Role-play, którego najbliższym odpowiednikiem w języku polskim jest scenka sytuacyjna, jest jednym z bardziej popularnych narzędzi używanych podczas rekrutacji na stanowiska sprzedażowe oraz kierownicze. Osoby siedzące po obydwu stronach stołu przybierają przypisane im postacie i grają zgodnie z opracowanym wcześniej przez rekrutera scenariuszem. Zachowanie, mowa ciała, zaangażowanie emocjonalne oraz tok myślenia kandydata są oceniane przez obserwatora, którym jest drugi rekruter lub manager przeprowadzający spotkanie.
Typowy scenariusz role-play zakłada wcielenie się poprzez kandydata w rolę, na którą aplikował i odegranie scenki umiejscowione w kontekście codziennej pracy, jej wymogów oraz wyzwań. Na przykład: kandydat aplikujący na rolę sprzedawcy może zostać poproszony o wcielenie się w role rzeczonego sprzedawcy i odegranie rozmowy z niezadowolonym lub bardzo wymagającym klientem; a kierownik zespołu o rozmowę z pracownikiem, któremu widocznie spadła motywacja.
Role-play jest bardzo pożytecznym narzędziem pomocnym w ocenie kompetencji kandydata w konkretnej sytuacji zawodowej, którego wyniki mają bardzo duże znaczenie na końcowy wynik rozmowy. Warto pamiętać o tym, że role-play, chociaż sam w sobie jest ćwiczeniem dość stresującym i wymagającym, to laboratoryjna wersja sytuacji z realnego życia: awanturującego się klienta lub pracownika rzucającego wypowiedzeniem w ostatni dzień miesiąca.
O czym warto pamiętać.
1. Zrelaksuj się: Jedną z najbardziej kluczowych kompetencji, które będą oceniane, jest Twoja umiejętność pracy w warunkach wysoce stresogennych. Niezwykle ważne jest, aby nie dać ponieść się nerwom, a emocje zostawić za drzwiami i tym samym pokazać maximum swoich umiejętności. Zdrowy poziom stresu pobudza nas do działania i efektywnego myślenia natomiast jego nadmierne nagromadzenie może prowadzić do popełniania podstawowych błędów.
2. Wejdź w rolę: Jedną z najtrudniejszych rzeczy, które Cię czekają to perfekcyjne odegranie roli. Zdecydowana większość kandydatów zupełnie niepotrzebnie dobudowuje historie i konteksty do scenki, którą mają odegrać. To, o czym należy bezwzględnie pamiętać, to fakt że scenariusz jest podany na tacy – czy to w formie pisemnej czy ustnej poprzez opowieść rekrutera. Wystarczy przeczytać go kilkakrotnie, zrobić notatki i osadzić się mentalnie w zaproponowanej rzeczywistości.
WAŻNE:
>Upewnij się, że ćwiczenie się zaczęło – częstym błędem jest sytuacja, w której kandydat opowiada o tym jakby się zachował, zamiast zacząć odgrywać scenkę.
> Skup wzrok i uwagę na rozmówcy, a nie asesorach – Twój mózg powinien rejestrować tylko jedną osobę, z którą przeprowadzasz rozmowę, a nie publiczność.
3. Zapoznaj się ze stanowiskiem i organizacją: Im więcej dowiesz się wcześniej o stanowisku i firmie tym trafniej będziesz w stanie przewidzieć scenariusz i tym lepiej będziesz mógł się przygotować do rozmowy. Warto również wynotować najbardziej kluczowe kompetencje poszukiwane na danym stanowisku i zawczasu przygotować opisujące je przykłady.
4. Uwypuklaj umiejętności kluczowe: W zależności od roli, asesorzy będą szukać w Tobie różnych umiejętności. Staraj się tak prowadzić rozmowę, żeby pokazać te najważniejsze, od jak najmocniejszej strony.
5. Kontroluj czas: Czas jest Twoim wrogiem. Jeśli na scenkę przewidziano 15 minut to po 15 minutach ktoś Ci przerwie, niezależnie od etapu na jakim jest rozmowa. Miej ze sobą zegarek i działaj według planu (nie ma nic złego w robieniu notatek).
Role-play, jako jedna z form selekcji oraz oceny kandydatów, jest mniej standardowym i dość ciekawym doświadczeniem dla obydwu stron. Im bardziej będziesz się bawić w swojej roli, tym lepiej Ci pójdzie. Pamiętaj, że oceniane są Twoje kompetencje, a asesor nie posiada klucza właściwych i jedynie słusznych odpowiedzi.
Michał Matysiak
matysiak@hrownia.pl
Od ponad dziesięciu lat pracuję z ludźmi reprezentującymi różny wiek, kulturę, narodowość, zawód i apsiracje. Wierzę, że wyciąganie wniosków z historii i relacji społecznych pomaga w osiągnięciu sukcesu. Rekrutacja jest dla mnie wypadkową różnorodnych dziedzin i preludium do prawdziwego poznania drugiej osoby.
Nosił wilk razy kilka...
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Nosił wilk razy kilka...
Daj sobie prezent.
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Daj sobie prezent.
Rekrutacja wewnętrzna - fakty i mity
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Rekrutacja wewnętrzna - fakty i mity
Feedback, czyli trudna sztuka mówienia nie
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować