HRownia | 2016-08-31

Gdy braki w kadrach doskwierają najbardziej…

Gdy braki w kadrach doskwierają najbardziej…

Raporty pokazują jasno - w coraz większej liczbie firm brakuje specjalistów.

 

Najgorzej ma się branża IT - jak pokazują dane Komisji Europejskiej do 2020 roku w Europie może brakować nawet 800 tys. specjalistów IT. Oczywiście, to nie jedyna dziedzina, w której dostrzegalna jest zbyt mała ilość rąk do pracy. Badania Work Service dowodzą, że latem problem ze znalezieniem pracowników ma 69% firm w branży budowlanej. Ominięte przez media są jednak kwestie innych zawodów, w których braki w personelu odczuwa się wbrew pozorom najdotkliwiej. Dopóki osoby wykonujące ten zawód nie decydują się na jedną z metod okazania swojego niezadowolenia przez np. złożenie masowego wypowiedzenia, opinia publiczna nie jest świadoma warunków pracy tej grupy. Jednocześnie, odbiorcy przyzwyczajeni do mediowego przedstawienia trudnych tematów w łatwy i przystępny sposób nie przejmują się znacząco informacją o strajkach i złych warunkach pracy. Dla wielu jest to tylko kolejna wiadomość w natłoku innych, oferowanych przez stacje i portale informacyjne.

Przypadkiem, w którym braki w kadrach doskwierają najbardziej, są pielęgniarki pracujące w instytucjach publicznych. W lipcu 2016 roku w Szpitalu HCP w Poznaniu dziewięć pielęgniarek złożyło wypowiedzenie. Powodem nie były za niskie płace, a warunki pracy spowodowane brakiem kadry. Niedostateczna ilość personelu powoduje, że pracownicy są przemęczeni i pracują w stresie, przez co o wiele łatwiej mogą popełnić błąd. Błąd, który może kosztować ludzkie życie. Nie jest to problem chwilowy, ale trwający od wielu lat i dotyczący wielu placówek, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Jak mówi Sekretarz Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu, Pani mgr Jolanta Plens-Gałąska: W ostatnich latach prawo wykonywania zawodu pielęgniarki odebrało około 110-130 osób, jednak ile z nich podjęło pracę – nie wiadomo. Część z absolwentów wyjeżdża do bogatszych krajów UE, a część w ogóle nie podejmuje pracy w zawodzie. Jedna pielęgniarka podczas dyżuru opiekuje się kilkunastoma, a nawet kilkudziesięcioma  pacjentami.

Największą barierą jest jednak to, że braków w kadrach nie ma czym zapełnić, ponieważ aktualnie niewiele osób decyduje się na podjęcie nauki w tym kierunku, a nawet jeśli to robią, to ich celem nie jest praca w instytucjach publicznych w Polsce. Państwowe szpitale to nie jedyne miejsca, gdzie pielęgniarki mogą pracować - zatrudnienie znajdą także w instytucjach prywatnych, hospicjach, ambulatoriach czy chociażby szkołach. Bez wątpliwości jednak znacznie lepsze wynagrodzenie proponuje się za granicą, gdzie również brakuje osób do pracy w tym zawodzie.

Aktualnie, aby móc wykonywać zawód pielęgniarki należy ukończyć szkołę wyższą. Osoba, która ukończy studia magisterskie uzyskuje tytuł zawodowy magistra pielęgniarstwa, natomiast absolwent studiów zawodowych - tytuł licencjata pielęgniarstwa. Wykształcenie to można zdobyć w Akademiach Medycznych, podlegających Ministerstwu Zdrowia lub na Uniwersytetach i Wyższych Szkołach Zawodowych. Wszystkie uczelnie zobowiązane są do uzyskania akredytacji przez Krajową Radę Akredytacyjną Szkół Pielęgniarek i Położnych. Ocenia ona m.in. standardy kształcenia.

To nie wszystkie przeciwności, które powodują, że na tę pracę decyduje się coraz mniej osób. Mimo powszechnej opinii, że powołanie trzeba mieć do wykonywania każdego zawodu, w przypadku pielęgniarki takie cechy jak: cierpliwość, serdeczność, kompetencje i siła fizyczna mają szczególne znaczenie. Praca z ludźmi wymaga specjalnych predyspozycji. Dla młodego pokolenia, które cechuje się większym skupieniem na sobie i nastawione jest na własny rozwój, praca z osobami schorowanymi nie jest atrakcyjna. Ogromna odpowiedzialność za zdrowie i życie chorych osób skutecznie zniechęca potencjalnych Kandydatów.

Co więcej, do kształcenia się w branży IT zachęca chociażby obiecujące wynagrodzenie w przyszłości, które wydaje się być zagwarantowane ze względu na rozwój technologiczny. Ciężko o tym mówić w przypadku pielęgniarki zatrudnionej w szpitalu publicznym. Często niska płaca wiąże się z koniecznością podjęciem dodatkowej pracy, co z kolei skutkuje zmęczeniem i dodatkowym stresem. To kolejna przyczyna małego zainteresowania tym zawodem. Pani mgr Jolanta Plens-Gałąska dodaje też, że: Pensja jest zbyt niska w stosunku do poziomu wykształcenia, posiadanych kwalifikacji, oraz stopnia odpowiedzialności, czasami to nawet najniższa krajowa.

Dochodzące do nas co jakiś czas informacje, o strajkach pielęgniarek zmuszają do zastanowienia się, kto będzie się nami opiekował w przyszłości, ponieważ braki w kadrach w tym zawodzie są ogromne. Czy istnieje sposób, by zachęcić młodych ludzi do kształcenia się w tym kierunku? Czy stworzenie programów motywacyjnych, tak popularnych i skutecznych w przyciąganiu najlepszych Kandydatów w prywatnych firmach i korporacjach, sprawdzi się w publicznych placówkach? Kto powinien być odpowiedzialny za stworzenie i wdrożenie takiego programu? Pani mgr Jolanta Plens-Gałąska odpowiada, że: W publicznych podmiotach leczniczych finansowanych przez NFZ nie stosuje się żadnych programów motywacyjnych, ani też nie podejmuje się prób zachęcenia do wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej. Jako sposób na zachęcenie młodych ludzi pani mgr Jolanta Plens-Gałąska proponuje dobre i bezpieczne warunki pracy oraz aktualizowanie systemów wynagrodzeń odpowiadających kwalifikacjom.

 

Autor: 

Marcelina Mrugalska 

 

Źródła:

http://kariera.pb.pl/

http://www.dziennikwschodni.pl/

http://www.gloswielkopolski.pl/wiadomosci/poznan/a/szpital-hcp-pielegniarki-zlozyly-wypowiedzenia,10411412/

http://www.pielegniarki.info.pl/

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

W tych zawodach już wkrótce może zabraknąć pracy! Kogo roboty wyrzucą na b ...
2018-08-08
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30
Nomadzi są wśród nas, czyli o pracy z każdego zakątka globu
2018-04-12

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej