HRownia | 2018-01-25

Witamy na pokładzie, czyli dlaczego warto wprowadzać strategie onboardingowe

Witamy na pokładzie, czyli dlaczego warto wprowadzać strategie onboardingowe

W momencie, w którym proces rekrutacji dobiegnie końca i masz już wybranego kandydata do pracy w Twoim zespole, nie możesz spoczywać na laurach i zakończyć swoich działań. Wtedy przychodzi czas na wdrożenie. Obowiązkiem przełożonego jest wprowadzenie świeżo zatrudnionej osoby nie tylko w nowe obowiązki i sposoby ich wykonywania, ale również we wszystkie zwyczaje panujące w Waszej firmie. Odpowiednie wdrożenie i przeprowadzenie całego procesu adaptacji jest równie ważne, co odpowiednie przeprowadzenie procesu rekrutacji, dlatego warto podejść do tego tematu profesjonalnie.

 

Onboarding - co to takiego?


Onboarding to indywidualne szkolenie i proces wdrażania nowego pracownika do pracy na danym stanowisku oraz w życie firmy. Mają one na celu zapoznać pracownika zarówno z obowiązkami i sposobem ich wykonywania, jak i z panującą w przedsiębiorstwie kulturą i zwyczajami. To również pomoc w poznaniu przełożonych, hierarchii i struktury organizacji, a także w zapoznaniu się z kolegami z firmy, z którymi nowy pracownik będzie miał okazję od teraz wspólnie działać.

 

Odpowiednie działania onboardingowe pomogą nowej osobie dobrze zintegrować się z firmą i zapoznać się ze wszystkimi najważniejszymi kwestiami. Ułatwi to szybkie wdrożenie w konkretne zadania i rozpoczęcie efektywnej pracy. Dzięki dobrze przeprowadzonemu procesowi adaptowania nowego pracownika uniknie on stresujących sytuacji związanych ze zetknięciem się z niektórymi tematami i kwestiami po raz pierwszy w życiu. Możliwość ograniczenia stresu spowodowanego rozpoczęciem pracy w zupełnie nowym, nieznanym dotąd od środka miejscu, sprawi, że pracownik poczuje się znacznie pewniej i swobodniej.

 

 

Dlaczego warto profesjonalnie przygotować proces onboardingowy?

 

Proces onboardingowy to nie tylko pomoc dla nowo zatrudnionego pracownika. To również doskonały sposób na pokazanie firmy z jak najlepszej strony. Nie chodzi oczywiście o to, aby cokolwiek przed pracownikiem ukrywać, lecz o to, żeby jak najlepiej przygotować go do pracy w nowym środowisku i pokazać, że nowa osoba w zespole może liczyć na wsparcie przełożonych i współpracowników. Jeśli w pierwszych kilku dniach napotka trudności, z którymi nie wie jak sobie radzić, bo nie została z nimi zapoznana, to na pewno Twoje przedsiębiorstwo nie zrobi na niej dobrego wrażenia. Niewłaściwie przeprowadzony proces adaptacji może niestety skutkować odejściem pracownika zaraz po zakończeniu okresu próbnego. Oznacza to, że jeśli popełnisz ten błąd, istnieje duże ryzyko, że stracisz wartościowego podwładnego jeszcze zanim tak naprawdę zdąży w ogóle zacząć pracować na sukces Twojej firmy.

 

Jak poprawnie przeprowadzić proces adaptacyjny?

 

Gdy nowy pracownik pojawi się w firmie warto mieć dla niego profesjonalnie przygotowane materiały, które ułatwią mu wdrożenie się w sprawy firmy. Nie chodzi oczywiście o zasypywanie go już pierwszego dnia zadaniami i profesjonalną dokumentacją firmy, ale o przedstawienie przyjaznego podręcznika, w którym zebrane będą wszystkie najważniejsze informacje.


Podręcznik onboardingowy najlepiej przekazywać nowo zatrudnionej osobie w postaci pliku tekstowego. Ważne jest, aby był on napisany w sposób przystępny i lekki. Powinien zawierać przejrzyste i łatwe do zrozumienia zasady i niezbędne objaśnienia. Przy tworzeniu podręcznika należy zawrzeć informacje wchodzące w skład koncepcji 4C, czyli:

  • dopełnienie procedur/formalności (Compliance),

  • wyznaczenie zadań 
i celów (Clarification),

  • zaznajomienie z kulturą organizacji (Culture),

  • nawiązanie relacji (Connection).

 

Wśród wszystkich przydatnych informacji warto również umieścić zdjęcia pracowników i wnętrza firmy, a także kolorowe ilustracje. Sprawią one, że lektura wdrożeniowa będzie jeszcze bardziej przyjazna.

 

Podręcznik onboardingowy powinien dostarczyć nowemu pracownikowi wszystkich najważniejszych informacji. Musisz jednak pamiętać, że nie może on zastąpić kontaktu osobistego z przełożonym. W razie jakichkolwiek pytań bądź wątpliwości nowy pracownik musi wiedzieć, do kogo się zgłosić.


Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za przygotowanie dobrze prezentującego się wizualnie oraz przejrzyście napisanego podręcznika onboardingowego, to warto skorzystać z usług profesjonalistów. Dobrym wyborem będzie produkt oferowany przez HRTools. Specjaliści przygotują specjalnie dla Ciebie kompleksowy, przejrzysty i zrozumiały podręcznik dla nowych pracowników, który znacznie ułatwi Ci wprowadzanie kolejnych osób do swojego zespołu i wdrażanie ich w życie firmy.

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Przepis na skuteczny onboarding
2018-04-06
Podręcznik na start!
2016-10-04
Firma przejrzana na wylot, czyli jak zespół może pomóc w pozyskiwaniu nowych ...
2016-08-17

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej