Agnieszka Piątkowska | 2017-04-05

Jakie pytania są zadawane podczas sprawdzania referencji?

Czy zdarzyło Ci się zostać poproszonym o referencje podczas procesu rekrutacyjnego?

Referencje to temat dość obszerny, ale czy faktycznie są sprawdzane?

Odpowiedź jest taka – czasami tak, czasami nie. Warto być jednak przygotowanym na to, że headhunter lub bezpośredni potencjalny pracodawca (osoba z działu HR, lub potencjalny przełożony)  może nas o nie poprosić. Nie mówię tutaj o referencjach pisemnych tylko numerach telefonów do byłych przełożonych lub osób współpracujących z nami.

Zdarzyło mi się raz sprawdzać referencje podane przez kandydata, które delikatnie ujmując nie były pozytywne. Jeden z byłych szefów był bardzo zdziwiony, że kandydat zdecydował się podać mi jego numer telefonu. Prawdopodobnie kandydat mógł nie być świadomy tego jakich referencji udzieli jego były szef lub też działał pod wpływem impulsu.

Sprawdź czego możesz się spodziewać?

Zanim podasz referencje sprawdź czego możesz się spodziewać. Dobrą praktyką jest też proszenie na bieżąco o referencje byłych szefów, klientów czy też współpracowników (zmieniając stanowiska lub organizacje). Dobrym pomysłem jest też proszenie o opublikowanie referencji („endorsements” na LinkedIn). Faktycznie wymaga to czasu od osoby o którą o to prosimy, ale takie referencje mają bardziej pozytywny i indywidualny wydźwięk niż np. „zbieranie plusów” w zakładce „umiejętności” (tutaj często działa reguła wzajemności, choć i tak warto z niej korzystać).

Możesz również zlecić, żeby ktoś np. coach/ doradca  kariery sprawdził Twoje referencje. Zyskasz wówczas pewność, że referencje, które przedstawisz po weryfikacji będą pozytywne.

Referencje (nie) prawdziwe

W Wielkiej Brytanii  i stanach Zjednoczonych funkcjonuje cały przemysł usług związanych ze sprawdzaniem referencji tzw. „background check”. Firmy sprawdzają również prawdziwość tytułów naukowych. Istnieje też rynkowa odpowiedź na potrzeby potencjalnych kandydatów nie mogących pochwalić się dobrymi referencjami. Można znaleźć  firmy, które  „przychodzą z pomocą” i budują dla swoich klientów nieistniejące referencje. Potencjalny przełożony dodzwania się na recepcję firmy x, zostaje połączony z asystentką a później z rzekomym byłym szefem, który wypowiada się o kliencie (potencjalnym kandydacie)  w samych superlatywach. Nie popieram tego typu działań, bo sądzę, że „kłamstwo ma krótkie nogi” aczkolwiek bawi mnie to, że i w tym przypadku rynek  nie znosi próżni.

Mniej oficjalna droga

Jeśli Twój potencjalny przyszły przełożony lub też osoba z działu HR pracowała kiedyś z kimś z Twojego środowiska, kto może Cię znać to najprawdopodobniej nieoficjalnie nie zawaha się skontaktować z tą osobą. Zwłaszcza pracownicy HR mają raczej rozbudowaną bazę kontaktów.  Na taką sytuację już wpływu nie masz. Możesz tylko zawczasu dbać o pozytywne relacje z osobami z Twojego otoczenia biznesowego. Nie namawiam tutaj do spolegliwości i nie chcę nikogo zastraszać – nie wszyscy muszą nas lubić. Namawiam z kolei do zachowania profesjonalizmu, asertywnego wyrażania  swoich myśli i potrzeb oraz udzielania konstruktywnej informacji zwrotnej i taktowania ludzi po prostu fair. Ekspertyza i wysokie kompetencje zawodowe „zawsze się obronią”. Nawet jeśli ktoś nie pała do nas szczególnie przyjacielskimi uczuciami, ale uważa, że wykonujemy swoją pracę na wysokim poziomie, to najprawdopodobniej udzieli pozytywnych (nieformalnych referencji).

Oczywiście ważne jest też to, jakie pytania zada osoba dzwoniąca w sprawie referencji. Zapewne nie zdziwi nikogo, że im mniej formalna droga pozyskiwania referencji tym mniej formalne pytania mogą się pojawić.

Jakie pytania może zadać osoba dzwoniąca w sprawie referencji?

Najlepsze praktyki mówią o tym, żeby zadawać konkretne pytania  np.:

  1. Jaka była Twoja relacja z kandydatem/ kandydatką?
  2. Jak długo znasz kandydata/ kandydatkę?
  3. Czy możesz potwierdzić nazwę stanowiska kandydata/ kandydatki, daty zatrudnienia i jej/ jego obowiązki?
  4. Jakie są słabe i mocne strony kandydata/ kandydatki?
  5. Jak kandydat / kandydatka reagował/a na stresujące sytuacje?
  6. Jak Ci się współpracowało z kandydatem/ kandydatką?
  7. Dlaczego kandydat/ kandydatka opuściła to stanowisko/ tą organizację?
  8. Czy zatrudniłbyś/ zatrudniłabyś tą kandydatkę/ tego kandydata ponownie?
  9. Czy jest coś jeszcze co powinniśmy wiedzieć o tej kandydatce/ tym kandydacie?

Pracując warto wiedzieć, że być może ktoś, kiedyś skontaktuje się z osobami z naszego otoczenia biznesowego zadając takie lub podobne pytania. W obecnym stanie rozwoju technologicznego (wszechobecne media społecznościowo – biznesowe) niewiele da się ukryć. Nasze życie zawodowe zaczyna być coraz bardziej transparentne, a dostęp do referencji (tych mniej oficjalnych) coraz prostszy. Warto zatem budować swoją profesjonalna markę w oparciu o solidne fundamenty takie jak: wiedza/ doświadczenie, wartości i postawy.

 

Autor:
Autor: Agnieszka  Piątkowska

Agnieszka Piątkowska

www.readytojump.pl

piatkowska@hrownia.pl


Międzynarodowy ekspert ds. rekrutacji posiadający ponad 10 - letnie doświadczenie w zarządzaniu różnego rodzaju projektami rekrutacyjnymi w regionie Europy Centralno - Wschodniej dla globalnych organizacji. Członek międzynarodowego zespołu przeprowadzającego ocenę kandydatów. W trakcie swojej kariery przeprowadziła tysiące rozmów rekrutacyjnych z lokalnymi i międzynarodowymi kandydatami. Rozwinęła i wprowadziła innowacyjny proces briefingu kandydatów (przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej) czego rezultatem było zatrudnienie większej liczby kandydatów. Od 2009 r. wykłada „Zarządzanie karierą w Zakupach” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Twórca programu szkoleniowego „Career Management in Purchasing”. Absolwentka Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego oraz SGH (Doradztwo Zawodowe, Kierowanie Rozwojem i Coaching, studia podyplomowe). Dyplomowany Asesor - Akademia Asesora – Ernst & Young Academy of Business. Trener programu "Spadochron".
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Coraz więcej ofert pracy zdalnej. Kto będzie pracować z domu w 2019 roku?
2019-02-24
​​​​​​​Co po maturze? Czyli studia pewniaki, po których znajdzies ...
2018-09-13
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej