Michał Matysiak | 2017-10-16

Role-play czyli zabawa w rekrutację

Role-play, którego najbliższym odpowiednikiem w języku polskim jest scenka sytuacyjna, jest jednym z bardziej popularnych narzędzi używanych podczas rekrutacji na stanowiska sprzedażowe oraz kierownicze. Osoby siedzące po obydwu stronach stołu przybierają przypisane im postacie i grają zgodnie z opracowanym wcześniej przez rekrutera scenariuszem. Zachowanie, mowa ciała, zaangażowanie emocjonalne oraz tok myślenia kandydata są oceniane przez obserwatora, którym jest drugi rekruter lub manager przeprowadzający spotkanie.

Typowy scenariusz role-play zakłada wcielenie się poprzez kandydata w rolę, na którą aplikował i odegranie scenki umiejscowione w kontekście codziennej pracy, jej wymogów oraz wyzwań. Na przykład: kandydat aplikujący na rolę sprzedawcy może zostać poproszony o wcielenie się w role rzeczonego sprzedawcy i odegranie rozmowy z niezadowolonym lub bardzo wymagającym klientem; a kierownik zespołu o rozmowę z pracownikiem, któremu widocznie spadła motywacja.

Role-play jest bardzo pożytecznym narzędziem pomocnym w ocenie kompetencji kandydata w konkretnej sytuacji zawodowej, którego wyniki mają bardzo duże znaczenie na końcowy wynik rozmowy. Warto pamiętać o tym, że role-play, chociaż sam w sobie jest ćwiczeniem dość stresującym i wymagającym, to laboratoryjna wersja sytuacji z realnego życia: awanturującego się klienta lub pracownika rzucającego wypowiedzeniem w ostatni dzień miesiąca.

O czym warto pamiętać.

1. Zrelaksuj się: Jedną z najbardziej kluczowych kompetencji, które będą oceniane, jest Twoja umiejętność pracy w warunkach wysoce stresogennych. Niezwykle ważne jest, aby nie dać ponieść się nerwom, a emocje zostawić za drzwiami i tym samym pokazać maximum swoich umiejętności. Zdrowy poziom stresu pobudza nas do działania i efektywnego myślenia natomiast jego nadmierne nagromadzenie może prowadzić do popełniania podstawowych błędów.

2. Wejdź w rolę: Jedną z najtrudniejszych rzeczy, które Cię czekają to perfekcyjne odegranie roli. Zdecydowana większość kandydatów zupełnie niepotrzebnie dobudowuje historie i konteksty do scenki, którą mają odegrać. To, o czym należy bezwzględnie pamiętać, to fakt że scenariusz jest podany na tacy – czy to w formie pisemnej czy ustnej poprzez opowieść rekrutera. Wystarczy przeczytać go kilkakrotnie, zrobić notatki i osadzić się mentalnie w zaproponowanej rzeczywistości.

WAŻNE:

 >Upewnij się, że ćwiczenie się zaczęło – częstym błędem jest sytuacja, w której kandydat opowiada o tym jakby się zachował, zamiast zacząć odgrywać scenkę.

> Skup wzrok i uwagę na rozmówcy, a nie asesorach – Twój mózg powinien rejestrować tylko jedną osobę, z którą przeprowadzasz rozmowę, a nie publiczność.

3. Zapoznaj się ze stanowiskiem i organizacją: Im więcej dowiesz się wcześniej o stanowisku i firmie tym trafniej będziesz w stanie przewidzieć scenariusz i tym lepiej będziesz mógł się przygotować do rozmowy. Warto również wynotować najbardziej kluczowe kompetencje poszukiwane na danym stanowisku i zawczasu przygotować opisujące je przykłady.

4. Uwypuklaj umiejętności kluczowe: W zależności od roli, asesorzy będą szukać w Tobie różnych umiejętności. Staraj się tak prowadzić rozmowę, żeby pokazać te najważniejsze, od jak najmocniejszej strony.

5. Kontroluj czas: Czas jest Twoim wrogiem. Jeśli na scenkę przewidziano 15 minut to po 15 minutach ktoś Ci przerwie, niezależnie od etapu na jakim jest rozmowa. Miej ze sobą zegarek i działaj według planu (nie ma nic złego w robieniu notatek).

Role-play, jako jedna z form selekcji oraz oceny kandydatów, jest mniej standardowym i dość ciekawym doświadczeniem dla obydwu stron. Im bardziej będziesz się bawić w swojej roli, tym lepiej Ci pójdzie. Pamiętaj, że oceniane są Twoje kompetencje, a asesor nie posiada klucza właściwych i jedynie słusznych odpowiedzi.

 

 

 

Autor:
Autor: Michał Matysiak

Michał Matysiak

matysiak@hrownia.pl


Od ponad dziesięciu lat pracuję z ludźmi reprezentującymi różny wiek, kulturę, narodowość, zawód i apsiracje. Wierzę, że wyciąganie wniosków z historii i relacji społecznych pomaga w osiągnięciu sukcesu. Rekrutacja jest dla mnie wypadkową różnorodnych dziedzin i preludium do prawdziwego poznania drugiej osoby.
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
2019-04-06
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
2019-04-06
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
2019-02-24

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej