Duże braki kadrowe powodują, że pracodawcy w Polsce już od jakiegoś czasu coraz chętniej sięgają po pracowników z innych krajów, wśród których dominują obywatele Ukrainy. Eksperci Personnel Service wskazują jednak, że również mieszkańcy innych krajów będą ciągnąć do kraju nad Wisłą. Dzięki uproszczonej procedurze, pracę w Polsce mogą łatwo znaleźć m.in. Gruzini, Rosjanie czy Białorusini. Ci ostatni, jak wynika z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców, od początku roku złożyli już 4,5 tys. wniosków o pozwolenie na pobyt.
- Z danych GUS wynika, że w II kwartale 2017 roku liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do Urzędów Pracy wyniosła ponad 432 tys. Tylko w maju liczba wakatów wyniosła 151,7 tys. i w porównaniu do kwietnia 2017 roku wzrosła o 12%, a w porównaniu rok do roku była wyższa o 20%. To pokazuję skalę zapotrzebowania na kadrę w naszym kraju. W związku z tym, pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników poza granicami, w tym głównie na Ukrainie, ale istnieje spora szansa, że nasz rynek pracy otworzy się również na osoby z innych krajów. Głównie będą do nas ciągnąć obywatele sześciu państw (Gruzja, Rosja, Rumunia, Mołdawia, Ukraina, Armenia), w których obowiązuje uproszczona procedura zatrudniania – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Zarządu Personnel Service.
Rośnie liczba wniosków o legalny pobyt
W ciągu sześciu miesięcy tego toku wydano cudzoziemcom w Polsce aż 89 tys. zezwoleń na legalny pobyt. Oznacza to wzrost o 42% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Statystyki Urzędu do spraw Cudzoziemców pokazują, że większość tegorocznych wniosków (87%) dotyczyło starań o zgodę na pobyt czasowy, tylko co dziesiąty – na pobyt stały, a 2% to wnioski o status rezydenta Unii Europejskiej.
Największą grupę cudzoziemców starających się o legalny pobyt w Polsce stanowią Ukraińcy – to właśnie od nich pochodziło aż 65% tegorocznych wniosków. I choć wprowadzenie ruchu bezwizowego dla mieszkańców Ukrainy posługujących się paszportem biometrycznym wprowadziło nerwowość na polskim rynku pracy, pracodawcy raczej nie powinni się obawiać. Z badania Fundacji Inicjatywy Demokratyczne „System bezwizowy dla Ukrainy” wynika, że aż 58% Ukraińców nie planuje wyjechać do krajów strefy Schengen. Dodatkowo, tylko co piąta osoba rozważa poszukiwanie pracy w UE dzięki nowej możliwości. Eksperci podkreślają, że dla obywateli zza wschodniej granicy szukających pracy, Polska wciąż pozostaje wyborem numerem jeden. Tylko w II kwartale br. Personnel Service zatrudnił o 30% Ukraińców więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na korzyść polskiego rynku pracy przemawiają m.in. zarobki, które nadal są kilkukrotnie wyższe niż na Ukrainie, nie bez znaczenia jest też bliskość społeczno-kulturowa.
Białoruś, a nawet Indie i Wietnam
Ukraińcy stanowią najliczniejszą grupę cudzoziemców na polskim rynku pracy, ale nie oznacza to, że obywatele innych krajów nie wybierają Polski jako miejsca emigracji. Z danych Urzędu do spraw Cudzoziemców wynika, że wzrost zainteresowania legalnym pobytem w naszym kraju widać głównie wśród obywateli Białorusi i Indii – to właśnie wśród tych dwóch narodowości liczba wniosków o pobyt zwiększyła się dwukrotnie. Hindusi złożyli 3,5 tys. wniosków, w porównaniu do zaledwie 1,8 tys. w analogicznym okresie ubiegłego roku, natomiast Białorusini złożyli aż 4,5 tys. takich wniosków (rok wcześniej ta liczba wynosiła 2,1 tys.). Również obywatele Chin i Wietnamu stanowią wyróżniające się grupy w kontekście wniosków o pobyt – w ich przypadku 87% wydawanych decyzji pozwalała im na podjęcie pracy w Polsce. Wśród narodowości chcących znaleźć zatrudnienie w naszym kraju znajdują się również Rosjanie, Gruzini, Ormianie czy Mołdawianie. Na decyzje obcokrajowców wpływają m.in. dobre wskaźniki makroekonomiczne. Najnowsze dane Eurostatu wskazują, że wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w maju br. w Polsce jest jedną z najniższych w Europie i wynosi 4,5% (podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 7,8%).
Artykuł stworzony przez firmę Personnel Service
Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszych
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszych
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować