HRownia | 2017-12-01

Dobra atmosfera w pracy - jak zadbać o swojego pracownika?

Dobra atmosfera w pracy - jak zadbać o swojego pracownika?

Chyba nie ma wśród nas osoby, której nie zależy na dobrej atmosferze w pracy. Miło jest rozpoczynać swój zawodowy dzień od przywitania, odwzajemnionych uśmiechów i wspólnej chwili na zaparzenie porannej kawy. Przyjazne środowisko pracy powinno być standardem w każdej organizacji, niezależnie od jej wielkości. Zarówno pracownicy mniejszych, rodzinnych firm, jak i międzynarodowych korporacji powinni cieszyć się z dobrej atmosfery w pracy, która nie tylko wpłynie na ich efektywność, ale i zmniejszy ryzyko pojawienia się myśli o zmianie pracy.

 

Dobra atmosfera w pracy kluczem do budowania silnego employer brandingu

Wydany w tym roku przez Human Power raport “Praca, moc, energia w polskich firmach”  pokazuje, że duża część pracowników jest zmęczona, przepracowana i zaniedbuje swoje zdrowie. Aż 75% menadżerów biorących udział w badaniu przyznało, że pracuje więcej, aniżeli 8 godzin dziennie. Wielu pracowników spożywa posiłki typu fast-food i zapomina o przerwie, którą można spożytkować na wspólny, pełnowartościowy posiłek. Konsekwencją zaniedbań w tym obszarze jest uczucie zmęczenia, brak koncentracji i frustracja. 40% pracowników jest poirytowanych i zniecierpliwonych, a 32% badanych jest zniechęcona do wykonywanych obowiązków. Wszystko to potęguje negatywną atmosferę i popycha zespół do rozglądania się za innym miejscem pracy. Co może zrobić pracodawca?

Podstawą zbudowania dobrej, przyjaznej atmosfery w firmie jest dbanie o to, by każdy członek zespołu czuł się ważny i potrzebny. Docenianie sukcesów, pozytywny feedback, pochwała i rozmowa to motywatory, które zachęcają do podejmowania wysiłku przez pracowników. Choć w dużej grupie trudno jest wygospodarować czas dla każdej osoby, warto postarać się, by poświęcić jej chwilę i porozmawiać. Pracownicy chcą być częścią zespołu i firmy, jednak musimy dać im szansę i zapewniać ich o tym, że nam również na tym zależy. Bierność ze strony pracodawcy przełoży się na stres w pracy, wypalenie zadowowe i rotację pracowników.

 

Reakcja przełożonych i inicjatywa pracodawcy

Zadaniem przełożonych jest pilnowanie, by każdy mógł swobodnie skorzystać z przysługującej przerwy i odpocząć. Ignorowanie i udawanie, że nic złego się nie dzieje nie doprowadzi do niczego dobrego. Jeżeli pracownik zobaczy, że musi rezygnować ze swojej przerwy i nadganiać obowiązki kolegów, którzy mają czas na wyjście na pyszny obiad, poczuje złość i niechęć nie tylko do swojej pracy, ale także do współpracowników. Piętrzące się poczucie niesprawiedliwości spowoduje izolację i problemy z integracją całego zespołu. Jak można rozwiązać ten problem? Warto pomyśleć o wspólnych posiłkach o określonej godzinie, kiedy wszyscy odejdą od swoich biurek i na chwilę oderwą się od obowiązków. Dodatkowo ciekawym benefitem mogą być owocowe dni, które sprytnie wprowadzą do diety pracowników zdrowe produkty, niezbędne do efektywnego funkcjonowania w pracy.

 

 

Na przyjazną atmosferę w pracy z pewnością wpłynie integracja, nie tylko od święta. Kilka minut w ciągu dnia na rozmowę, 15 min w piątki na gry czy działalność związaną z wolontariatem, wyjścia do kina, wspólna wigilia i obchodzenie urodzin to elementy, które wywołują uśmiech na twarzy pracowników. Co ważne, pracodawca powinien pamiętać o tym, żeby nie robić niczego na siłę. Z natury spokojne osoby mogą nie chcieć brać udziału w imprezie w klubie i to również trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, żeby nasze pomysły nie przyniosły efektu odwrotnego do zamierzonego.

 

Przełamanie schematu i nuta kreatywności w planowaniu rozwoju

Jak myślisz, jaka byłaby reakcja Twoich pracowników, gdybyś zaproponował im gry symulacyjne lub planszowe gry szkoleniowe? Tradycyjne szkolenia zostają zastąpione bardziej kreatywnymi, wymagającymi od uczestników większej aktywności. Pracownicy nie zawsze chętnie biorą udział w nużących warsztatach i szkoleniach. Gry symulacyjne podobne do gier, po które w czasie prywatnym sięga nasz zespół może być miłym zaskoczeniem i atrakcyjną alternatywą dla tych standardowych.

Jeśli planując szkolenia dla swojego zespołu chcemy zaproponować mu coś nowego i ciekawego, warto pomyśleć o wdrożeniu elementów grywalizacji. Jest to popularny i chętnie wykorzystywany trend biznesowy, stosowany nie tylko w procesach rekrutacyjnych, ale także szkoleniowych. Taka forma szkolenia sprzyja zaangażowaniu pracowników w treść szkolenia oraz rozwojowi ich kreatywności. Gry symulacyjne i planszowe gry szkoleniowe  wprowadzą do pracy element rozrywki, zabawy i zdrowej realizacji.

Przyjazna atmosfera w miejscu pracy oraz poczucie, że pracodawca dba o swój zespół to jeden z fundamentów każdej organizacji. W końcu chcemy pracować w firmie życzliwej pracownikom, która dba o ich dobre samopoczucie, rozwój oraz takiej, która wykorzystuje kreatywne i nowoczesne narzędzia w różnych obszarach zarządzania.


 

źródła:

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

“Strategia Mądrego Łowcy”- ebook na temat uczestnictwa w targach pracy od ...
2018-02-05
2018 rok to dobry czas na zmianę pracy
2018-02-02
Dobrze opisane stanowiska pracy - dlaczego są tak ważne?
2017-12-28
Budowanie kultury współodpowiedzialności
2017-11-21

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej