Anna Donaj | 2017-04-14

Wypalenie zawodowe – czyli jak szukać nowych możliwości zawodowych

Wieloletnia praca zawodowa na jednym stanowisku, codzienne wykonywanie tych samych zadań, brak możliwości awansu lub też zmiany zakresu obowiązków. To tylko niektóre przyczyny wypalenia zawodowego, a więc sytuacji, w której wykonywana praca przestaje dawać satysfakcję pracownikowi, a wykonywane przez niego zadania nie rozwijają go już zawodowo. Często objawom niezadowolenie z wykonywanego zajęcia towarzyszy poczucie przepracowania. Zjawisko występuje najczęściej wśród osób, których główne zadania zawodowe związane są z intensywnymi kontaktami z ludźmi, a jego przyczyny występowania są różne np. zbytnie zaangażowanie w pracę (pracoholizm) zwykle przekładające się również na pracę w godzinach nadliczbowych. Powodem bywa również rutynowość, której nie sposób się pozbyć jeśli nasza praca wymaga od nas dużej powtarzalności zadań i nie mamy możliwości ich urozmaicić o dodatkowe czynności. Nie zawsze zdiagnozowanie syndromu wypalenia zawodowego jest złe. Dla pracownika może oznaczać nowe możliwości, których początkowo nie dostrzega.

Jak zatem poszukiwać nowej pracy, gdy zdiagnozujemy u siebie pierwsze objawy wypalenia zawodowego? Odpowiedź jest prosta. Zacznijmy myśleć o nas samych jako o specjalistach. Nie specjalistach z wąskiej branży, ale jako specjalistach, którzy mają do zaoferowania ze swojej strony bogaty wachlarz umiejętności, które nabyli w toku pracy zawodowej. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadam poniżej.

 

Poznanie swoich potrzeb i oczekiwań zawodowych ułatwia proces poszukiwania nowej pracy

Każdego z wieloletnich specjalistów, który rozważa zmianę drogi zawodowej początkowo dopada niepewność. Niepewność prawidłowości podjętej decyzji oraz wiary w nowe możliwości. Nie zawsze jest tak, że nasza chęć zmiany ścieżki zawodowej idzie od razu w parze z pomysłem czym chcemy się zajmować na nowej drodze rozwoju. Zanim podejmiemy ostateczną decyzje o przebranżowieniu zastanówmy się dobrze, czym moglibyśmy się zająć i realizacja jakich zadań będzie dla nas ciekawa.

Na co dzień często spotykam się z osobami, które marzą o zmianie swojego kierunku zawodowego, marzy im się podjęcie nowej pracy. Zadaję im zawsze pytanie czy potrafią sobie wyobrazić jak powinien wyglądać  jeden dzień w ich nowej pracy. Niektórzy się zastanawiają, inni improwizują odpowiedź, jeszcze inni krótko odpowiadają, że nie wiedzą. Zastanawiam się zawsze, w jaki sposób chcą znaleźć odpowiednią dla siebie pracę, jeśli nie wiedzą  z jakimi wyzwaniami będą chcieli się zmierzyć oraz jakie zadania sprawią im przyjemność. Poznajmy siebie samego, zanim damy się poznać przyszłemu pracodawcy.

Analiza własnych umiejętności i kompetencji

Zanim rozpoczniemy proces wysyłania aplikacji i odbywania spotkań kwalifikacyjnych zastanówmy się czego poszukujemy. Pomyślmy czego nauczyliśmy się przez wszystkie lata pracy i jakie kompetencje są naszą mocną stroną oraz które z nich mogą nam się przydać podczas wykonywania zadań u nowego pracodawcy. Przydatna będzie tabela mocnych i słabych stron. Nawet jeśli początkowo zdecydowana większość z umiejętności wyda nam się charakterystyczna dla naszej dotychczasowej drogi zawodowej. Nie warto się przejmować, gdyż z biegiem czasu zobaczymy, że większość z naszych kompetencji będzie przydatna również na innych stanowiskach lub w innej branży.

Świadomość swoich umiejętności pozwoli nam zacząć myśleć o sobie samych jako o kompetentnych pracownikach, a zdiagnozowany w nas samych potencjał sprawi, że będziemy bardziej przekonywujący na spotkaniu kwalifikacyjnym w oczach naszego potencjalnego pracodawcy.

Wizualizacja miejsca pracy

Wyobraźmy sobie swoje przyszłe stanowisko pracy. Jak chcielibyśmy by wyglądał nasz dzień pracy? W jakim otoczeniu chcielibyśmy pracować oraz w gronie jakich współpracowników chcielibyśmy wykonywać nasze zadania? Większość osób poszukująca nowej pracy skupia się na jej znalezieniu niż analizie jakie cechy powinna posiadać by dawać satysfakcję.

Wbrew pozorą kultura organizacji jest bardzo istotna. Otoczenie, a więc miejsce, w którym będziemy spędzać sporą część naszego czasu dnia jest ważne. W obecnych czasach firmy proponują różne rozwiązania dla pracowników. Coraz częściej w dużych firmach (ale nie tylko) pojawiają się przestrzenie typu open space, w którym znajduje się wiele stanowisk pracy w jednym pomieszczeniu. Istnieją firmy, które preferują rozmieszczenie pracowników w mniejszych pomieszczeniach tzw. pokoje działowe.

Oprócz wizualizacji naszego stanowiska pracy pomocne będzie wyobrażenie swojego przyszłego przełożonego i zespołu. Zdefiniowanie cech osób, z którymi chcielibyśmy współpracować pozwoli nam szukać grona specjalistów, z którymi będziemy czuć się dobrze w nowej firmie. Sprecyzowanie naszego celu pomoże nam odrzucić oferty, które nie spełniają naszych wymagań. Im więcej będziemy wiedzieć o samych sobie tym łatwiej będzie nam szukać pracy, bowiem będziemy wiedzieć czego poszukujemy.

Jak wybrać nowy zawód?

Stojąc przed możliwością wyboru nowej drogi rozwoju dla siebie zaplanujmy ją i zastanówmy się co tak naprawdę chcemy robić w pracy, w czym jesteśmy dobrzy, co sprawia nam przyjemność, a jakich zadań nie chcielibyśmy już wykonywać. Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania są kłopotliwe zawsze możemy się zwrócić o pomoc do doradcy zawodowego, rekrutera czy też coach-a kariery – specjaliści zawsze pomogą w odnalezieniu właściwej drogi. Pomocny może okazać się Internet i portale z ofertami pracy. W ogłoszeniach lub na profilach firm, z którymi chcielibyśmy podjąć współpracę bez trudu znajdziemy informacje o zadaniach na poszczególnych stanowiskach. Warto również popytać znajomych – może mogą udzielić nam informacji, których potrzebujemy.

Przydatne będzie także przejrzenie się z bliska pracy specjalistów od kulis. Młode osoby mają możliwość uczestnictwa w licznych stażach czy praktykach, lecz doświadczeni pracownicy również mogą uzyskać takie informacje. W niejednym mieście odbywają się cykliczne spotkania pozwalająca na poznanie osób spoza branży to tzw. spotkania networkingowe. Spotkania organizowane są przez fundacje i stowarzyszenia branżowe, a także przez osoby prywatne lub pasjonatów zawodowych. Podczas takich spotkań możemy poznać bezpośrednio specjalistów z branży, która nas interesuje. Podczas rozmowy  uzyskamy informacje o tym w jaki sposób pracują lub jak wygląda ich praca na co dzień. Każdy dodatkowy szczegół będzie dla nas pomocny w podjęciu decyzji o przebranżowieniu. Im wcześniej zaczniemy zbierać informacje odnośnie swojego nowego zawodu, tym szybciej będziemy mogli podjąć racjonalną i przemyślaną decyzją, o tym czym chcemy się tym zajmować w przyszłości.

Mity i wizje o stanowiskach pracy

Wybranie nowej branży oraz zakresu zadań nie jest łatwe. Wyobrażenia odnośnie pracy na pewnych stanowiskach pracy oraz wizji wykonywania zadań z nim związanych pojawiają się bardzo często w głowach osób aktywnie szukających zatrudnienia. Wartościowanie, dla nas ludzi jest bardzo naturalne. Ludzie często dostrzegają pozytywną stronę, rzadko poświęcają czas analizie również minusów wykonywania określonych zadań. Na co dzień obserwuję to zjawisko u osób młodych, jednak i u doświadczonych pracowników również nie brak przykładów. Dobrym przykładem jest praca na stanowisku handlowca. Najczęściej kojarzona jest ona z posiadaniem dobrego samochodu, elastycznego czasu pracy oraz wysokiemu wynagrodzenia. Pozornie faktycznie może tak to wygląda. Jednak czy na pewno życie zawodowe handlowców jest idealne i nie ma w nim niedogodności? Nic bardziej mylnego.

Prawdą jest, że pracodawcy oferują pracownikom nowy samochód służbowy, najnowszy model telefonu służbowego, komputera, dodatkowo tablet i kilka dodatkowych bonusów socjalnych. Jednak atrybuty to nie wszystko, bowiem żadna z osób, która nigdy nie pracowała na stanowisku handlowym nie doceni przez kilka chwil w ciągu swojej pracy zawodowej prawdziwie, normowanych godzin pracy czy stałego wynagrodzenia wpływającego na konto (wynagrodzenie handlowców często składa się z dwóch części: podstawy i premii uzależnionej od wyników). Elastyczność zatrudnienia oznacza w rzeczywistości wykonywanie zadań również w godzinach wieczornych (nierzadko handlowcy mogą swobodnie kontaktować się ze swoimi klientami tylko w tych godzinach), a wysokie wynagrodzenie jest wypadkową nie tylko ich codziennej sumiennej pracy, ale również w niektórych branżach tzw. sezonowości (wzrostem popytu na usługi w danych sektorach np. sprzedaż napojów gazowanych w okresie letnim czy wzrost zakupu zabawek dla dzieci w okresie przedświątecznym). Zebranie informacji pomoże podjąć słuszną decyzję i zdecydować czy jest to dla nas odpowiednia droga rozwoju.

Świadomy wybór drogi zawodowej

Zanim zdecydujemy się na rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy i wysłanie swojego CV w odpowiedzi na konkretne oferty poznajmy siebie samych. Określmy w czym jesteśmy dobrzy i co możemy zaproponować ze swojej strony nowemu pracodawcy i odwrotnie. Zastanówmy się czego my, jako pracownik oczekujemy od nowego pracodawcy. Podjęcie decyzji odnośnie współpracy z nową firmą to świadomy wybór obu stron.

Brak satysfakcji z obecnej pracy to nie koniec świata, to tylko początek nowej drogi usłanej nowymi możliwościami rozwoju. Poznajmy siebie lepiej i swoje umiejętności. Dawno już minął czas gdzie człowiek był dla pracy. Obecnie, gdy mamy niedobór pracowników w tak wielu sektorach, nie bójmy się przekwalifikować i zadbać sami o swój rozwój. Im więcej będziemy wiedzieć o nas samych, tym będziemy bardziej atrakcyjni dla potencjalnych pracodawców.

Autor:
Autor: Anna  Donaj

Anna Donaj

aniia.donaj@gmail.com


Z wykształcenia zootechnik i socjolog. Zawodowo, specjalista ds. rekrutacji z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu i zarządzaniu projektami rekrutacyjnymi dla klientów krajowych oraz zagranicznych głównie z branży technicznej oraz logistycznej. W swojej codziennej pracy dużą wagę przywiązuje do budowania relacji z kandydatami na każdym stopniu procesu rekrutacyjnego (zarówno do wewnętrznych struktur jak i dla Klientów zewnętrznych). W wolnym czasie łączy swoje zamiłowanie do zwierząt (ptaki ozdobne) wraz z pasją do fotografowania, prowadzi również stronę internetową poświęconą fotografii przyrodniczej. Motto życiowe: „Sukces osiąga się dzięki konsekwencji w realizowaniu jasno określonej wizji”
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej