Dominika Kobiela | 2017-01-04

Zmieniam swoją pracę!

Zmieniam swoją pracę!

Nigdy nie jest za późno by zmienić siebie w pracy i pracować lepiej...

Wraz z początkiem nowego roku część z nas ponownie spisało swoje noworoczne postanowienia. Statystyki wskazują, że robi to ponad 40% Polaków, a na czoło takich list wysuwają się zwykle marzenia o poprawie formy fizycznej oraz rzuceniu używek. Dalej często znaleźć można plany dotyczące awansu lub zmiany pracy. Na listę naszych postanowień wrzucamy zatem „Zmienić pracę” albo „Zostać kierownikiem działu”. I co dalej? Bardzo często zupełnie nic. A przecież w ciągu całego życia spędzamy w pracy przeciętnie 99 117 godzin! Może więc w tym roku, zamiast planowania kolejnej diety każdy z nas poświęci nieco więcej czasu na spisanie noworocznych postanowień dotyczących swojej pracy?

Zacznijmy więc od rzeczy najważniejszej. Czy obecna praca daje Ci satysfakcję? Pamiętaj, że spełnienie w pracy można osiągnąć na wielu różnych poziomach. Dla jednych ważne jest poczucie, że robi się coś ważnego, dla innych istotne jest realizowanie swoich pasji, dla jeszcze innych pięcie się po kolejnych szczeblach kariery, albo wyższa gratyfikacja finansowa.

Jeśli na powyższe pytanie odpowiedziałeś negatywnie masz zasadniczo dwa wyjścia. Zmienić pracę podejmując nowe zatrudnienie lub zmienić swoją obecną pracę… na lepsze.

Zmieniam swoją pracę!

Zmiana pracy jest dziś łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Obecnie w Polsce bezrobocie wynosi około 8% i jest najniższe od 25 lat. Warto jednak pamiętać, że poszukiwanie idealnej pracy często okazuje się pogonią za świętym Graalem. Szukając ideału zwykle przekonujemy się, że rzeczywistość rzadko jest w stanie sprostać marzeniom. Zanim więc zaczniesz szukać nowej pracy zastanów się, czy jest sposób na to by twoja obecna stała się bardziej wartościowa, ciekawsza, bardziej satysfakcjonująca. Są dziesiątki sposobów, by tak uformować swoje miejsce pracy, by było bardziej dopasowane do ciebie i twoich możliwości.

Proponuję zatem stworzenie listy postanowień, dzięki której zaczniesz inaczej postrzegać swoją codzienną pracę. Jej kształt zależeć będzie oczywiście od twoich oczekiwań i planów, część z zaproponowanych przeze mnie punktów jest jednak uniwersalna.  

Lista noworocznych postanowień

1. Porozmawiać z szefem (albo z kimś z działu HR) i sprawdzić możliwe perspektywy rozwoju.

Może dodatkowe szkolenie umożliwi Ci podjęcie nowych zadań, które doprowadzą do awansu? A może w innym dziale otwiera się akurat wakat, który idealnie pasuje do twoich kwalifikacji i oczekiwań?

2. Wykorzystywać każdą okazję na rozwój.

Jeśli wewnętrznie organizowane jest jakieś szkolenie, prezentacja, czy inna inicjatywa, która pozwoli Ci zdobyć nową wiedzę – skorzystaj z niego!

3. Szkolić siebie i innych.

Sprawdź na jakie szkolenia doskonalące albo pozwalające na zdobycie nowych kwalifikacji możesz się zapisać. Nie poprzestawaj jednak na tym. Po odbytym szkoleniu zaproponuj swoim kolegom, że zaprezentujesz im zdobytą wiedzę w postaci prezentacji lub mini-szkolenia.

4. Dzielić się wiedzą.

A może już posiadasz jakieś umiejętności i wiedzę, którą wato się podzielić z innymi? Ucz innych, zostań mentorem, pokaż się z nowej strony!

5. Propagować kulturę.

Załóż firmową bibliotekę i zaangażuj pracowników do przynoszenia książek, które już przeczytali i dzielenia się nimi z innymi. Organizuj wyjścia na koncerty i spektakle współfinansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

6. Wziąć udział w jakiejś ciekawej inicjatywie firmowej.

Wachlarz takich inicjatyw oferowanych przez pracodawcę jest zwykle dość szeroki i różnorodny – możesz zacząć pisać do gazetki albo udzielać się na blogu. Możesz zaproponować swoje wsparcie przy organizowaniu firmowej imprezy. Możesz też zapisać się do drużyny koszykówki albo założyć własną drużynę i zaprosić współpracowników by do niej dołączyli.

7. Zaangażować się w wewnętrzną akcję charytatywną.

Część firm ma własne fundacje, które zawsze mile witają wolontariuszy. Każdego roku organizowanych jest też kilka sportowych imprez charytatywnych gromadzących pracowników różnych firm i branż, jak np. Poland Business Run. Warto wziąć w nich udział, pomóc potrzebującym i zintegrować się ze współpracownikami. Dużą popularnością cieszą się też takie akcje jak Szlachetna Paczka – może warto zainicjować zbieranie darów w twojej firmie?

Podobną listę sporządziłam kiedyś sama i realizowałam pomysły z niej krok po kroku. Twoja lista może wyglądać inaczej, to przecież od ciebie zależy jak będzie wyglądać twoja kariera zawodowa i każdy dzień twojej pracy.

Realizuj się, zdobywaj nową wiedzę i nowe umiejętności. Twój wiek nie ma tu znaczenia! Zgodnie ze współczesną psychologią rozwojową rozwijamy się do końca życia. Nigdy nie jest za późno by zmienić siebie w pracy i pracować lepiej. Warto robić takie rzeczy przede wszystkim dla siebie, czego Ci czytelniku w nowym roku serdecznie życzę!

 

Autor:
Autor: Dominika Kobiela

Dominika Kobiela

PPF Hasco-Lek S.A.

dominika.kobiela@hrownia.pl


Z wykształcenia jestem psychologiem i trenerem biznesu, a także kulturoznawcą. W swojej pracy łączę doświadczenie zdobyte jako specjalista ds. marketingu, komunikacji oraz PR z wiedzą obejmującą psychologiczne aspekty funkcjonowania pracowników w organizacji. Z pasją promuję employer branding jako jedną z najważniejszych, długofalowych inwestycji dla firmy. Prywatnie pasjonuje mnie fotografia, uwielbiam biegać i nałogowo czytam kryminały.
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Zestawienie blogów HR - czyli HRownia poleca
2017-08-09
Rynek pracy nie chce humanistów? Są branże, które temu zaprzeczają
2017-05-22
Odkrywanie siebie na nowo. Rzecz o mindfulness
2017-04-13
Praca idealna – czy naprawdę istnieje?
2017-04-08

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej