Anna Donaj | 2018-04-11

Dokumenty aplikacyjne – czyli na co zwrócić uwagę przed wysłaniem do pracodawcy?

Pierwsze promienie słońca zawsze wpływają pozytywnie na ludzi. Obserwuję wzrost poziomu energii oraz motywacji, szczególnej motywacji do zmian. Ludzie stawiają sobie ambitne wyzwania i czynią konkretne plany odnośnie poszczególnych etapów realizacji swoich celów. Zmiany są dobre, a szczególnie te, które wdrażamy w życie, a nie tylko konkretyzujemy w naszej głowie. Jednym z najczęściej pojawiających się pomysłów to zmiana pracy. Kto z nas nie chciałby zmienić pracy na ciekawszą, rozwojową lub atrakcyjniejszą finansowo. Zanim jednak przestąpimy próg nowej firmy, niezbędny będzie nam komplet dokumentów aplikacyjnych. To wymóg większości procesów rekrutacyjnych. Jak je sporządzić i na co zwrócić uwagę. Poniżej inspiracje.

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych

Kiedyś na podstawowy zestaw dokumentów aplikacyjnych składał się CV, list motywacyjnych, referencje, dyplomy ukończenia szkoleń czy poszczególnych szczebli edukacji. Każdy z dokumentów był ważny, a im więcej ich było tym pracodawca przychylniej patrzył na naszą kandydaturę. Teraz, gdy dostęp do nauki w szkołach wyższych oraz uczestnictwa w szkoleniach jest łatwiejszy, zmniejszyła się ich rola w procesie rekrutacji. Znacznie większą wagę pracodawcy przywiązują do cech osobowości, zdobytego doświadczenia zawodowego oraz umiejętności. Dlatego tak ważne jest przedstawienie w odpowiedni sposób swoich „atutów” w CV. Należy podkreślić nasze osiągnięcia oraz wypunktować kluczowe kompetencje. Nasza kandydatura będzie wtedy nie tylko bardziej atrakcyjna, ale również sprawiała wrażenie dopasowanej do stanowiska, o które się ubiegamy.

Curriculum Vitae

Dobre CV to podstawowe narzędzie, dzięki któremu możemy znaleźć pracę. Dla osób, które jej poszukują to doskonała szansa by podkreślić swoje kompetencje i zdolności oraz zdobyte kwalifikacje. O pisaniu dokumentów aplikacyjnych sporo się mówi. W Internecie bez trudu można znaleźć wiele artykułów podpowiadających w jaki sposób skomponować CV, jaką szatę graficzną wybrać i ile stron powinno ono zajmować. I wszystkie te sugestie są ważne i warto je zastosować projektując swoją aplikacje. Bardziej istotna jest jednak treść samego dokumentu. Dostęp do informacji jest nieograniczony, jednak rzadko która z osób stosuje się oni nawet do prostych reguł pisania CV. Często posiłkują się dostępnymi w Internecie gotowymi szablonami, które nadają naszemu CV charakter poprawny, jednak odbierają indywidualność. A to przecież nasza unikalność jest jednym z kluczowym elementów składających się na wybór pracodawcy.

Jak Cię widzą, tak Cię … odbierają!

CV w dzisiejszych czasach pełni funkcję wizytówki. To nasza prezentacja samych siebie przed potencjalnym pracodawcą. W zależności od branży forma aplikacji może się różnić. Innymi kryteriami prezentacji umiejętności kieruje się osoba pracująca w dziale promocji czy marketingu, a innymi pracownik działu księgowego. Jeśli jednak jesteśmy specjalistą z danej dziedziny i wiemy jakie kompetencje są niezbędne do wykonywania naszej pracy to zadbajmy o ich podkreślenie w naszym dokumencie. To miejsce, gdzie możemy się wykazać i przyciągnąć uwagę naszego przyszłego pracodawcy zdobytymi osiągnięciami, awansami czy wygrany konkursami np. wewnątrz struktur firmy. CV o wysokim poziomie merytorycznym ma znacznie większą szansę zaciekawić pracodawcę, niż kontrastowa grafika. Pokażmy się więc z jak najlepszej strony.

Jak dobrze napisać CV?

Czcionka, wypunktowania, wyrównania, wyjustowania – o tym większość z nas doskonale wie. Nieliczni natomiast podchodzą do napisania swojej aplikacji w sposób przemyślany i z konkretną informacją jaką pracodawca ma otrzymać po zapoznaniu się z nasza treścią. Głównym celem wysyłania CV do pracodawcy jest prezentacja swojej osoby w taki sposób by pracodawca zechciał poznać nas osobiście podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dużo zależy od nas samych i sposobu prezentacji informacji o nas. W tym celu warto przeczytać ze zrozumieniem treść ogłoszenia, na które zamierzamy aplikować. Tam znajdziemy podpowiedzi, które pozwolą nam podkreślić kompetencje i cechy, które posiadamy i są zgodne z wymaganiami pracodawcy.

Na co zwrócić uwagę w treści?

Przeglądając oferty o pracę, z łatwością każdy szukający pracy dostrzeże różnice między poszczególnymi ogłoszeniami. Różnice dotyczą najczęściej zakresu obowiązków czy wymagań pracodawców. Warto uczciwie podejść do analizy i zastanowić się czy faktycznie spełniamy kryteria, o których pracodawca wspomina. Jeśli w pracy zawodowej nie mieliśmy możliwości wykonywać zadań, których wymaga od nas nowy pracodawcy to nic straconego. Zastanówmy się czy podczas realizacji pasji czy zainteresowań nie wykonywaliśmy zadań, które pozwoliły nam rozwinąć wymagane kompetencje. Jeśli tak to uwzględnijmy je w naszym CV nawet jeśli nie są one na poziomie zaawansowanym. Pracodawcy zawsze łatwiej jest doszkolić pracownika niż uczyć go od zera.

Czy warto wpisywać informacje o wszystkich aktywnościach zawodowych?

Skupmy się tylko na tych, które są istotne z punktu widzenia pracodawcy i im poświęćmy jak największą część naszej uwagi. Jeśli jesteśmy specjalistą w branży to dajmy przyszłemu pracodawcy informacje o naszej wiedzy merytorycznej i osiągnięciach zawodowych. Jeśli natomiast wchodzimy dopiero na rynek pracy zawrzyjmy informacje o praktykach i stażach, które pomogły w zdobyciu pierwszych kompetencji i wyobrażeń o pracy. Mało przydatne informacje np. o ukończeniu szkoły podstawowej, gdy mamy ukończone studia magisterskie pomińmy. Bez względu, którą z kategorii osób reprezentujemy patrzmy na nasze CV oczami naszego przyszłego szefa – dajmy mu tylko istotne informacje, dzięki czemu aplikacja będzie miała większa szansę na zakwalifikowanie do bezpośredniego spotkania w firmie.

Zdjęcie – czy jest istotne?

Wiele osób zadaje to pytanie. I chociaż fotografia w dokumentach aplikacyjnych nie jest warunkiem koniecznym i jej umieszczenie jest dobrowolne, to wiele osób decyduje się na jej zawarcie w dokumentach. Z mojej perspektywy, jako osoby prowadzącej rekrutacje, zdjęcie w CV pozwala mi zobrazować osobę, z która prowadzę wstępną rozmowę telefoniczną odnośnie oferty pracy. Nie oznacza to jednak, że aplikacje bez zdjęć są odrzucane. Każda z nadesłanych aplikacji ma równe szanse, jeśli spełnia wymagania pracodawcy. O zakwalifikowaniu lub też nie do następnych etapów rekrutacji decydują bowiem i tak sztywne kryteria, a nie sama estetyka czy szata graficzna dokumentu. Oczywiście profesjonalne zrobione zdjęcie może nam pomóc wzmocnić nasz wizerunek. Jeśli jednak nie dysponujemy takim, lepiej nie umieszczać go wcale. Fotografia z wakacji czy spotkania ze znajomymi nie będzie postrzegana profesjonalnie.

Portale społecznościowe

W dobie coraz większej popularności portali społecznościowych intensywnie rozwijają się również portale rekrutacyjne, których celem jest ułatwienie nawiązywania kontaktów miedzy osobami z poszczególnych branż. Nie zawsze jest tak, że informacja o każdym z prowadzonych przez firmy procesów rekrutacji przekazywana jest poprzez publikacje ogłoszenia o prace. Nierzadko, poszukiwania prowadzone są metodami bezpośrednimi, o czym wspomniałam już w poprzednim artykule. Założenie profilu oraz publikacja informacji o naszym doświadczeniu pomoże w aktywnym poszukiwaniu pracy jak również budowaniu naszej własnej marki w sieci. Profil pozwala na zawarcie wielu kluczowych informacji o naszej drodze zawodowej, a jego użytkowanie jest zazwyczaj bezpłatne. Dajmy się więc znaleźć i tutaj nowemu pracodawcy. Efekty może nie będą od razu widoczne, jednak dzięki systematycznej lekturze postów i informacji branżowych nasze poszukiwania pracy będą łatwiejsze.

Tytułem podsumowania

Przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, a szczególności CV bo jemu poświęcamy najwięcej czasu i naszej uwagi to nie łatwe zadanie. Bez względu na branżę, w której pracujemy pamiętajmy by CV było prawdziwe, autentyczne i odzwierciedlało nasza osobę i kompetencje. Nie dajmy się ponieść kreatywności i zadbajmy by aplikacja była schludna, zadbana i zawierała najważniejsze informacje. Dopasujmy ją do branży oraz stanowiska, na którym zamierzamy podjąć pracę. Większa ilość czasu poświęcona na napisanie CV z cała pewnością zwróci nam się w postaci ciekawej i atrakcyjnej pracy, którą znajdziemy właśnie dzięki naszej aplikacji. A więc do dzieła!

Autor:
Autor: Anna  Donaj

Anna Donaj

aniia.donaj@gmail.com


Z wykształcenia zootechnik i socjolog. Zawodowo, specjalista ds. rekrutacji z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu i zarządzaniu projektami rekrutacyjnymi dla klientów krajowych oraz zagranicznych głównie z branży technicznej oraz logistycznej. W swojej codziennej pracy dużą wagę przywiązuje do budowania relacji z kandydatami na każdym stopniu procesu rekrutacyjnego (zarówno do wewnętrznych struktur jak i dla Klientów zewnętrznych). W wolnym czasie łączy swoje zamiłowanie do zwierząt (ptaki ozdobne) wraz z pasją do fotografowania, prowadzi również stronę internetową poświęconą fotografii przyrodniczej. Motto życiowe: „Sukces osiąga się dzięki konsekwencji w realizowaniu jasno określonej wizji”
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Kobiety mówią „dość!” nierównemu traktowaniu w pracy
2019-04-06
Nawet sześć na dziesięć wypadków przy pracy jest wynikiem ludzkiego błędu
2019-04-06
Raport ADP Polska: „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce w Q4 2018/FY 2018”
2019-02-24

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej