HRownia | 2017-04-04

6 sposobów na skuteczną rekrutację programistów

6 sposobów na skuteczną rekrutację programistów

Do końca 2017 roku wydatki firm na świecie na rozwiązania technologiczne przekroczą 3,5 bln dolarów. To całkiem spora suma. Wykwalifikowani inżynierzy z branży IT cały czas są mocno poszukiwani przez rekruterów. Atrakcyjnych stanowisk nadal jest jednak więcej niż bardzo dobrych specjalistów, którzy mogliby je objąć. Pracodawcy są zatem postawieni przed nowymi wyzwaniami - jak pozyskać do swoich zespołów najlepszych kandydatów? Omawiamy kilka sposobów, które uczynią ten proces bardziej efektywnym.

1. Odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego warto pracować  w Twojej firmie?

Czy jesteś w stanie stwierdzić, dlaczego dany specjalista chciałby u Ciebie pracować? Spójrz na swoją firmę jego oczami pamiętając jednocześnie o kilku czynnikach, które są bardzo ważne dla osób pragnących zmienić zatrudnienie. Pensja czy dodatkowe korzyści takie jak prywatna opieka medyczna, dostęp do zdrowych posiłków w firmie czy pakiet sportowy i kulturalny, to benefity obecnie dość oczywiste. Musisz przyciągnąć pracowników oferując im coś więcej. Wysoką kulturę pracy w firmie, realne szanse rozwoju (dokształcanie, konferencje, certyfikaty), dobrą reputację w społeczności programistów, elastyczność zatrudnienia oraz możliwość pracy zdalnej. Podczas rekrutacji na stanowiska w branży IT nie proponuj pracownikom wyłącznie wysokiej pensji i karty Multisport - to otrzymają najprawdopodobniej w każdej większej firmie, do której zapukają. Analizuj konkurencję i śledź doniesienia o najlepszych miejscach pracy na świecie i staraj się im dorównać, a nawet prześcignąć.

2. Poznaj społeczność pracowników branży IT

Wysyłanie mailingu z nowymi ofertami pracy do najlepszych programistów może nie przynieść pożądanego efektu. Dlaczego? Ponieważ najczęściej są oni szczęśliwie zatrudnieni i nie planują w danym momencie zmiany pracy. Z tego właśnie powodu warto stać się częścią ich społeczności. Gdy zdecydują się na szukanie nowej pracy - Ty będziesz w stanie zaproponować im konkretne oferty, zanim jeszcze wpiszą w wyszukiwarkę frazę “Java developer praca”.

W jakich miejscach znaleźć takie społeczności? Najpierw w internecie: dołącz do rozmów na Twitterze, śledź tam najbardziej wpływowych przedstawicieli branży, angażuj się w dyskusje tematyczne na portalu quora.com, przeszukaj grupy na LinkedIn, poznaj stronę StackOverflow oraz Reddit, śledź opiniotwórcze blogi, które cenią sobie profesjonalni programiści. Dołączając do dyskusji programistów masz spore szanse na stanie się częścią społeczności, wśród której przyjdzie Ci rekrutować najlepszych pracowników na stanowiska techniczne.

3. Zorganizuj hackathon

Pracownicy w branży IT często traktują swoją pracę nie tylko jako możliwość utrzymania się, spłacenia kredytu i zarobienia na zagraniczne wakacje. Oni naprawdę interesują się tym, czym się zajmują. Niektórzy wprost uwielbiają o tym mówić, pisać i słuchać. Zorganizuj lub zasponsoruj hackathon. Jest to kilkudziesięcio godzinne spotkanie programistów i innych specjalistów z branży IT, które może spełniać zarówno funkcje rekrutacyjne jak i wizerunkowe. Daj uczestnikom wyraźnie do zrozumienia, że interesujesz się nowymi technologiami, że ważne są dla Ciebie innowacje i nowoczesna kultura pracy. Paweł Kwiatkowski z platformy ChallangeRocket.com , która oferuje kompleksowe wsparcie w organizowaniu programistycznych eventów, twierdzi, że w 2017 wzrośnie liczba pracowników, którzy poszukiwać będą niestandardowych dróg dotarcia do potencjalnego pracodawcy. Warto wcześniej zaplanować odpowiednie strategie.

4. Rekruter IT nigdy nie śpi

Nie szukaj odpowiedniego kandydata dopiero w momencie, gdy wiesz, że musisz go koniecznie szybko zatrudnić - to będzie zdecydowanie zbyt późny moment. Specjalista z dużym doświadczeniem zawodowym jest łakomym kąskiem dla działów HR zarówno dużych korporacji jak i mniejszych firm. Nie czekaj na ostatnią chwilę i już teraz napisz tekst o możliwościach rozwoju w Twojej firmie. Pochwal się przyjazną atmosferą pracy, jaką oferuje Twoja marka. Zainwestuj czas i pieniądze w Employer Branding i spraw, by kandydaci sami zapukali do Twoich drzwi. Skuteczne rekrutowanie pracowników nie kończy się o 16:00, gdy wychodzisz z biura. Konferencje, profile w mediach społecznościowych, spotkania branżowe czy blogi dostępne są również poza standardowymi godzinami pracy. Wykorzystaj je i reaguj na bieżąco. Te działania z pewnością zaprocentują.

5. Przygotowuj atrakcyjne oferty pracy

W 2017 roku jedną z najpopularniejszych form poszukiwania nowych pracowników nadal jest publikowanie ogłoszeń z ofertami pracy na odpowiednich portalach. Jak skonstruować atrakcyjne ogłoszenie, które ma szansę zwrócić uwagę dobrego specjalisty? Przede wszystkim: zawsze podawaj oferowane wynagrodzenie, bądź choćby jego widełki. Kandydaci muszą wiedzieć, czy warto aplikować. Oferta pracy bez podanego wynagrodzenia nie jest brana na poważnie i rzuca cień na Twoją wiarygodność. Selekcjonuj wymagania, które umieszczasz w ogłoszeniu. Jeśli szukasz Back End Developera nie dodawaj do oczekiwanych kompetencji informacji o znajomości Photoshopa. Zadziała to jak czerwona płachta na byka i sprawi, że narazisz się na nieprzyjemne komentarze. Specjalista to czytający nabierze podejrzeń, że nie wiesz, kogo właściwie szukasz i chcesz, pod pretekstem jednego stanowiska, zdobyć kompetencje 3 osób.

6. Zwracaj uwagę na kompetencje miękkie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w przypadku rekrutacji ludzi o technicznych kwalifikacjach jest nadmierne przywiązywanie wagi do kompetencji stricte technicznych i zapominanie o kompetencjach miękkich. A są one niezwykle ważne. Developer powinien odnaleźć się i dobrze czuć w środowisku pracy, jakie oferuje nasza firma. Warto zatem przygotować sobie listę cech i kompetencji miękkich, jakie chcemy, by członek naszego technicznego zespołu posiadał.

Przykładowo: planujesz zatrudnić lidera technicznego, który będzie miał do czynienia z różnymi wydziałami w firmie. Współpraca ze zróżnicowanymi zespołami będzie na porządku dziennym. Może lepiej, zamiast zwracać uwagę wyłącznie na liczbę lat pracy w JavaScript, postarać się o kandydata z wysokimi kompetencjami negocjacyjnymi? Na technicznych stanowiskach ważne są również zdolności adaptacyjne, elastyczność, wytrwałość, umiejętność zadawania pytań, proszenia o pomoc, ale także udzielanie takiej pomocy pozostałym pracownikom.

 

Autorka:

Joanna Błauciak

www.challengerocket.com 
 

 

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Praktyki studenckie w świecie IT, czyli jak rekrutować i zatrudniać najlepszy ...
2019-04-06
Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Feedback po rozmowie kwalifikacyjnej jako podstawowa potrzeba kandydata. Jak bra ...
2018-07-30
Najbardziej nieprawdopodobne zachcianki programistów, czyli hity z rozmów rekr ...
2018-07-12

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej