Marcelina Mrugalska | 2017-01-16

Co to jest Assessment Centre i jak się do niego przygotować?

Co to jest Assessment Centre i jak się do niego przygotować?
Z tego artykułu dowiesz się ...
  • jakie formy może przyjąć Assessment Centre,

  • jak się do niego przygotować,

  • o czym pamiętać podczas Assessment Centre.

Coraz więcej firm w procesie rekrutacyjnym stosuje Assessment Centre. To jeden ze skuteczniejszych sposobów na ocenę rzeczywistych predyspozycji kandydata, takich jak na przykład jego umiejętność pracy w grupie.  Pozwala sprawdzić, jak poradzi sobie podczas wykonywania praktycznych zadań, które będą na niego czekać na danym stanowisku.

 

Assessment centre może mieć formę zarówno indywidualną, jak i grupową. Całość zachowań i działań oceniana jest przez profesjonalistów, tzw. asesorów, którzy są doskonale przeszkoleni do tej roli. Wiedzą na co zwrócić uwagę. Nawet błahe w naszym odczuciu szczegóły i zachowania nie umkną ich uwadze. Zazwyczaj ta część procesu rekrutacyjnego trwa kilka godzin, aby osoby oceniające mogły jak najlepiej poznać kandydatów i ich predyspozycje.

Ale Assessment Centre pozwala też upewnić się czy aplikowaliśmy na odpowiednie stanowisko. Jeśli wykonywane zadanie wydaje się nam bardzo trudne i w trakcie wykonywania go nie czujemy się komfortowo, warto zastanowić się czy jest to praca dla nas.

 

Zadania w grupie

Assessment centre odbywający się w grupie kandydatów może przybierać formę dyskusji, symulacji, scenki, case studies. Ale nie tylko inni kandydaci mogą brać w niej udział. Zdarza się, że niektóre firmy angażują w ten proces także aktorów. Chodzi o zwiększenie wiarygodności procesu i zadań do wykonania.

Assessment Centre przeprowadzane w grupie świetnie sprawdza się przy zewnętrznych rekrutacjach, na przykład na stanowisko handlowca. Pozwala sprawdzić potencjał kandydata i umiejętność nawiązywania relacji. Pokazuje asesorom jak dana osoba reaguje w określonych sytuacjach i rozwiązuje problemy. Zazwyczaj ważniejszy od doświadczenia okazuje się potencjał i umiejętność dopasowania się do zespołu oraz przyjęcie odpowiedniej do danego stanowiska roli.

 

Assessment Centre indywidualnie

Do indywidualnych form Assessment Centre można zaliczyć prezentację czy rozwiązanie case study lub innych zadań. Indywidualną rekrutację proponuje się zazwyczaj na stanowiska wyższego szczebla. Można w ten sposób sprawdzić predyspozycje zawodowe i osobowościowe do awansu na lidera zespołu czy managera działu. Odpowiednio dobrane zadanie pozwoli ocenić m.in. kompetencje specjalistyczne.

 

Jak przygotować się do Assessment Centre?

Ogólne porady są podobne jak w przypadku innych form procesu rekrutacyjnego. Dobrze jest sprawdzić stronę internetową firmy, zwrócić uwagę na jakie kompetencje i wartości stawia przedsiębiorstwo. Jeśli Assessment Centre poprzedzała rozmowa - czy to na żywo czy też przez telefon - pomyśl jakie pytania i w jaki sposób były zadawane. Może to dać obraz tego, co istotne dla danego pracodawcy. Dobrym pomysłem jest przypomnienie sobie zakresu obowiązków i oczekiwań pracodawcy z ogłoszenia o pracę. Bardzo możliwe, że to właśnie wymienione wcześniej pożądane kompetencje będą sprawdzane. Przejrzenie scenariuszy dostępnych w Internecie może być pomocne, jeśli chcesz zapoznać się ze specyfiką różnych zadań. Jednakże prawdopodobieństwo, że zadania dostępne w sieci się powtórzą właściwie nie istnieje. Dlatego zamiast uczyć się zadań na pamięć, skup się na swoich mocnych stronach i bądź jak najbardziej naturalny.

 

To czas na jak najlepsze zaprezentowanie siebie

Pamiętaj, że Assessment Centre nie trzeba się obawiać. Nie należy udawać kogoś innego, ponieważ nigdy nie wiemy jaka cecha jest akurat sprawdzana. Ponadto, asesorzy bardzo szybko wyłapią nienaturalne zachowanie kandydata. Jeśli obawiamy się, że naszym wrogiem będzie stres, dobrze jest uświadomić sobie, że rekruterzy nie zwracają tak dużej uwagi na zdenerwowanie, które jest naturalnym elementem procesu rekrutacji.


Po prostu ubierz się odpowiednio do sytuacji, nie spóźnij się i nie zapomnij wyciszyć telefonu. Uważaj także na swoje zachowanie podczas przerw. Bądź sobą!

Autor:
Autor: Marcelina Mrugalska

Marcelina Mrugalska

marcelina.mrugalska@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
5 problemów, które blokują rozwój branży IT
2018-05-10

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej