Anna Donaj | 2016-11-23

Młodzi na rynku pracy – współczesne możliwości rozwoju zawodowego.

Młodzi na rynku pracy –  współczesne możliwości rozwoju zawodowego.

Podczas wieloletniej pracy jako rekruter niejednokrotnie miałam możliwość obserwacji procesów i zmian zachodzących na rynku zatrudnienia. Dynamicznie zmieniający się popyt na pracowników w rożnych sektorach zatrudnienia, to nie lada wyzwania, dla nie jednego specjalisty ds. rekrutacji.

Każda z osób, która pracuje w branży rekrutacyjnej z nostalgią wspomina czasy, gdy pracownicy ustawiali się w kolejce przez drzwiami pracodawcy w nadziei na otrzymanie propozycji zatrudnienia. Ówcześnie praca rekrutera zaczynała się i kończyła na selekcji otrzymanych aplikacji i wyborze najlepszych specjalistów. Jak jest dzisiaj? Dzisiaj w kolejce stoją nie pracownicy, a sami pracodawcy. Firmy, organizacje, fundacje, przedsiębiorstwa – stanowczo deklarują chęć nawiązania współpracy z nowymi pracownikami, chcą się rozwijać i potrzebują w tym celu wykwalifikowanych pracowników do swoich działów. Nie jest jednak łatwo znaleźć rekruterowi odpowiedniego pracownika. Praca rekrutera, nie polega już tylko na selekcji aplikacji, ale również na aktywnym poszukiwaniu osób, często wśród osób posiadających stałe zatrudnienie. Od kilku lat, nasz krajowy rynek pracy cechuje się dużym niedoborem specjalistów w wielu sektorach m.in. przemysłowym, inżynieryjnym, technologicznym. Permanentny brak personelu doskwiera nie tylko małym firmom, ale i dużym organizacjom. Cykliczne pojawianie się coraz większej ilości firm o kapitale polskim jak i zagranicznym, a z drugiej strony panujący już od kilku lat niż demograficzny, a wraz z nim niedobór osób w wieku produktywnym – to tylko niektóre czynniki determinujące obecną sytuację. Nie jeden kierownik, manager, czy cały dział HR zadaje sobie pytanie w jaki sposób zaplanować swój rozwój jeśli na naszym rynku brakuje specjalistów? Jak sobie poradzić z niedoborem personelu?

Firmy prześcigają się obecnie w coraz to nowych ofertach skierowanych do młodych osób, którzy to dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na swojej drodze zawodowej. Przedsiębiorstwa znając sytuacje na krajowym rynku zatrudnienia, coraz częściej wychodzą z propozycjami współpracy do absolwentów czy nawet studentów uczelni wyższych, proponując im oferty staży i praktyk (również płatnych). Uczestnicy mają możliwość zastosowania swojej wiedzy teoretycznej (nie rzadko po raz pierwszy w życiu) w praktyce. Zaproszenie do asystowania w codziennych zadaniach specjalisty i pod jego okiem jest korzystne dla obu stron. Młodzi ludzie obserwując wykwalifikowanych pracowników w codziennej pracy zyskują nie tylko umiejętności, ale poznają kulturę organizacji, nabywają tzw. obycia w branży czy uczą się języka branżowego. Poprzez praktykę nabywają kompetencji zawodowych, a organizacje krok po kroku zyskują coraz bardziej wyspecjalizowanego pracownika, którego coraz częściej po odbyciu praktyki czy staży zatrudnia w swoich strukturach.

Powyżej wspomniałam w jaki sposób firmy wychodzą ze swoją ofertą do potencjalnych, przyszłych pracowników. Ale pewnie nurtuje Was również pytanie, w jaki sposób osoby młode mogą rozpocząć swoją ścieżkę kariery i zdobyć nowe umiejętności?

Osoby, które mają już za sobą praktyki i staże mogą dodatkowo skorzystać z propozycji zawodowych oferowanych przez agencje zatrudnienia czy też firmy rekrutacyjne. Organizacje proponują zatrudnienie w oparciu o umowę na czas określony (potocznie nazwa tej formy zatrudnienia to praca na umowę o pracę tymczasową). W klasycznej formie umowy o pracę występują tylko dwa podmioty prawne zawierające między sobą umowę pisemną to: pracownik i pracodawca. Dla osób, które dotychczas nie spotkały się z pojęciem zatrudnienia tymczasowego wyjaśnię (w dużym uproszczeniu oczywiście), że jest to forma współpracy między trzema podmiotami prawnymi, w której oprócz pracownika (osoby podejmującej pracę) i pracodawcy (tzw. pracodawca użytkownik), występuje trzecia strona – agencja zatrudniająca. Agencja zatrudnienia jest formalnie naszym pracodawcą, bowiem to z przedstawicielem agencji podpisujemy umowę o pracę i agencja również zobowiązana jest do wypłacenia nam w terminie uwzględnionym w umowie, wynagrodzenia. To, w jaki sposób będzie wyglądał dzień pracy zatrudnionej osoby, zależy od pracodawcy użytkownika, a więc firmy, w której wykonujemy zakres powierzonych nam zadań. Firmy, szczególnie z sektora produkcji czy logistyki bardzo cenią sobie możliwość zaproszenia do współpracy osób, które dzięki zatrudnieniu na czas określony mogą zdobywać nowe umiejętności. W mojej pracy zawodowej, niejednokrotnie miałam przyjemność poszukiwać dla firm młodych osób (m.in. do działu obsługi klienta, kontroli jakości czy również działu utrzymania ruchu) na czas wdrożeniowy. Długość trwania takiej umowy uzależniona jest od wielu czynników, jednak najistotniejszym z nich jest tempo przyswajania informacji przez pracownika. Oddelegowane do pracy osoby z ramienia agencji, miały przydzielone swoje zadania, za których realizację były odpowiedzialne i z nich również były rozliczane przez bezpośrednich przełożonych u pracodawcy użytkownika. Zatrudnienie tymczasowe to szansa na wykazanie się i pokazanie siebie jako dobrego kandydata do stałej współpracy. Rzeczywistość pokazuje, że tak się dzieje. Sama nie raz otrzymałam, od firm, z którymi współpracowałam radosną informację, że młoda osobami wykazała się ponadprzeciętnym zaangażowaniem w realizacji powierzonych zadań,  dzięki czemu wraz z upływem trwania umowy otrzymała również propozycję kontynuacji współpracy, już bez pośrednictwa agencji, lecz w wewnętrznych strukturach pracodawcy.

Staże, praktyki, zatrudnienia czasowe to tylko niektóre możliwości jakie oferuje rynek pracy. Przeszukując portale z ofertami zatrudnienia bez trudu możemy znaleźć propozycje współpracy przy projektach o różnej tematyce. Najczęściej propozycja współpracy dotyczy wykonywania czynności związanych z obszarem marketingu, promocji, wykonywania działań sprzedażowych. Nie brakuje również ofert związanych z branżą technologiczną. Współpraca projektowa to kolejna szansa by poznać ludzi z branży, poznać tajniki ich pracy, a przede wszystkim pod ich okiem szlifować już posiadane i zdobywać nowe umiejętności. Kwalifikacje pomogą nam w przyszłości nie tylko znaleźć swojego pierwszego pracodawcę (a może nawet kolejnego), ale również pomogą w ocenie czy praca, jest faktycznie pracą w której się dobrze czujemy, czy zadania są dla nas rozwojowe i czy czujemy się spełnieni ucząc się nowych zagadnień w praktyce. Nie jest istotne czy zaczniemy zdobywać swoje kwalifikacje dzięki odbywaniu licznych praktyk, czy uczestnictwo w stażach. Ważne, że poprzez obserwacje uczymy się jak wygląda praca specjalistów na co dzień, zyskujemy wyobrażenia o rzeczywistym stanowisku pracy, jego wadach i zaletach oraz możliwościach i perspektywach rozwoju dla nas samych. Każda z nabytych kompetencji będzie przydatna w przyszłości, musimy tylko dobrze ją wykorzystać. 

Próbujmy i poszukujmy swojej drogi zawodowej, nie próbując nie wiemy w czym jesteśmy dobrzy i co sprawia nam przyjemność. Tylko praktyka uczyni nas specjalistami w swojej branży.

Autor:
Autor: Anna  Donaj

Anna Donaj

aniia.donaj@gmail.com


Z wykształcenia zootechnik i socjolog. Zawodowo, specjalista ds. rekrutacji z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu i zarządzaniu projektami rekrutacyjnymi dla klientów krajowych oraz zagranicznych głównie z branży technicznej oraz logistycznej. W swojej codziennej pracy dużą wagę przywiązuje do budowania relacji z kandydatami na każdym stopniu procesu rekrutacyjnego (zarówno do wewnętrznych struktur jak i dla Klientów zewnętrznych). W wolnym czasie łączy swoje zamiłowanie do zwierząt (ptaki ozdobne) wraz z pasją do fotografowania, prowadzi również stronę internetową poświęconą fotografii przyrodniczej. Motto życiowe: „Sukces osiąga się dzięki konsekwencji w realizowaniu jasno określonej wizji”
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Zestawienie blogów HR - czyli HRownia poleca
2017-08-09
Jak budować pozytywny wizerunek firmy w sieci?
2017-06-02
Rynek pracy nie chce humanistów? Są branże, które temu zaprzeczają
2017-05-22
Odkrywanie siebie na nowo. Rzecz o mindfulness
2017-04-13

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej