HRownia | 2017-07-25

Czy Białorusini i Gruzini staną za Ukraińcami w kolejce po pracę w Polsce?

Czy Białorusini i Gruzini staną za Ukraińcami w kolejce po pracę w Polsce?

Duże braki kadrowe powodują, że pracodawcy w Polsce już od jakiegoś czasu coraz chętniej sięgają po pracowników z innych krajów, wśród których dominują obywatele Ukrainy. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że również mieszkańcy innych krajów będą ciągnąć do kraju nad Wisłą. Dzięki uproszczonej procedurze, pracę w Polsce mogą łatwo znaleźć m.in. Gruzini, Rosjanie czy Białorusini. Ci ostatni, jak wynika z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców, od początku roku złożyli już 4,5 tys. wniosków o pozwolenie na pobyt.

- Z danych GUS wynika, że w II kwartale 2017 roku liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do Urzędów Pracy wyniosła ponad 432 tys. Tylko w maju liczba wakatów wyniosła 151,7 tys. i w porównaniu do kwietnia 2017 roku wzrosła o 12%, a w porównaniu rok do roku była wyższa o 20%. To pokazuję skalę zapotrzebowania na kadrę w naszym kraju. W związku z tym, pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników poza granicami, w tym głównie na Ukrainie, ale istnieje spora szansa, że nasz rynek pracy otworzy się również na osoby z innych krajów. Głównie będą do nas ciągnąć obywatele sześciu państw (Gruzja, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Ukraina, Armenia), w których obowiązuje uproszczona procedura zatrudniania – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.

Rośnie liczba wniosków o legalny pobyt

W ciągu sześciu miesięcy tego toku wydano cudzoziemcom w Polsce aż 89 tys. zezwoleń na legalny pobyt. Oznacza to wzrost o 42% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Statystyki Urzędu do spraw Cudzoziemców pokazują, że większość tegorocznych wniosków (87%) dotyczyło starań o zgodę na pobyt czasowy, tylko co dziesiąty – na pobyt stały, a 2% to wnioski o status rezydenta Unii Europejskiej.

Największą grupę cudzoziemców starających się o legalny pobyt w Polsce stanowią Ukraińcy – to właśnie od nich pochodziło aż 65% tegorocznych wniosków. I choć wprowadzenie ruchu bezwizowego dla mieszkańców Ukrainy posługujących się paszportem biometrycznym wprowadziło nerwowość na polskim rynku pracy, pracodawcy raczej nie powinni się obawiać. Z badania Fundacji Inicjatywy Demokratyczne „System bezwizowy dla Ukrainy” wynika, że aż 58% Ukraińców nie planuje wyjechać do krajów strefy Schengen. Dodatkowo, tylko co piąta osoba rozważa poszukiwanie pracy w UE dzięki nowej możliwości. Eksperci podkreślają, że dla obywateli zza wschodniej granicy szukających pracy, Polska wciąż pozostaje wyborem numerem jeden. Tylko w II kwartale br. Personnel Service zatrudnił o 30% Ukraińców więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na korzyść polskiego rynku pracy przemawiają m.in. zarobki, które nadal są kilkukrotnie wyższe niż na Ukrainie, nie bez znaczenia jest też bliskość społeczno-kulturowa.

Białoruś, a nawet Indie i Wietnam

Ukraińcy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców na polskim rynku pracy, ale nie oznacza to, że obywatele innych krajów nie wybierają Polski jako miejsca emigracji. Z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców wynika, że wzrost zainteresowania legalnym pobytem w naszym kraju widać głównie wśród obywateli Białorusi i Indii – to właśnie wśród tych dwóch narodowości liczba wniosków o pobyt zwiększyła się dwukrotnie. Hindusi złożyli 3,5 tys. wniosków, w porównaniu do zaledwie 1,8 tys. w analogicznym okresie ubiegłego roku, natomiast Białorusini złożyli aż 4,5 tys. takich wniosków (rok wcześniej ta liczba wynosiła 2,1 tys.). Również obywatele Chin i Wietnamu stanowią wyróżniające się grupy w kontekście wniosków o pobyt – w ich przypadku 87% wydawanych decyzji pozwalała im na podjęcie pracy w Polsce. Wśród narodowości chcących znaleźć zatrudnienie w naszym kraju znajdują się również Rosjanie, Gruzini, Ormianie czy Mołdawianie. Na decyzje obcokrajowców wpływają m.in. dobre wskaźniki makroekonomiczne. Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w maju br. w Polsce jest jedną z najniższych w Europie i wynosi 4,5% (podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 7,8%).

 

Artykuł stworzony przez firmę Personnel Service

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Pracodawcy będą szukać nowych pracowników w 2018 roku
2017-12-20
Ponad połowa Polaków chce pracować na emeryturze
2017-10-06
Jak mamy radzą sobie na rynku pracy? Jak postrzegają je pracodawcy?
2017-09-26
Koniec zawodówek - czas na szkoły branżowe
2017-04-12

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej