Dominika Kobiela | 2018-03-18

Odwaga bycia sobą

„Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci.”

Oscar Wilde

Większość z nas doświadcza każdego dnia poczucia silnego dysonansu. Często walczą w nas dwie pokusy. Z jednej strony chcemy pozostać sobą, być w zgodzie ze swoimi poglądami, marzeniami, dokonywać integralnych wyborów. Z drugiej towarzyszy nam lęk, że nie zostaniemy zaakceptowani przez innych. Dlatego staramy się dopasować do otoczenia, powoli zatracając swoją autentyczność. Szczególnie silnie doświadczają tego młodzi ludzie, którzy dopiero próbują zdefiniować swoją drogę życiową, dowiedzieć się jacy właściwie są, kim mogą się stać. Dokonując jednak niewłaściwych wyborów pewnego dnia możemy zorientować się, że choć znakomicie się odleźliśmy w społeczeństwie, osiągnęliśmy pewien sukces towarzyski, osobisty, czy zawodowy, jednak niewiele w tym wszystkim jest naszego prawdziwego ja. Czy zatem bycie sobą jest warte całego tego wysiłku?

Samoakceptacja

Często powodem dla którego nie jesteśmy sobą, jest fakt, że nie akceptujemy siebie. Zwykle jest to spowodowane fałszywymi wyobrażeniami na własny temat, których autorem jest nasze otoczenie – rodzina, nauczyciele, czy toksyczni znajomi. Bycie kimś innym wydaje nam się atrakcyjniejsze. Mamy nadzieję, że to uczyni nas bardziej wartościowymi we własnych oczach i oczach innych ludzi. Bywa jednak, że osiągamy efekt odwrotny od zamierzonego, bo nasze zachowanie staje się sztuczne i zamiast zdobyć nowych przyjaciół tracimy obecnych. Poza tym odgrywanie jakiejś roli na dłuższą metę staje się męczące. Nawet aktorzy po zejściu ze sceny zmywają makijaż i stają się sobą.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zatem samoakceptacja. Zrozumienie, że każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy. Często ludzie mają wrażenie, że są nudni, że nie mają niczego ciekawego do zaoferowania innym, nie mają żadnych talentów. Mój zawód wymaga częstych kontaktów społecznych, co oznacza, że poznałam na swojej drodze dziesiątki osób. Jedne lepiej, inne gorzej. Jedno mogę jednak stwierdzić bez wahania. Każdy z tych ludzi był inny i KAŻDY miał jakiś talent albo cenną umiejętność, która odróżniała go od innych.

Osoby, które są świadome siebie i swoich możliwości oraz ograniczeń doskonale wiedzą, co sprawia, że są wyjątkowi. Jeśli Ty jeszcze tego w sobie nie odkryłeś, jest sprawdzony i banalnie prosty sposób na zdobycie tej wiedzy. Zapytaj swoich przyjaciół w czym, ich zdaniem, jesteś dobry. To świetne ćwiczenie, by dowiedzieć się czegoś o sobie (tylko pamiętaj, że mogą spytać Cię o to samo, więc zanim się do nich zwrócisz zastanów się, co im powiesz). W ten sposób dowiesz się dwóch rzeczy, jak jesteś postrzegany przez Twoje najbliższe otoczenie i jakie są Twoje mocne strony.

Co wywołuje twój uśmiech?

Bardzo wiele o sobie dowiesz się również dzięki innemu prostemu ćwiczeniu. Zastanów się nad swoim aktualnym życiem, zwłaszcza nad obszarem związanym z pracą, szkołą albo jakimś kreatywnym hobby. Pomyśl, czy miewasz takie chwile, kiedy uśmiechasz się na myśl o tym, co zrobiłeś albo co masz jeszcze do zrobienia? Jeśli tak, to przyjrzyj się tym chwilom. Pomyśl, co wywołało twój uśmiech, co sprawiło, że poczułeś się szczęśliwy. To właśnie te chwile pozwalają ci dowiedzieć się o sobie najwięcej, odkryć, co jest dla ciebie ważne, co nadaje twoim działaniom sens. Co sprawia że jesteś sobą. Warto przeprowadzić również to samo zadanie odnośnie sytuacji, w których czujesz się smutny, nieszczęśliwy i sfrustrowany. Co spowodowało u ciebie ten stan? Czy jest to pojedynczy przypadek, czy może jest w tym jakaś tendencja? Czy wcześniej w podobnych sytuacjach też się tak czułeś, czy dzieje się to od niedawna? Oczywiście takie myślowe operacje są bardzo ryzykowne, ponieważ wiążą się z niebezpieczeństwem, że dowiesz się o sobie czegoś więcej…

Co pomyślą inni?

Wielu ludzi przed zachowywaniem się naturalnie w sytuacjach społecznych blokuje to, co pomyślą o nich inni. Zauważ, że kilkuletnie dzieci nie mają takich problemów. Kiedy popatrzysz na dwulatka zobaczysz, że bez zażenowania podciąga majtki przy innych ludziach, dłubie w nosie, tańczy i śpiewa na całe gardło. A to oznacza, że wstyd jest reakcją wdrukowaną, czyli nabytą w procesie socjalizacji. Nie jest więc stanem naturalnym. Jeśli to cię nie przekonało, to zastanów się nad tym co ty myślisz o innych ludziach. Kiedy na przykład widzisz zupełnie obcą ci osobę, która idzie po ulicy w dziwacznym stroju, co się dzieje? Uśmiechasz się pod nosem, a trzy minuty później o niej nie pamiętasz. Czy zatem warto stresować się reakcją innych osób, skoro one interesują się tobą ledwie przelotnie, a może wcale?

Psychosomatyka

Kiedy zatem odgrywasz jakąś rolę, zamartwiasz się opinią innych albo w jakikolwiek inny sposób postępujesz wbrew sobie, prędzej czy później będziesz musiał za to zapłacić. Bardzo niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z wagi wpływu czynników psychicznych na własny organizm, nie wiedząc, że część dolegliwości fizycznych może mieć podłoże w psychice. Znam ludzi, którzy przez wiele miesięcy leczyli się u lekarzy różnych specjalizacji ponieważ odczuwali poważny ból kręgosłupa, skurcze mięśni albo zawroty głowy. Lekarze byli bezsilni, ponieważ badania nie wykazywały żadnej organicznej przyczyny ich stanu. Okazało się, że ludzie ci cierpieli na silną reakcję stresową, związaną z głęboko niesatysfakcjonującą sytuacją osobistą albo pracą, która ich unieszczęśliwiała. Stosując różnego typu mechanizmy obronne, jak racjonalizacja („przecież nie znajdę innej, tak dobrze płatnej pracy”, „mogłam trafić na gorszego partnera”), prokrastynacja („zajmę się tym później”), konformizm (kiedy z różnych powodów poddajemy się wpływowi innych osób) na własne życzenie pogarszamy swoje samopoczucie. Nasze ciało często jest mądrzejsze od nas samych i kiedy na poziomie psychicznym nie potrafimy sobie uświadomić, że dzieje się coś złego, ono wysyła nam sygnały, w które warto się wsłuchać. To dobry moment, by zastanowić się nad sobą i swoimi wyborami. Oczywiście warto to robić znacznie częściej niż tylko w sytuacjach kryzysowych, bo przecież lepiej zapobiegać niż leczyć.

Bycie sobą w pracy

Jedna w takich sytuacji kiedy warto być sobą to bez wątpienia rozmowa rekrutacyjna. Często kandydaci ubiegając się o daną posadę grają rolę pracownika idealnego, bazując na własnych wyobrażeniach o tym, jakiego pracownika firma szuka, a potem odkrywają, że to jednak nie praca dla nich, że źle się w niej czują. Czy to oznacza, że gdybyśmy byli sobą, to mimo posiadanych kwalifikacji nie dostalibyśmy tej posady? To możliwe. Czy jednak warto podejmować pracę, w której będziemy się źle czuć, a co za tym idzie, z której za chwilę zrezygnujemy? Poza tym równie prawdopodobne jest, że jednak dostalibyśmy tę pracę, ale wówczas nasz pracodawca wiedziałby od pierwszego dnia jaka jest nasza rzeczywista postawa oraz oczekiwania i wówczas on sam traktowałby nas inaczej. Skoro zatem spędzamy w pracy osiem godzin dziennie, czy nie lepiej pracować w miejscu, w którym czujemy się dobrze?

Zachowaj umiar

Zachęcam zatem do bycia sobą, z jednym jednak zastrzeżeniem – w każdej sytuacji staraj się zachować zasady humanitaryzmu. Nie warto być sobą galopując do tego celu po trupach. Bądź więc sobą, ale nie krzywdź innych. Żyj z zgodzie ze swoimi zasadami ale pamiętaj, że nie jesteś samotną wyspą, więc pozwól również innym na bycie sobą.

Autor:
Autor: Dominika Kobiela

Dominika Kobiela

PPF Hasco-Lek S.A.

dominika.kobiela@hrownia.pl


Z wykształcenia jestem psychologiem i trenerem biznesu, a także kulturoznawcą. W swojej pracy łączę doświadczenie zdobyte jako specjalista ds. marketingu, komunikacji oraz PR z wiedzą obejmującą psychologiczne aspekty funkcjonowania pracowników w organizacji. Z pasją promuję employer branding jako jedną z najważniejszych, długofalowych inwestycji dla firmy. Prywatnie pasjonuje mnie fotografia, uwielbiam biegać i nałogowo czytam kryminały.
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
2019-04-06
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
2019-04-06
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
2019-02-24

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej