Agnieszka Piątkowska | 2017-01-23

Headhunter znalazł mi pracę...Czyli fakty i mity o rynku pracy

Headhunter znalazł mi pracę...Czyli fakty i mity o rynku pracy

„Adam postanowił kontynuować swoją karierę poza organizacją” – słyszysz od szefa. Wszyscy gratulują koledze nowych wyzwań zawodowych, a Ty zastanawiasz się jak on „tego dokonał”.

„ Zaprzyjaźniony headunter znalazł mi pracę” opowiada dumny  Adam z błyskiem w oku. Opowiada nieco o kulisach współpracy z pracownikiem agencji rekrutacyjnej oraz podkreśla, że pomógł mu przerobić CV. Następnie przytacza główne fakty związane z nowym stanowiskiem, możliwościami jakie oferuje nowy pracodawca. Dokonujesz szybkiej analizy kariery Adama – Twoim zdaniem nie jest to nic nadzwyczajnego – cele osiąga, ale („umówmy się”) żaden z niego ponadprzeciętny talent, a firma bez niego się nie zawali.

Zastanawiasz się –  „skoro Adamowi się udało, to przecież mi też headhunter może naleźć pracę”.

Nic bardziej mylnego. Przyjrzyjmy się zatem roli  headhuntera….

- headhunter/ rekruter/ pracownik agencji rekrutacyjnej* jest opłacany przez swoich klientów czyli firmy/ organizacje lub też instytucje, dla których pracuje. Wynagrodzenie firmy agencji rekrutacyjnej to wielokrotność miesięcznego wynagrodzenia kandydata lub też % od jego rocznej pensji. Pobieranie opłat od kandydatów jest niezgodne z prawem.

- agencja rekrutacyjna podpisując umowę z klientem oferuje gwarancję na zatrudnionego pracownika (zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy), co oznacza, że jeśli pracownik lub firma zrezygnują z współpracy to agencja musi dostarczyć nowych kandydatów. W praktyce oznacza to, że nawet jeśli „przyjaźnisz” się ze wszystkimi headhunterami na świecie, a Twoje kompetencje nie znajdują odzwierciedlenia
w prowadzonych przez nich projektach, to żaden headhunter nie przedstawi Twojej kandydatury klientowi.

- praca headhuntera jest również oceniana po jakości zaproponowanych aplikacji. Po pierwsze, profil kandydata musi być jak najbardziej zbieżny z oczekiwaniami klienta, po drugie musi to być odpowiednio wyeksponowane w CV. Nie wszyscy kandydaci potrafią dobrze opracować CV
(w większości przepadków CV są po prostu napisane źle). Zdarza się, że headhunter po podjęciu decyzji, że zaproponuje kandydata do klienta proponuje, żeby kandydat naniósł zmiany w CV pod kątem konkretnego projektu rekrutacyjnego. Headhunter  nie opiniuje ogólnych CV kandydatów. Głównie analizuje CV pod kątem projektów, które prowadzi. Nie udziela informacji zwrotnych
o dokumentach aplikacyjnych,  ponieważ nikt mu za to nie płaci. Headhunterzy prowadzą zazwyczaj kilka/ kilkanaście projektów jednocześnie. W każdym projekcie prezentują krótką listę ok. 3-4 kandydatów – często praktyce  oznacza to, że analizują  setki CV, rozmawiają z wieloma kandydatami zanim zaprezentują krótka listę klientowi.

Kto jest kim? I w czym może Ci pomóc?

Na rynku pracy funkcjonują również doradcy kariery  oraz career coachowie. Ta grupa jest opłacana przez klientów indywidualnych czyli np. przez osoby poszukujące nowej pracy, zawodowej zmiany lub też zainteresowanych przyszłościowym rozwojem zawodowym. Krótko mówiąc klientami doradców kariery są osoby poszukujące intensywnie pracy, lub osoby poważnie myślące o rozwoju własnej kariery (nie koniecznie poszukujące aktywnie pracy, ale chcące rozsądnie przeanalizować zaplanować swoją karierę, czyli zdecydowana mniejszość). Doradca/ Coach pracuje dla Ciebie – wspomaga Cię w procesie poszukiwania nowego stanowiska, lub definiowania ścieżki zawodowej. Do najczęściej spotkanych usług dostępnych w tej formule zaliczmy: przeanalizowanie dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych, symulacje rozmów rekrutacyjnych, budowanie własnej marki w Social media, definiowanie alternatywnych stanowisk, definiowanie ścieżki edukacyjnej, definiowanie headhunterów/ rekruterów, definiowanie firm, dla których mógłbyś pracować, definiowanie planów kariery, testy kompetencyjne, definiowanie talentów. Doradcy/ Cochowi kariery płaci się za konkretną usługę lub za godzinę/ godziny konsultacji. Doradca i career coach pracują dla Ciebie i ich rolą jest aktywne wspieranie Cię w procesie zawodowej zmiany lub analizy / planowania kolejnych kroków. Mimo to nie znajdą  pracy za Ciebie.

Znalezienie nowego stanowiska pracy jest uzależnione od kilku czynników takich jak:

  • sytuacji rynkowej,
  • „popytu” na Twoje kompetencje w danym czasie,
  • Twojego doświadczenia, typu stanowiska, branży oraz regionu w jakim poszukujesz pracy ,
  • Twojej strategii poszukiwania pracy,
  •  Twojego podejścia do procesu poszukiwania pracy i zaangażowania,
  • Twoich dokumentów aplikacyjnych, networku (sieci kontaktów) oraz w późniejszych etapach przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej, efektywnej komunikacji z potencjalnym pracodawcą  podczas całego procesu rekrutacyjnego, Twoich kontrkandydatów biorących udział w procesie rekrutacyjnym.

 

Autor:
Autor: Agnieszka  Piątkowska

Agnieszka Piątkowska

www.readytojump.pl

piatkowska@hrownia.pl


Międzynarodowy ekspert ds. rekrutacji posiadający ponad 10 - letnie doświadczenie w zarządzaniu różnego rodzaju projektami rekrutacyjnymi w regionie Europy Centralno - Wschodniej dla globalnych organizacji. Członek międzynarodowego zespołu przeprowadzającego ocenę kandydatów. W trakcie swojej kariery przeprowadziła tysiące rozmów rekrutacyjnych z lokalnymi i międzynarodowymi kandydatami. Rozwinęła i wprowadziła innowacyjny proces briefingu kandydatów (przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej) czego rezultatem było zatrudnienie większej liczby kandydatów. Od 2009 r. wykłada „Zarządzanie karierą w Zakupach” w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Twórca programu szkoleniowego „Career Management in Purchasing”. Absolwentka Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego oraz SGH (Doradztwo Zawodowe, Kierowanie Rozwojem i Coaching, studia podyplomowe). Dyplomowany Asesor - Akademia Asesora – Ernst & Young Academy of Business. Trener programu "Spadochron".
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Zestawienie blogów HR - czyli HRownia poleca
2017-08-09
Jak budować pozytywny wizerunek firmy w sieci?
2017-06-02
Rynek pracy nie chce humanistów? Są branże, które temu zaprzeczają
2017-05-22
Odkrywanie siebie na nowo. Rzecz o mindfulness
2017-04-13

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej