HRownia | 2017-05-15

W świecie biur przyszłości - dla kogo coworking?

W świecie biur przyszłości - dla kogo coworking?

 

Wstajesz rano, robisz sobie kawę i siadasz do biurka, rozglądasz się dookoła i nagle widzisz w swoim mieszkaniu mnóstwo interesujących rzeczy. Kurz na telewizorze zrobił się jakiś wyraźniejszy, lodówka chodzi za głośno, a z pokoju obok woła Cię członek rodziny. Ubierasz się więc w pośpiechu, bierzesz laptopa i idziesz do pobliskiej kawiarenki. Dziś wyjątkowo zatłoczonej. Siadasz przy stoliku przy oknie i zamawiasz ulubioną kawę. Od 3 godzin powinieneś pisać już zlecony artykuł. Siedzisz i zastanawiasz się. Czy jest jakaś inna opcja? Nie stać Cię na własne biuro, jesteś freelancerem, chcesz pracować w dobrych warunkach. Zrezygnowany stwierdzasz, że nie i piszesz to samo zdanie 3 raz, popijając już 2 kawę. Mylisz się. Jest takie miejsce i nazywa się biuro coworkingowe.

Miejsce coworkingowe to biuro w którym można wynająć biurko na dzień, tydzień, miesiąc. To idealne rozwiązanie dla freelancerów, firm jednoosobowych czy osób pracujących zdalnie,  które nie posiadają swojego miejsca pracy, a są zmęczeni pracą w domu lub w kawiarni. Jednak coworking to coś więcej niż tylko biurko, to miejsce gdzie tworzy się społeczność biznesową, gdzie można poznać ludzi i poszerzyć swoją bazę kontaktów. Poprzez dzielenie wspólnych przestrzeni, ludzie się poznają, co może skutkować nawiązaniem ze sobą współpracy. Freelancer nie ma takich możliwości pracując w domu. Oprócz tego w biurze coworkingowym dostępne są wszystkie sprzęty biurowe, pyszna kawa, a często i nawet sala konferencyjna, w której można przeprowadzić spotkanie z klientem. Dużą zaletą jest lokalizacja tego miejsca. Przeważnie znajduje się w centrum, co ułatwia komunikację. To miejsce wzajemnej inspiracji i szansy na pracę w przyjaznym otoczeniu.

Polski coworking w liczbach

W naszym kraju takich miejsc jest 195 i przybierają one różne formy. Znajdują się w galeriach handlowych, są prowadzone przez bank, często są to sieciówki, a czasem prywatne podmioty. W wielu miejscach w Polsce znajdziemy tzw. “miejsce dla mamy”, gdzie z coworkingu z łatwością może skorzystać rodzic. Jest też kilka miejsc darmowych, Polskie miejsca coworkingowe rozwijają się zgodnie z trendem światowym, ich liczba ciągle rośnie. Zgodnie z badaniem “2017 Global Coworking Survey” 2017 rok przyniesie 14 tys. nowych miejsc i około 1.8 miliona użytkowników. Pozytywne prognozy powodują, że dotychczasowe tego typu miejsca rozszerzają swoją działalność. Pojawiają się rodzicielskie biura coworkingowe, miejsca z kącikiem zabaw dla dzieci i nianią, która zaopiekuje się dzieckiem, gdy rodzic będzie pracował. W wielu biurach stworzono chillout roomy, gdzie można lepiej się poznać, odpocząć, nabrać inspiracji, np. na hamaku. Oprócz standardowych usług biura coworkingowe oferują nam też wirtualny adres firmy - biura umożliwiają rejestrację adresu firmy. To bardzo przydatne, szczególnie dla osób które wynajmują mieszkanie, czy też którym zależy na adresie firmy w dużym mieście. To bardzo ważne w kontekście budowania rzetelnego i wiarygodnego wizerunku firmy.

Czy biura coworkingowe czeka świetlana przyszłość?

Miejsce coworkingowe to świetna alternatywa dla dużych korporacji albo samotności. Ta przestrzeń umożliwia rozwój freelancerom, ale i początkującym start-upom, które są bardzo ważne dla gospodarki. To miejsce nie tylko pracy, ale i spotkań. Osoby korzystające z usług biur coworkingowych tworzą społeczność. Wzmacniają kreatywność, tworzą nowe możliwości. Ich liczba nadal nie jest jednak aż tak znacząca, porównując liczbę standardowych biur. Dlaczego? Hamulcem jest ilość branż, które korzystają z tego typu rozwiązania. Aktualnie jest to głównie branża kreatywna i informatyczna. Jednak właściciele miejsc nie są na to obojętni. Tworzą nowe rozwiązania, które zachęcają nowe branże do korzystania z fenomenu coworkingu. Powstające biura udostępniają nie tylko biurko i salę konferencyjną, ale i ciemnie fotograficzną, warsztat, narzędzia. Mimo wielu nowości w tej branży, świadomość społeczeństwa o istnieniu takich miejsc jest raczej niska. Biura coworkingowe nadal zbyt słabo się reklamują, przez co wiele osób nie wie o ich istnieniu. Jednak to zaczęło się zmieniać. Warto obserwować rozwój tego zjawiska, gdyż jest on znakiem naszych czasów. Czasów indywidualistów, dla których praca zdalna to powoli codzienność.

 

Ciekawostki:

  1. Pierwsze tego typu biuro powstało w San Francisco w 2005 roku.

  2. W Polsce najwięcej miejsc coworkingowych znajduje się kolejno: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu.

  3. Miesięczny dostęp do biura to około 300-500 zł.

  4. Fenomen miejsc coworkingowych świetnie przyjął się w Afryce, gdzie w 2015r. było ich 20, a w 2016r. już 250.

źródła:

http://www.coworkingpoland.pl/mapa-coworkingu-w-polsce/

https://www.slideshare.net/carstenfoertsch/the-first-results-of-the-2017-global-coworking-survey

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Czy Białorusini i Gruzini staną za Ukraińcami w kolejce po pracę w Polsce?
2017-07-25
Biurowa alternatywa, czyli zalety coworkingu
2016-10-21

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej