Ewelina Stachowiak | 2016-12-05

Najważniejsza jest świadomość

Najważniejsza jest świadomość

Dobrze jest, kiedy działasz w zgodzie. Jeszcze lepiej: w zgodzie z samym sobą.Tak samo dobrze, jeśli w swojej pracy wykorzystujesz naturalne predyspozycje zawodowe. Niedobrze, jeśli nie masz takiej możliwości. To drugie zdarza się częściej. Nie dlatego, że ktoś możliwości tej nie dał Ci celowo. Najczęściej to brak świadomości. Zarówno u Ciebie, jak i u Twojego przełożonego.

Świadomość jest ważna. To dzięki niej podejmujemy najważniejsze decyzje w naszym życiu - również te na płaszczyźnie zawodowej. Jeżeli nie jesteś świadom swoich możliwości i nie wiesz, w jakim kierunku podążać, robienie czegoś w zgodzie ze sobą zdaje się niemożliwe. A przy dobrym scenariuszu: bardzo trudne. Analogicznie: jeżeli Twój przełożony nie jest świadomy Twoich mocnych stron i obszarów, w których powinieneś się rozwijać, nie jest w stanie zapewnić Ci odpowiedniej ścieżki rozwoju zawodowego. Koło zamknięte.

Dziś o narzędziu psychometrycznym. Jeżeli do tej pory o nim nie słyszałeś, tym bardziej zachęcam Cię do lektury tego tekstu.

 

Zacznijmy od tego, czym jest analiza Thomas PPA i kiedy się ją stosuje?

Analiza Thomas PPA dostarcza informacji związanych ze stylem zachowania w środowisku zawodowym. Najprościej mówiąc: określa wielowymiarowy profil osobowościowy. Wyniki analizy pozwolą Ci poznać swoje mocne strony i obszary, które wymagają rozwoju. Dzięki temu zwiększysz poczucie własnej wartości i pewność siebie. Poznasz swój naturalny styl zachowania oraz ten, który towarzyszy Ci w codziennej pracy. Sprawdzisz, na ile aktualne środowisko pracy jest dla Ciebie sprzyjające i w jakim stopniu wykorzystujesz w nim swoje naturalne predyspozycje osobowościowe. Dla Twojego przełożonego takie informacje również okażą się cenne, ponieważ to właśnie dzięki nim, będzie wiedział, w jaki sposób Cię motywować i jakiego środowiska potrzebujesz, aby pracować efektywnie.

Thomas PPA i ja

Trochę brzmi to jak związek. I w pewnym sensie tak to mogę chyba nazwać, bo z wynikami analizy jestem bardzo związana, zwłaszcza jeśli w pełni odzwierciedlają moją osobowość w środowisku pracy. Przypomniałam sobie o tym podczas ostatniego wydarzenia, w którym miałam okazję brać udział jako prelegent. Omawiałam wyniki swojej analizy, aby lepiej zobrazować słuchaczom istotę jej działania. Znów dotarło do mnie, jak wiele jest w tym prawdy. I jak dobrze, że mam świadomość swoich mocnych stron i obszarów, które powinnam rozwijać.

 

W jaki sposób działa to narzędzie?

Zacznijmy od początku. Na adres mailowy otrzymałam link z zaproszeniem do wykonania analizy. Dowiedziałam się również, że należy wypełniać ją samodzielnie, bez pośpiechu i w najbardziej sprzyjających warunkach. Wykonując analizę miałam myśleć o sobie w sytuacji zawodowej. Każdy z wierszy kwestionariusza zawierał zestawy czterech określeń, spośród których musiałam wybrać jedno, które najbardziej opisuje moje zachowanie w sytuacji zadaniowej, a także to, które do mojego zachowania pasuje najmniej. Wypełnianie analizy zajęło mi około 7 minut. I tyle zazwyczaj trwa - pierwsza odpowiedź, która przychodzi Ci do głowy jest z reguły najwłaściwsza.Tu nie chodzi o to, żeby się nad czymś zastanawiać. Nie ma tu też dobrych ani złych odpowiedzi. To nie jest test, którego można nie zdać. Nie o to w tym chodzi. Narzędzie jest ipsatywne, a to oznacza, że dokonujemy samooceny, określając swoje mocne strony i preferowany styl zachowania w środowisku zawodowym.

Po wypełnieniu analizy otrzymałam raport, który następnie omówił ze mną certyfikowany Konsultant. W raporcie znajdowały się trzy wykresy określające mój naturalny styl zachowania, a także zachowanie w pracy oraz w sytuacji silnej presji. Na podstawie wykresów, które odzwierciedlały udzielone przeze mnie odpowiedzi, można było wywnioskować, że jestem osobą otwartą na ludzi i optymistycznie nastawioną do świata. Z reguły pogodną, emocjonalną i ekspresyjną. Raczej sumienną, systematyczną i dobrze zorganizowaną. Zdecydowanie bardziej nastawioną na współpracę aniżeli na przywództwo. W sytuacji silnej presji jeszcze bardziej szukającą towarzystwa i wykazującą potrzebę komunikacji. Mój profil zachowania w pracy sugeruje, że  mogę dobrze czuć się w wykonywaniu zadań na obecnym stanowisku.

Poniżej krótki wycinek z raportu, który przedstawia moje mocne strony, możliwe ograniczenia, czy motywatory.

 

Nic dodać, nic ująć. Wszystko się zgadza. Wyniki analizy były zaskakująco prawdziwe.Bardziej zaskakujące jest chyba jednak to, że z wielu rzeczy nie zdawałam sobie wcześniej sprawy. A może po prostu nie chciałam. Dało mi to wiele do myślenia. Dzięki tej analizie wiem, w jakim kierunku powinnam, a przede wszystkim chcę podążać. I nic na siłę - wcześniej wiele rzeczy próbowałam sobie udowodnić, choć nie miało to najmniejszego sensu. Dziś też doskonale wiem, czego oczekuję od swojej pracy i w jaki sposób powinnam realizować ten cel.

 

Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić Cię do poznania narzędzia:

 

Autor:
Autor: Ewelina Stachowiak

Ewelina Stachowiak

HR Tools

696436460

ewelina.stachowiak@hrtools.pl


Zajmuje się testowaniem i wdrażaniem najnowszych narzędzi HR pojawiających się w branży. Tworzy recenzje, które pozwalają w lepszym stopniu poznać dane narzędzie i podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego. Na co dzień opiekuje się sklepem internetowym HRTools.pl
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Nie ma nowoczesnego HR w firmie bez psychometrii
2018-03-02
Testy psychometryczne
2016-12-20
Jak zwalczyć problem niedopasowania kandydatów?
2016-09-14
Analiza psychometryczna nie taka straszna
2016-08-04

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej