Marta Bober | 2016-10-21

Biurowa alternatywa, czyli zalety coworkingu

Biurowa alternatywa, czyli zalety coworkingu

Jesteś świeżo upieczonym freelancerem i właśnie rozpoczynasz swoją karierę. W notesie już zapisałeś pierwsze kontakty i zbierasz siły na obiecujące zlecenia. Postanowiłeś pracować w domu. Co prawda nie masz swojego kąta, ale co to za problem popracować w kuchni, przy stole. 8:10, spóźniona do pracy żona prosi Cię o podwiezienie. 9:00 sąsiadka przynosi pożyczoną tortownicę. 10:00 przychodzi listonosz. I można wymieniać dalej. Skupienie uwagi na projekcie w domowych warunkach bywa niezwykle trudne. Istnieje mnóstwo czynników, które mogą odrywać od obowiązków. A terminy przecież gonią.

 

Wynajęcie biura w dobrej lokalizacji na samym początku działalności jest nieopłacalne. Póki freelancer nie uzyska bezpiecznego progu dochodów wizja własnej siedziby w centrum miasta jest raczej oddalona. Czy na rynku jest coś “zamiast”?

Otóż tak. Odpowiedzią są biura coworkingowe.

W jaki sposób funkcjonują?

Klienci biur coworkingowych mają możliwość wynajęcia pomieszczenia na godziny lub konkretne dni. Wiele z takich biur oferuje miesięczne pakiety. Wszystko zależy od potrzeb klientów - wśród dostępnych opcji na pewno każdy wolny strzelec znajdzie coś dla siebie. Biura  coworkingowe oferują kompleksowe usługi. Kryją się pod tym nie tylko miejsce przy biurku i zapewnienie potrzebnego do pracy spokoju, ale także dostęp do internetu, salek konferencyjnych, chillout roomów czy kawiarenek. Dodatkowo można korzystać z urządzeń biurowych i nie trzeba martwić się o utrzymanie porządku w pomieszczeniach. Dostarczenie wszystkich niezbędnych przedmiotów i możliwości jest bardzo komfortowa. Wszystko to można mieć za ok. kilkaset złotych na miesiąc, w zależności od miasta i poziomu wyposażenia biura.

Co znajdziemy w najlepszych z nich?

Przede wszystkim doskonale przygotowaną przestrzeń do pracy. To klucz do efektywnego wykonywania swoich obowiązków. Zapewnienie odpowiednich warunków przełoży się na zainteresowanie biurem. Przykładem mogą być chociażby dobre, ergonomiczne fotele biurowe, światłowodowe łącze internetowe czy pyszna kawa. To najważniejsze składniki niezbędne do pracy - wymienia Katarzyna Kędzierska, współzałożycielka oraz Dyrektor Zarządzającą sieci biur coworkingowych pod marką COPOINT.

Dużym plusem takich rozwiązań jest szansa na nawiązanie wartościowych kontaktów. Osoby, które będą siedziały obok siebie mogą wymienić się doświadczeniami, zaproponować pomoc czy nawet pomyśleć o współpracy. W biurze coworkingowym nie trzeba siedzieć samemu, można korzystać z pomieszczeń zapewniającym miejsce większej ilości osób.

Wyniki badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez magazyn Deskmak pokazują, że popularność coworkingu wzrasta. Na całym świecie istnieje około 8 tysięcy biur coworkingowych. W Polsce, według badań z sierpnia zeszłego roku ok. 150 takich miejsc. Dlaczego ich liczba jest tak duża? Odpowiedź jest prosta: biura coworkingowe przynoszą użytkownikom oszczędności, niezależność i nowe relacje.

Osoby decydujące się na pracę w takim miejscu nie muszą swojej przyszłości wiązać z jednym punktem na mapie - ich podejście do miejsca pracy może być bardzo elastyczne. Do innych zalet zalicza się możliwość integracji z innymi osobami (aż 83% badanych podało taką odpowiedź). W dalszej kolejności wskazywano na wzrost motywacji i sprawną organizację pracy.

Patrząc z perspektywy właściciela biura coworkingowego, sprawa nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Prowadzenie takiego miejsca wymaga wiele uwagi i zaangażowania.

Silny wzrost liczby biur coworkingowych, choćby w Warszawie, jest mocno widoczny, jednak równie wiele z tych biur szybko zamyka swoje podwoje. Patrząc od strony biznesowej jest to wymagająca działalność, w swej istocie bardziej podobna do prowadzenia restauracji, niż klasycznego wynajmu nieruchomości. Wymaga od Właścicieli lub managerów zestawu specyficznych umiejętności. To jeden z ważnych czynników warunkujących popularność danego biura - zauważa Katarzyna Kędzierska.

A czego biura coworkingowe oczekują od swoich klientów? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by przestrzegać zasad dobrego wychowania. Lepiej nie narażać się osobom pracującym obok i nie zaśmiecać swojego biurka czy prowadzić głośnych rozmów przez telefon. Każdy użytkownik powinien starać się tworzyć atmosferę sprzyjającą skupieniu i nie rozpraszać uwagi kolegi siedzącego obok. Do rozmów i omawiania różnego rodzaju pomysłów można skorzystać z dostępnych salek konferencyjnych. Dostosowanie się do panujących reguł nie powinno sprawiać nikomu trudności, tym bardziej, jeżeli mamy przed sobą wizję korzyści płynących z funkcjonowania w społeczności biura coworkingowego.

 

Autor:
Autor: Marta Bober

Marta Bober

HRownia

696436152

marta.bober@hrownia.pl


Redaktor Naczelna
Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Jak zaaranżować przestrzeń pod kątem młodszych pracowników?
2018-07-24
Znajdź pracę za granicą z jober.pl
2018-07-23
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30
Nomadzi są wśród nas, czyli o pracy z każdego zakątka globu
2018-04-12

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej