Adrianna Nowak | 2016-10-18

Co motywuje pracowników? Nowe pomysły dla działów HR

Co motywuje pracowników? Nowe pomysły dla działów HR

Samochód służbowy do celów prywatnych, darmowe szkolenia, dodatki do pensji – to, co jeszcze kilka lat temu potrafiło przekonać kandydatów do decyzji o podjęciu tej konkretnej oferty pracy, dziś okazuje się być niewystarczające. Pokolenie pracowników wkraczających obecnie na rynek oczekuje nowych, często oryginalnych, benefitów pracowniczych. Dla HR-owców stanowi to nie lada wyzwanie. 

Rywalizacja o pracowników

Obecnie firmom coraz trudniej jest znaleźć odpowiednio wykształconych i doświadczonych kandydatów do pracy. Dziś to pracownik dyktuje warunki – nie odwrotnie. W obliczu tej sytuacji, specjaliści HR coraz częściej starają się odpowiedzieć na ich oczekiwania i wdrażać pozafinansowe benefity pracownicze, które z jednej strony budują pozytywny wizerunek firmy, z drugiej wpływają na jej odbiór przez potencjalnych kandydatów do pracy. Poniżej kilka przykładowych działań, które z pewnością warto przy tej okazji rozważyć.

  •  Zdrowe posiłki i edukacja nt. odżywiania w pracy

Powiedzenie „przez żołądek do serca” coraz częściej znajduje odzwierciedlenie, również w działaniach skierowanych do pracowników firm. Jest to stosunkowo prosty sposób na wysłanie sygnału do nowego kandydata – jesteś dla nas ważny, zadbamy o Twoje samopoczucie i zdrowie. Coraz więcej organizacji jest również świadomych faktu, że zdrowe przekąski w pracy realnie wpływają na efektywność pracowników. Z tego względu decydują się oni na zamawianie do swoich biur, np. świeżych owoców i warzyw. Jest wiele korzyści wynikających z włączenia tych produktów do codziennej diety. Te, dotyczące motywacji, energii, pracy mózgu – szczególnie przemawiają za dostarczaniem zdrowych przekąsek do biura. Coraz więcej managerów HR i pracodawców idzie również o krok dalej, rozpoczynając projekty i programy edukacyjnej dotyczące prawidłowego odżywiania nie tylko w miejscu pracy.

  •   Masaże, warsztaty kulinarne i wspólne rzucanie palenia

To, co wiąże się z budowaniem organizacyjnego well-being może być dla przyszłych pracowników kuszącym benefitem, a pracodawcy przynieść wymierne korzyści. Jednym z takich dodatków są np. finansowane przez firmę sesje rzucania palenia czy organizacja relaksacyjnych masaży w trakcie pracy. Jest także wiele wspólnych aktywności, które wpływają na integrację zespołu i świetną atmosferę miejsca pracy. Mogą należeć do nich warsztaty kulinarne – wspólne przygotowywanie potraw, towarzysząca im nauka gotowania nowej oryginalnej kuchni, a następnie posiłek przy jednym stole.

  • Fajne biuro ma znaczenie

Ciekawie zaaranżowane wnętrze siedziby firmy stanowi jej wizytówkę i element budowania wizerunku również w oczach przyszłych kandydatów do pracy. Wysokiej klasy specjaliści nie chcą pracować w przysłowiowych „boksach”, tylko w przestronnych wnętrzach, sprzyjających generowaniu nowych pomysłów i rozwoju kreatywności. Firmy, chcąc sprostać tym oczekiwaniom, coraz częściej podejmują współpracę z architektami i projektantami wnętrz w celu stworzenia idealnej przestrzeni do pracy i relaksu.

Benefity a praca rekruterów

Pomysłów na pozapłacowe motywowanie pracowników jest wiele. Niewątpliwie będą one w najbliższym czasie ważnym tematem i wyzwaniem dla  HR-owców, managerów, właścicieli, a także całej firmy. Wiele wskazuje na to, że rynek pracownika w najbliższym czasie będzie się umacniał. To z kolei oznacza, że prawdziwa walka o najlepszych kandydatów do pracy dopiero się rozpoczyna. Benefity pracownicze takie, jak bezpłatne owoce i warzywa, karnety na siłownie, masaże czy lekcje jogi – mogą zdecydowanie ułatwić pracę rekruterom.

 

Źródło: Take a Fruit – owoce do biura

 

Autor:
Autor: Adrianna Nowak

Adrianna Nowak

HRownia

696436657

adrianna.nowak@hrownia.pl


Redaktor
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Oczekiwania vs. rzeczywistość. Czy przedsiębiorcy odpowiadają na potrzeby pr ...
2018-07-25
Absencja jako wynik procesów wewnętrznych w organizacji
2018-07-06
Radość w miejscu pracy ma znaczenie – wyniki raportu FUN at Work
2018-06-26
Przygotuj się na nowe – czyli rekrutacja w kilku odsłonach
2018-05-23

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej