Agata Łotowska | 2017-11-21

Persona Kandydata – co to jest i czy przydaje się w rekrutacji?

Współczesny rekruter to sprawny marketingowiec, PRowiec i sprzedawca w jednym. W każdej z tych dziedzin powinien posiadać kompetencje, dzięki którym potrafi szybko i trafnie pozyskać najlepszego Kandydata. Persona to ważny element strategii marketingowej, który bardzo dobrze sprawdza się również w rekrutacji.


Powiedz mi kim jest Twój idealny Kandydat…

… a powiem Ci, jak prowadzić proces rekrutacji i selekcji. No właśnie… planując strategię HRową na konkretny wakat ile wiesz o poszukiwanym Kandydacie? Jakie posiada kompetencje zawodowe, cechy charakteru, zainteresowania? Idealny Kandydat jest gdzieś na rynku pracy, ale żeby go znaleźć, musisz wiedzieć, kogo szukasz. W tym celu przydatne jest sporządzone persony.


Persona – jak to wygląda?

W każdym procesie HRowym w centrum zainteresowania jest człowiek. Nie czekaj więc i poznaj go już na samym początku. Jakie informacje mogą znaleźć się w opisie persony?

• Kluczowe kompetencje zawodowe

• Wykształcenie

• Doświadczenie zawodowe

• Predyspozycje zawodowe

• Znajomość narzędzi branżowych

• Cechy osobowości

• Przyjmowana rola w zespole

• Oczekiwania wobec kultury organizacji

Im większa szczegółowość opisu Kandydata, tym lepiej. Persona reprezentuje Idealnego Kandydata, który w 100% spełnia oczekiwania i wymagania pracodawcy. Pamiętaj, że ideały to rzadki gatunek ;) Mając określony portfel (idealnych) kompetencji w drugim kroku możesz ocenić na skali współczynnik odchylenia od idealnej cechy do akceptowalnej.


Skąd wziąć informacje o personie?

Pytania, rozmowa, aktywne słuchanie, obserwacja – to cztery słowa klucze symbolizujące drogę pozyskania informacji o personie.


1. Jeżeli nowa osoba ma być zastępcą za poprzedniego pracownika, spisz jakie kompetencje reprezentował. Jeżeli jest to nowa rola zawodowa zacznij od rozmowy z managerem zespołu na temat jego oczekiwań i wymagań, zapytaj z jaką osobą chciałby pracować, z kim do tej pory najlepiej układała mu się współpraca, a z kim nie i dlaczego. Słuchaj i wyciągaj wnioski.

2. Obserwuj, jakie osoby już pracują w zespole, kto najlepiej zaadoptuje się w nim. Możesz przeprowadzić badanie Focus Group z członkami zespołu i poznać ich preferencje.

3. Na końcu przyjrzyj się globalnie całej kulturze organizacji, jacy ludzie pracują w firmie, jakie wartości szanują, czym kierują się w pracy, czy wyróżniają się czymś szczególnym.


Persona - rola w procesie rekrutacji

Rozpoczynając proces rekrutacji zawsze stawiasz sobie co najmniej dwa cele: trafnie dobrać Kandydata oraz szybko zakończyć proces rekrutacji. Pytanie – znając wcześniej, jaki jest ten najlepszy przyszły pracownik, zrealizujesz cele rekrutacyjne szybciej, trafniej, efektywniej? Oczywiście, że tak!

Dokładny i szczegółowy opis persony, skalujący każdą z wymaganych cech Kandydata pozwala efektywniej prowadzić proces rekrutacji zarówno na etapie definiowania i poszukiwania metodą direct search / Internet search – mając personę mamy gotową listę słów kluczy - jak i podczas selekcji Kandydatów na etapie wywiadów rekrutacyjnych.


Rozpoczynając nowy proces rekrutacji stwórz personę i zobacz ile korzyści Ci to przyniesie!

Autor:
Autor: Agata Łotowska

Agata Łotowska

agata.lotowska@gmail.com


Zawodowo pracuję z ludźmi. Co najważniejsze, nie obok ludzi - a z nimi. W swojej pracy największy nacisk kładę na relacje: z Kandydatami na każdym etapie rekrutacji i selekcji oraz poprzez działania Employer Branding, pracownikami firmy w ramach komunikacji wewnętrznej, Klientami w procesie coachingowym. Szukam i odkrywam potencjały zawodowe, wspieram w procesie poszukiwania pracy, własnym rozwoju, szkolę. Codziennie odbywam wiele rozmów, w których staram się wykorzystywać wykształcenie i umiejętności z psychologii w biznesie, zarządzania, coachingu oraz socjologii w organizacji. Obecnie pracuję na stanowisku Starszy Specjalista ds. Rekrutacji i Employer Branding w branży mediowej oraz Coach. Do pracy przyjeżdżam na miętowym rowerze typu holenderka. Prywatnie spoglądam na świat zza okładek książek, szczególnie fantasy i kryminałów oraz medytuję.
Inne wpisy autora: