Michał Matysiak | 2016-11-15

Pytania kompetencyjne/behawioralne - jak się do nich przygotować?

Pytania kompetencyjne/behawioralne - jak się do nich przygotować?

Wszystko wskazuje na to, że niczym w Ulicy Sezamkowej mój kolejny tekst będzie sponsorowany przez kolejną literę alfabetu. Biorąc pod uwagę niesprzyjającą aurę za oknem, litera O wydaje się być najadekwatniejszym wyborem.

O rozmowach kwalifikacyjnych zostało już powiedziane i napisane bardzo dużo, więc ciężko jest nie wpaść w pułapkę powtórzeń, aby nie przedstawiać w kółko tego samego, co inni. To, czego brakowało mi osobiście lata temu, to konkretne podpowiedzi pod kątem konkretnego typu rozmowy, zamiast górnolotnych ogółów. W związku z tym, dziś skupię się na jednej bardziej popularnych ostatnimi czasy form, czyli pytaniach kompetencyjnych/behawioralnych.

Pytania kompetencyjne/behawioralne zakładają, że Wasze zachowanie z przeszłości może sugerować to, w jaki sposób poradzicie sobie z podobną sytuacją w przyszłości. Co więcej, stanowią one bardzo proste narzędzie służące weryfikacji deklarowanych przez Was kompetencji i umiejętności. Co oznacza to w praktyce? Jeśli piszecie w CV, że doskonale radzicie sobie ze stresem, to osoba prowadząca rozmowę dogłębnie zbada to zagadnienie poprzez poproszenie Was o podanie takiej sytuacji, w której dawka stresu przewyższyła normę. Oprócz pytania ogólnego, zostaniecie zbombardowani pytaniami szczegółowymi, drążącymi sytuację z każdej strony.

Każde pytanie zakłada czterostopniową skalę odpowiedzi (angielskie STAR – Situation, Task, Action, Result):

 • opis sytuacji – w jakim środowisku pracowaliście, w jakiej roli, co należało do Waszych codziennych obowiązków,
 • opis zadania do wykonania – jaki cel przed Wami przedstawiono,
 • opis czynności – jakie kroki podjęliście, aby osiągnąć założony cel,
 • opis wyniku – w jaki sposób i co udało się Wam osiągnąć (czy założenie z punktu drugiego zostało spełnione).

[Rekruterzy nienawidzą odpowiedzi typu: codziennie mam taką sytuację (brak konkretu); teraz nie pamiętam, ale na pewno coś było (brak konkretu); no więc zrobiliśmy/poprosiliśmy/udało nam się (używanie liczby mnogiej zamiast pojedynczej).]

Uzyskane informacje pomogą osobie prowadzącej wysnuć potrzebne wnioski, na podstawie których zapadnie wstępna decyzja o Waszym zatrudnieniu, lub nie.

Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę trzy poniższe kroki.

 1. Odrób pracę domową – punkt, który wydaje się być oczywistym, ale praktyka pokazuje, że kandydaci nagminnie o nim zapominają.

  Profesjonalny rekruter zawsze podpowie Wam jak będzie wyglądać rozmowa i pod jakim kątem warto się przygotować. Nie każdy z Was jest natomiast studentem/absolwentem psychologii czy zarządzania zasobami ludzkimi, który wiedzę teoretyczną odnośnie rozmów o pracę ma w małym palcu. Nie każdy musi nim być, żeby przygotować się do rozmowy, ale każdy powinien robić notatki i uważnie słuchać podpowiedzi (staraj się mieć kartkę i długopis w zasięgu ręki, lub umówić się na telefon w takiej porze, kiedy będziesz mógł w spokoju zapisać parę zdań), które pomogą Wam dobrze wypaść.

  W dobie globalnego dostępu do Internetu wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło pytania kompetencyjne/behawioralne, żeby wyskoczył Wam szereg podpowiedzi wraz z całą teorią.

 2. Opisz swoje przykłady zawczasu – dzięki punktowi nr1 udało Wam się zgłębić wiedzę teoretyczną i pełni pewności siebie idziecie na spotkanie z potencjalnym pracodawcą. Rzeczona pewność siebie topnieje z pytania na pytanie, ponieważ chociaż rozumiecie o jakie przykłady pyta osoba prowadząca rozmowę, to ani jednego nie jesteście sobie w stanie przypomnieć. Dlaczego?

  Odpowiedzi na pytania kompetencyjne/behawioralne są ogromnie trudne. Wymagają od nas doskonałej pamięci, umiejętności budowania logicznej struktury zdań (czasem w języku obcym) i samodzielnego wyciągania wniosków. Rzadko kiedy zdarza się, żeby kandydat potrafił na nie odpowiedzieć prosto z mostu i z zakamarków pamięci wyszperał odpowiednią sytuację.

  W uniknięciu tego scenariusza pomoże Wam powrót do punktu1. Każda rola, na którą aplikujecie (kierowca, manager, sprzedawca, asystentka, nauczycielka) składa się z szeregu kompetencji, które ją definiują (szybkość działania, praca pod presją czasu, dbałość o szczegóły, przekazywanie wiedzy). Pytania kompetencyjne/behawioralne do każdej z nich można z łatwością wyszukać podczas przeglądania informacji w Internecie, a co najważniejsze – należy przygotować przykłady ze swojego życia zawodowego (lub prywatnego, jeśli staracie się o praktykę/staż) i przejrzeć jeszcze raz przed rozmową o pracę. Taka lista z przykładami kilkunastu kompetencji niezwykle pomoże Wam przy każdej kolejnej rozmowie kwalifikacyjnej.

 3. Opowiadaj o sobie – egoizm, choć jest pojęciem zdecydowanie pejoratywnym, to złoty środek na poprawne odpowiedzi na pytania kompetencyjne/behawioralne. Mów tylko: ja, mi, mnie, moje – opowiadasz o sobie, swoim udziale w konkretnych sytuacjach i swoich sukcesach. Osobę po drugiej stronie stołu interesujesz Ty, a nie Twoi koledzy z zespołu. Nie wpadnij w pułapkę skromności, która podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest drogą donikąd, bez powrotu.

Rozmowa o pracę jest niczym pierwsza randka – wymaga nienagannej prezencji, pomysłu na wspólne tematy, dużej pewności siebie, a przede wszystkim ciągłej sprzedaży swoich kompetencji. Jeśli nie zaskoczy, to drugiej nie będzie.

Autor:
Autor: Michał Matysiak

Michał Matysiak

matysiak@hrownia.pl


Od ponad dziesięciu lat pracuję z ludźmi reprezentującymi różny wiek, kulturę, narodowość, zawód i apsiracje. Wierzę, że wyciąganie wniosków z historii i relacji społecznych pomaga w osiągnięciu sukcesu. Rekrutacja jest dla mnie wypadkową różnorodnych dziedzin i preludium do prawdziwego poznania drugiej osoby.
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
5 problemów, które blokują rozwój branży IT
2018-05-10

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej