Ewelina Stachowiak | 2016-10-05

Wideoprezentacja - kiedy CV nie wystarcza

Wideoprezentacja - kiedy CV nie wystarcza

Słyszeliście zapewne o różnych sposobach szukania pracy. Były billboardy, tajemnicze przesyłki, QR cody na babeczkach i reklamy w Google na nazwisko przyszłego szefa. Te nietypowe i najbardziej oryginalne wzbudzają największe zainteresowanie. I jak tu się niby wyróżnić, skoro pomysłów na takie aplikacje coraz więcej? To prawda, że nadeszła era kandydata. I prawdą jest, że pracodawca musi niejako o niego zabiegać. Do niedawna mówiło się, że rekruter do drzwi nie zapuka. Otóż zapuka. Ale tylko wtedy, kiedy będzie wiedział, że warto. To natomiast wcale nie oznacza, że kandydat ma porzucić swoje starania. Jeżeli aplikujesz na wymarzone stanowisko, musisz dać coś od siebie. Konkurencja nie zniknie przecież nigdy.

 

Kiedy CV nie wystarcza?

 

Zanim poruszę temat niekonwencjonalnych sposobów zwrócenia na siebie uwagi w procesie rekrutacji, podkreślę rzecz ważną niezwykle: zawsze, ale to zawsze najważniejsze będą Twoje kompetencje. Niezależnie zatem od tego, na jaką formę aplikacji się zdecydujesz, pamiętaj, że dla pracodawcy najważniejsze okażą się Twoje umiejętności, doświadczenie i cele zawodowe. A te trzeba też umieć przedstawić, zwłaszcza jeśli zostaniesz już zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną.

 

Oryginalne sposoby poszukiwania pracy sprawdzają się szczególnie tam, kiedy oryginalność ta jest wymagana. Tu mam na myśli przede wszystkim stanowiska związane z pomysłowością, kreatywnością i dobrą prezencją, a więc zawody związane z marketingiem, handlem, reklamą, PR, czy dziennikarstwem. Bo dlaczego niby nie pokazać swoich największych atutów już na samym początku? Jak to się mówi: kawa na ławę.

 

CV czy list motywacyjny niewiele mówią o kandydacie, przez co on sam zostaje często odrzucany już na samym początku rekrutacji. Krótkie nagranie wideo może przekazać znacznie więcej informacji o Tobie niż kilka stron dokumentów aplikacyjnych. Dlatego postanowiłam pokazać Ci, czym jest wideoprezentacja i kiedy warto postawić na taką formę aplikacji.

 

Wideoprezentacja - na czym to polega?

 

Wideoprezentacja to nic innego, jak nagranie wideo, w którym możesz pokazać się potencjalnemu pracodawcy od jak najlepszej strony i umotywować swój wybór na dane stanowisko. To ważne, bo w wideoprezentacji chodzi właśnie o to, że odpowiadasz na pytania przygotowane pod konkretne stanowisko, a więc takie, na które zamierzasz aplikować. Dzięki takiemu nagraniu pracodawca może od razu Cię poznać i dowiedzieć się, jaka jest Twoja osobowość oraz styl komunikacji, co jest niezwykle ważne przy wielu zawodach, o czym wspominałam już wcześniej.

 

Pozwól, że zaprezentuję Ci na własnym przykładzie, jak wygląda takie nagranie.

 

  1. Na samym początku mówisz nam, na jakie stanowisko chcesz aplikować, a my przygotowujemy dla Ciebie pytania pod to właśnie stanowisko i nagrywamy je dla Ciebie (możesz też wybrać pytania z gotowej puli, którą stworzyliśmy dla różnych stanowisk). Co ważne - nie będziesz znać pytań przed nagraniem - chodzi przecież o to, aby Twój potencjalny pracodawca otrzymał najbardziej naturalne i wiarygodne nagranie. Możesz wybrać czas, jaki będzie Ci potrzebny do nagrania każdej odpowiedzi oraz ilość pytań, które mamy dla Ciebie przygotować. Masz też możliwość wyboru prób nagrań - wiemy, że nie zawsze wszystko wychodzi od razu, więc odpowiedź możesz powtórzyć, jeżeli uznasz, że nie spodobało Ci się to, jak wypadłeś. Rekomendujemy możliwość skorzystania z dwóch prób - tu znów podkreślę, że nagranie powinno być naturalne.
     

  2. Na adres mailowy otrzymasz od nas link z nagranymi pytaniami. Twoim zadaniem będzie dogranie swoich odpowiedzi. Po kliknięciu w link widzisz nazwę stanowiska, na które chcesz aplikować (w moim przypadku jest to Team Leader Marketingu) i szczegóły wywiadu - co prawda w języku angielskim, ale nie ma tu rzeczy niezrozumiałych. Wystarczy, że klikniesz “Wyrażam zgodę” i “Start”, a przeniesiony zostaniesz do kolejnego etapu nagrania.

 

wp1.png

 

3. Kolejny etap to Powitanie i krótka instrukcja odnośnie przetestowania kamerki i dźwięku.  

 

wp2.png

 

4. Po pomyślnym przetestowaniu dźwięku i obrazu, czas na usłyszenie pytań i nagranie odpowiedzi. Każde pytanie oraz udzieloną przez Ciebie odpowiedź możesz odtworzyć ponownie.  

 

wp5.png


 

5. Po nagraniu wszystkich odpowiedzi czas na zarejestrowanie materiału wideo. W tym celu należy kliknąć w przycisk “Zarejestruj”.

 

wp12.png

 

6. Możesz też podzielić się swoimi wrażeniami z nagrania i udzielić opinii - nie martw się, Twój pracodawca tego nie ujrzy. Jest to informacja zwrotna jedynie dla twórców narzędzia.

 

wp13.png


 

7. Na samym końcu otrzymasz od nas link do całego nagrania, które możesz wysyłać do potencjalnych pracodawców.

 

Proste, prawda?

 

Wideoprezentacja to bardzo dobry sposób zwrócenia na siebie uwagi już w początkowym etapie rekrutacji - pamiętaj jednak, że powinien on w znacznym stopniu odpowiadać charakterowi stanowiska, na które zamierzasz aplikować. Jeżeli w Twojej wymarzonej pracy niezwykle ważna jest np. umiejętność przemawiania lub nawiązywania kontaktów, taka forma autoprezentacji okaże się jak najbardziej efektywna.

 

Masz chwilę czasu? Obejrzyj film:

WIDEOPREZENTACJA


 

Autor:
Autor: Ewelina Stachowiak

Ewelina Stachowiak

HR Tools

696436460

ewelina.stachowiak@hrtools.pl


Zajmuje się testowaniem i wdrażaniem najnowszych narzędzi HR pojawiających się w branży. Tworzy recenzje, które pozwalają w lepszym stopniu poznać dane narzędzie i podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego. Na co dzień opiekuje się sklepem internetowym HRTools.pl
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
2019-04-06
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
2019-04-06
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
2019-02-24

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej