Michał Matysiak | 2017-01-13

Rekrutacja wewnętrzna - fakty i mity

Rekrutacja wewnętrzna - fakty i mity

Każdy z Was w pewnym momencie swojego życia zawodowego na pewno związał się (lub jeszcze zwiąże) na dłużej z jednym pracodawcą, a wtedy przyjdzie czas na zmianę stanowiska – poziomą lub pionową.

Niezależnie od kierunku ruchu, zmiana ta będzie się wiązać z rozmową o Waszych oczekiwaniach, kompetencjach i pobudkach, a co za tym idzie – musicie przejść wewnętrzną rozmowę kwalifikacyjną. Wydaje się to być najprostszą z rozmów jakie do tej pory mieliście – znacie firmę, znacie ludzi, osoba po drugiej stronie stołu to również znajoma twarz. Sukces murowany.

Nic bardziej mylnego. Bazując na swoim rekruterskim doświadczeniu mógłbym pokusić się o statystykę, że na pięciu wewnętrznych kandydatów trzech nie przechodzi pozytywnie procesu z powodu bardzo pobłażliwego potraktowania całej sytuacji.

Jak zapewnić sobie szanse przy rekrutacji wewnętrznej?

 1. Powiadom swojego aktualnego przełożonego – nic nie wpłynie tak źle na Twój proces jak pominięcie aktualnego przełożonego i brak sygnału, że chcesz coś zmienić. Upewnij się również, że jesteś na aktualnym stanowisku wystarczająco długo, aby coś zmieniać.

   

 2. Zachowaj świadomy stan umysłu – rozmowa o przejście wewnętrzne to w dalszym ciągu rozmowa o pracę i nic nie zmienia tego faktu. Będąc kandydatem wewnętrznym nie musisz mieć przewagi nad kandydatami z rynku, a co więcej, nie jesteś skazany na sukces. Powtórzmy to jeszcze raz – to rozmowa o pracę, każdy może jej nie przejść.

   

 3. Wykorzystaj swoją przewagę – skoro jesteś kandydatem wewnętrznym to zapewne wiesz, lub możesz dowiedzieć się, kim jest rekruter prowadzący proces na dane stanowisko. Warto w takim wypadku traktować go jak źródło informacji, a nie potencjalnego wroga. Każdy profesjonalny rekruter z przyjemnością odpowie Ci na nurtujące pytania i pomoże się przygotować do spotkania.

   

 4. Nie zakładaj, że wszyscy Cię znają – mało kto może w tej chwili pochwalić się pracą w dosłownie kilkuosobowej firmie. Osoby, z którymi będziesz rozmawiać nie muszą znać dogłębnie Twojego zespołu/projektu, ani wszystkich technicznych skrótów, których używasz na co dzień. Opisz dokładnie kim jesteś, czym się zajmujesz i umieść to w kontekście firmy, jej celów oraz planów.

   

 5. Przygotuj się – wróć na moment do punktu 1 i pamiętaj o tym, że to rozmowa o pracę, której możesz nie przejść. Przygotowanie oznacza, że dokładnie przestudiowałeś opis stanowiska, rozumiesz je oraz potrafisz pokazać swoje umiejętności w kontekście oczekiwań pracodawcy, a ponadto zrobiłeś mały research odnośnie projektu/zespołu, w którym miałbyś potencjalnie pracować.

   

 6. Nie koloryzuj – osoby, z którymi rozmawiasz mają na pewno na tyle duży network w firmie i możliwości, aby potwierdzić część (jeśli nie wszystkie) przekazywanych przez Ciebie informacji, szczególnie tych związanych z realizacją targetów oraz nawiązywaniem/utrzymywaniem relacji w zespole.

   

 7. Znaj swoją wartość – kandydaci wewnętrzni mają zadziwiającą tendencję do nie mówienia otwarcie o swoich oczekiwaniach, a zamiast tego sugerują podwyżkę. Podwyżka może równie dobrze oznaczać + 1PLN do pensji, więc warto wcześniej przemyśleć odpowiedź na takie pytanie.

   

 8. Nie obrażaj się – brzmi śmiesznie, a jest dość częstą reakcją na negatywny feedback. Jeśli dostaniesz odpowiedź odmowną to dopytaj o to, nad czym należy popracować i jakie masz obszary kompetencyjne do zgłębienia. Nie reaguj emocjonalnie podczas spotkania, ponieważ wygodniej byłoby założyć, że nie jest ostatnie w tym gronie.

Sam proces może być bardzo różny: od standardowej rozmowy, przez rozmowę wielopoziomową, po skomplikowany assessment. Niezależnie od jego formy, warto wziąć pod uwagę powyższe punkty, żeby zwiększyć swoje szanse powodzenia.  

Autor:
Autor: Michał Matysiak

Michał Matysiak

matysiak@hrownia.pl


Od ponad dziesięciu lat pracuję z ludźmi reprezentującymi różny wiek, kulturę, narodowość, zawód i apsiracje. Wierzę, że wyciąganie wniosków z historii i relacji społecznych pomaga w osiągnięciu sukcesu. Rekrutacja jest dla mnie wypadkową różnorodnych dziedzin i preludium do prawdziwego poznania drugiej osoby.
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Zestawienie blogów HR - czyli HRownia poleca
2017-08-09
Jak budować pozytywny wizerunek firmy w sieci?
2017-06-02
Rynek pracy nie chce humanistów? Są branże, które temu zaprzeczają
2017-05-22
Odkrywanie siebie na nowo. Rzecz o mindfulness
2017-04-13

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej