwianie pracodawcom przyjmowania do pracy kadr ze Wschodu. Kluczowe w tym zakresie jest dalsze upraszczanie procedur, ale też promowanie zatrudniania osób, które chcą się u nas zatrzymać na stałe i przyjechać z całymi rodzinami. To właśnie dla nich powinno się wprowadzać zachęty związane m.in. z łatwym dostępem do przedszkoli i szkół – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.  

Gdzie największe niedobory?

Najwięcej wolnych miejsc pracy zgłaszały firmy z sektorów: przetwórstwa przemysłowego (26,3% wszystkich wakatów), budownictwa (15,5%), handlu (15%) oraz transportu i gospodarki magazynowej (9,5%). Co istotne, z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że to firmy z tych sektorów odpowiadają za 1/3 wszystkich oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi wydanych w I kwartale 2017 roku.

- Sektory przemysłowy, produkcyjny i budowlany dominują też w portfolio naszych klientów. Warto również zwrócić uwagę, że z prawie miliona pracujących w naszym kraju Ukraińców, tylko ok. 270 tys. jest zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i odprowadza składki. To niewiele, dlatego ważne jest dalsze uszczelnianie rynku pracy i wprowadzanie rozwiązań, które zwiększą liczbę ubezpieczonych. Dobrym pomysłem byłoby m.in. wprowadzenie centralnej ewidencji oświadczeń, która powinna być weryfikowana z systemem ZUS – mówi Krzysztof Inglot.

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Polacy chcą zostać programistami, ale 83 proc. z nich nie wie jak
2018-01-16
Chroma rozpoczyna globalną kampanię rekrutacyjną
2018-01-16
Badacz danych stanie się najbardziej poszukiwanym zawodem w branży IT
2018-01-09
#TrendyHR_2018 – badanie dla HR i o HR
2017-12-20

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej