HRownia | 2018-02-06

Ogłoszenie IT - jak napisałby je programista?

Ogłoszenie IT - jak napisałby je programista?


Ogłoszenie jest bez wątpienia kluczowym elementem procesu rekrutacji. To od niego zależy, czy kandydat zdecyduje się aplikować na dane stanowisko. Jak zatem powinno wyglądać ogłoszenie IT, które przyciągnie jego uwagę?

Doświadczeni programiści nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Jedyna trudność polega na wybraniu wartościowej oferty spośród nic niemówiących ogłoszeń. Kandydaci z tej branży niezwykle cenią swój czas i nie lubią marnować go na czytanie długich i mało konkretnych ofert.

Wymienianie w ogłoszeniu umiejętności miękkich, takich jak zdolność pracy w grupie czy sumienność, zamiast umiejętności twardych, jak na przykład  znajomość poszczególnych technologii, znacznie utrudnia cały proces rekrutacji. A co z opisem miejsca pracy? Czy naprawdę koleżeńska atmosfera oraz praca w młodym, dynamicznym zespole to informacje, jakich oczekuje kandydat? No i najbardziej nurtujące pytanie —  co to znaczy “atrakcyjne wynagrodzenie”?

Konsekwencją niepoprawnie skonstruowanej oferty pracy jest przede wszystkim zmarnowany czas i pieniądze, ponieważ, mimo iż aplikacji na dane stanowisko może być dużo, większość z nich najprawdopodobniej nie będzie adekwatna do oczekiwań pracodawcy. Co więcej, pozbawione konkretnych informacji ogłoszenie może zniechęcić osoby, które w rzeczywistości sprawdziłyby się w danej pracy.

 

Jak powinno wyglądać dobrze skonstruowane ogłoszenie o pracę na stanowisku programistycznym?

Przede wszystkim musi zawierać jak najwięcej szczegółowych informacji na temat tego, kogo poszukuje dana firma.

Zacznijmy od podstawowych danych, czyli od opisu stanowiska. Informacje, których nie może zabraknąć w tej sekcji to przede wszystkim rodzaj zatrudnienia oraz lokalizacja firmy. Ważne jest też, aby sprecyzować, w jakim wymiarze godzin oferowana jest praca, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi, a także czy istnieje możliwość pracy zdalnej.

Z perspektywy programisty ważne jest także to, jak wyglądać będzie jego przyszła praca, a dokładniej projekt nad którym będzie pracował. Aby mógł lepiej zobrazować sobie swoje potencjalne stanowisko, z pewnością chciałby uzyskać informacje na temat branży oraz wielkości owego projektu, metodyki pracy czy też technologii, na jakich będzie działał. Takie wiadomości pozwolą mu dokonać wstępnego wyboru, czy Twoja oferta jest dla niego i czy odnajdzie się na danym stanowisku.

Zakres wymagań to stały element niemalże wszystkich ofert pracy. W przypadku ofert na stanowiska programistyczne ważne jest przede wszystkim wymienienie wszystkich technologii, które powinna znać osoba pracująca na danym stanowisku, a także wymagany stopień ich znajomości. Takie działanie znacznie usprawni Twoją pracę, ponieważ nie będziesz musiał przekopywać się przez sterty CV niespełniających oczekiwań pracodawcy.

Informacje, które najbardziej interesują kandydatów to oczywiście korzyści wynikające z podjęcia danej pracy. “Atrakcyjnym zarobkom” mówimy stanowcze NIE! Jeśli rzeczywiście stawiasz na konkrety, a do tego chcesz pokazać swoją firmę jako uczciwą i transparentną  —  musisz podać jasną i rzetelną informację o zarobkach. Widełki płacowe są niezwykle atrakcyjnym elementem ogłoszenia, które jak nic innego przyciągają uwagę kandydatów. Warto wspomnieć także o oferowanych świadczeniach pozapłacowych, takich jak chociażby karty sportowe, bezpłatny parking czy też darmowe napoje w miejscu pracy.

 

Jak powinno wyglądać ogłoszenie, które w pełni spełni oczekiwania kandydatów-programistów?

Jeśli zależy Ci na stworzeniu ogłoszenia, które spełni oczekiwania Specjalistów IT, powinieneś postarać się przekazać w nim jak najwięcej konkretów. Informacje, które są szczególnie istotne z perspektywy kandydatów z branży informatycznej to:

  • istota stanowiska

  • profil pracy

  • metodologia projektu

  • używane technologie

  • benefity

  • wymagania

 

Ważne jest także, aby ogłoszenie było czytelne i porównywalne z innymi. Specjaliści IT nie lubią tracić czasu na czytanie długich i opisowych ofert, dlatego w ich przypadku lepiej sprawdzą się infografiki oraz przejrzysty formularz. Jeśli zależy Ci na sprawdzonym narzędziu - skorzystaj z No Fluff Jobs . Jest to  portal, który został stworzony przez programistów w odpowiedzi na “ściemę” znajdującą się w większości standardowych ogłoszeń o pracę. Dzięki współpracy z No Fluff Jobs nie tylko zaoszczędzisz masę swojego czasu, ale także wzmocnisz wizerunek swojej firmy, dołączając do grona uczciwych i transparentnych pracodawców.

 

przykładowa oferta pracy - No Fluff Jobs

przykładowa oferta pracy b No Fluff Jobs

Przykładowe ogłoszenie opublikowane na portalu No Fluff Jobs


Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakiej rekrutacji oczekują specjaliści IT? Pobierz bezpłatny Przewodnik po skutecznej rekrutacji programistów!

 

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
Najbardziej nieprawdopodobne zachcianki programistów, czyli hity z rozmów rekr ...
2018-07-12

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej