Godzina, dwie, trzy…(!) Jak to możliwe, żeby skupić się przez tak długi czas? Podczas spotkań firmowych, które często się przedłużają, nasza uwaga i zaangażowanie z każdą minutą są mniejsze. Co zrobić, żeby nie tracić czasu i wyjść ze spotkania z konkretnymi informacjami?
Cel
Jeśli masz być na spotkaniu, to znaczy, że ktoś zdecydował, że jesteś potrzebny. Dowiedz się, czego się od ciebie oczekuje, zapytaj, co twoja obecność ma wnieść.
Zapytaj o ramy czasowe spotkania – powinny być z góry ustalone.
Ustal, czego ty chcesz się dowiedzieć. Po czym poznasz, że to spotkanie było wartościowe? Innymi słowy wyznacz sobie cel spotkania – zapisz pytania, na które chcesz znaleźć odpowiedzi.
Słuchanie
Stephen Covey, autor książki „7 nawyków skutecznego działania” wyróżnia kilka poziomów słuchania:
- Ignorowanie – nie słuchasz tego, co mówi rozmówca
- Udajesz, że słuchasz - „Uhm. Tak. Słusznie". Potakiwanie, ale bez faktycznej uwagi dla sensu wypowiedzi.
- Słuchanie selektywne - kiedy słyszysz tylko pewne fragmenty wypowiedzi. Robimy to często, słuchając ciągłego trajkotania małych dzieci.
- Słuchanie uważne - kiedy z uwagą, w skupieniu słuchasz wypowiadanych słow.
- Słuchanie autobiograficzne - słuchając myślisz już jednocześnie o tym, co chcesz powiedzieć, skupiasz się na pytaniu, które chcesz zadać, porównujesz sytuacje, o której mówi rozmówca, z własnym doświadczeniem.
- Słuchanie empatyczne – najwyższa forma sposobu słuchania, najtrudniejsza, polegająca na przyjęciu punktu widzenia drugiej osoby. Zakłada, że to rozmówca wie najlepiej, co jest ważne w jego wypowiedzi.
Na którym z poziomów najczęściej się znajdujesz? A na którym warto byłoby się znaleźć?
Nastawienie
Dobre nastawienie jest ważne, ponieważ przełącza nasz mózg na ścieżkę koncentracji. Gdy z góry zakładamy, że nic z tego nie będziemy mieli, to zaczynamy w to wierzyć. W konsekwencji nasz umysł się wyłącza, przestajemy aktywnie słuchać i… marnujemy czas.
Podsumowując…
Poniżej znajdziecie kilka ciekawych wskazówek dotyczących efektywnego udziału w spotkaniach:
- Wyznacz sobie cel,
- Wyśpij się, wypij kawę, zjedz coś wcześniej, żeby głód cię nie dopadł,
- Nastaw się pozytywnie, bądź ciekawy tematu,
- Wyłącz "rozpraszacze",
- Notuj,
- Zadawaj pytania, proś o wyjaśnienia, parafrazuj,
- Jeśli widzisz, że odbiegacie od tematu, powiedz to głośno,
- Podsumuj spotkanie.

Coach, socjolog, Scrum Master, mama 2 dzieci, autorka bloga o efektywnym działaniu www.insade.pl, współzałożycielka projektu "Bądź sobą". W swojej pracy wspieram osoby poszukujące pasji w życiu, prowadzę warsztaty z zakresu efektywnego działania, m.in. dotyczące kształtowania nawyków i samodyscypliny, pracuję z rodzicami wracającymi do pracy po urlopach rodzicielskich i wychowawczych, współpracuję ze Strefą Rodzica Uniwersytetu SWPS, Interesuję się zagadnieniami związanymi z efektywnością działania, psychologią społeczną oraz rozwojem małych dzieci. Bardzo lubię wędrować po górach, jeździć na nartach, trenować aikido, słuchać The Beatles i czytać książki Jeffrey'a Archer'a.
Zwinność w pracy
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Zwinność w pracy
Efektywne spotkania (cz. II)
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Feedback - nie taki straszny
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować
Feedback - nie taki straszny
Aby ta opcja była dostępna musisz się zalogować