Michał Matysiak | 2017-02-20

Daj sobie prezent.

Daj sobie prezent.

Nienawidzę noworocznych postanowień oraz wszystkich mniej lub bardziej personalnych internetowych uzewnętrznień na ten temat. Nie wierzę również w to, aby zdecydowana większość osób piszących wielopunktowe scenariusze swojego nowego życia dotrzymywała obietnic i wprowadzała je w praktykę, lub konsekwentnie realizowała przez kolejne miesiące.

Lubię natomiast prezenty i uważam, że każdy – cokolwiek by nie mówił – jest na nie łasy. Prezentem dla wielu z Was w kolejnym roku kalendarzowym może być nowa praca. Jak ją wybrać? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Jestem rekruterem i proponuję odwrócić nieco proces oraz role – zrekrutujmy pracę.

 

 1. Sourcing – LinkedIn oraz GoldenLine działają dwubiegunowo, nie służą tylko i wyłącznie do wyszukiwania kandydatów, ale również do wyszukiwania pracy. Oczywiście każdy sourcing musi być poparty solidnym briefingiem czyli najistotniejszymi informacjami na temat tego, czego szukacie (jakie stanowisko/obowiązki, jaki pracodawca/branża, jaka lokalizacja).

   

 2. Selekcja – powyższa czynność wyrzuciła Wam bardzo dużą liczbę ofert, które w mniejszy lub większy sposób spełniają Wasze oczekiwania (niczym kandydaci).  Należy je dokładnie przefiltrować i wybrać najciekawsze lub też te, które są najbliższe Waszej wizji przyszłej pracy.

   

 3. Approach – zamiast kandydatów kontaktujecie firmy poprzez przesłanie im swoich dokumentów aplikacyjnych (CV, List Motywacyjny, portfolio projektów, etc, w zależności od oczekiwań i potrzeb) i czekacie na odzew (jeśli w ogłoszeniu nie napisano skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami, to warto się przypomnieć, jeśli to oferta, na której Wam szczególnie zależy).

   

 4. Phone screen – odbywacie wstępną rozmowę telefoniczną z osobą odpowiedzialną za daną rekrutację, aby wzajemnie odkryć własne oczekiwania i predyspozycje.

   

 5. Face to face – spotykacie się z przyszłym pracodawcą w jego biurze i prezentujecie jak najlepiej potraficie, ale o tym powstanie kiedyś oddzielny tekst.

   

 Nie postanawiajcie, nie rozmyślajcie, nie szukajcie wymówek i nie odkładajcie na jutro. Szukanie pracy nie jest równoznaczne ze znalezieniem jej, a rezultat może okazać się zupełnie odwrotny: okaże się, że aktualna praca niesie ze sobą więcej plusów, niż myśleliście. Na pewno nie przekonacie się o tym zastygając w marazmie, który jest najlepszym przyjacielem narzekania i czarnowidztwa.  

Autor:
Autor: Michał Matysiak

Michał Matysiak

matysiak@hrownia.pl


Od ponad dziesięciu lat pracuję z ludźmi reprezentującymi różny wiek, kulturę, narodowość, zawód i apsiracje. Wierzę, że wyciąganie wniosków z historii i relacji społecznych pomaga w osiągnięciu sukcesu. Rekrutacja jest dla mnie wypadkową różnorodnych dziedzin i preludium do prawdziwego poznania drugiej osoby.
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
​​​​​​​Tylko co 11 kandydat jest zadowolony z procesu rekrutacji
2018-08-17
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej