HRownia | 2016-12-22

5 rad, które złagodzą powrót do pracy po świętach

5 rad, które złagodzą powrót do pracy po świętach

Wszechobecne lampki i ozdoby choinkowe, dziesiątki Mikołajów, mijanych niemal codziennie w galeriach i centrach handlowych, słyszalne na każdym kroku “Last Christmas”... O tak. Niewątpliwie idą Święta. Magiczny czas, spędzany w gronie najbliższych, pozwalający choć na chwilę odetchnąć od codziennego biegu i przytłaczających obowiązków. No właśnie: na chwilę, która mija zdecydowanie za szybko. Jak poradzić sobie z powrotem do szarej rzeczywistości i nie zwariować? Podpowiedzi poniżej.

1. Zaakceptuj rzeczywistość

Nie ma się co oszukiwać. To co dobre, szybko się kończy, a  poświąteczne powroty do pracy nie należą do łatwych. Użalanie się nie ma najmniejszego sensu, a im szybciej wdrożymy się do codziennych, zawodowych wyzwań, tym będzie nam łatwiej. Warto jednak do sprawy podejść “na chłodno” i nie skupiać się na tym co nieprzyjemne podczas zasłużonego wypoczynku.

2. Zachowaj spokój

Nie panikuj i nie pozwól by negatywne emocje, związane z nieuniknioną zamianą wigilijnego stołu na pracownicze biurko, zniszczyły Ci radość spędzania rodzinnych chwil. Postaraj się skupić na tym, co w danej chwili jest najważniejsze. Na myślenie o pracy przyjdzie jeszcze czas. Świadomość, że Święta (niestety) przemijają w zupełności wystarczy. Rozgoryczenie i nadmierne przeżywanie mogą nam jedynie zaszkodzić i zepsuć wyjątkową, bożonarodzeniową atmosferę.

3. Opanuj sztukę odpoczywania

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym to klucz do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Codzienny pośpiech oraz stres, który mu towarzyszy, mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie i prowadzić do wypalenia. Doskonałą okazją na zwolnienie obrotów i powrót do formy jest urlop, także ten świąteczny. Pozwól sobie na chwilę relaksu i ciesz się możliwością odpoczynku. Doskonałym pomysłem będzie spędzenie wolnych chwil aktywnie. Idź na spacer, szusuj na stoku, wsiądź na rower i poczuj, że żyjesz!

4. Postaraj się uporać z ciężkimi obowiązkami przed Świętami

Jeśli masz taką możliwość, doprowadź do końca wszystkie najistotniejsze projekty i ważne sprawy przed rozpoczęciem urlopu. Pozwoli Ci to nie zaprzątać sobie głowy myślami o zawodowych obowiązkach podczas świątecznej przerwy oraz ułatwi powrót do pracy. Brak poświątecznej presji oszczędzi nerwów oraz pomoże w “rozpędzeniu się” i adaptacji.

5. Nie narzucaj sobie zbyt dużego tempa

To normalne, że po świątecznym urlopie czujemy się rozleniwieni. Należy pozwolić sobie na stopniowe przyzwyczajanie się do codziennego pośpiechu. Nie warto rzucać się na głęboką wodę, ponieważ może to nas jedynie wprawić w przygnębienie i wywołać frustrację. Bądźmy wyrozumiali, zarówno dla siebie samych, jak i naszego otoczenia.

 

Wesołych Świąt! :)

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

Raport Antal: 6 trendów na rynku kandydata w 2018 roku
2018-08-06
Oczekiwania vs. rzeczywistość. Czy przedsiębiorcy odpowiadają na potrzeby pr ...
2018-07-25
Absencja jako wynik procesów wewnętrznych w organizacji
2018-07-06
Dlaczego łatwiej znaleźć pracę niż dobrego pracownika?
2018-04-30

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej