HRownia | 2018-01-03

5 sposobów na to, jak poprawić swój komfort pracy w nowym roku

5 sposobów na to, jak poprawić swój komfort pracy w nowym roku

Właśnie zaczyna się nowy rok kalendarzowy. To doskonały moment na wprowadzanie zmian w życiu. Wszyscy spisują swoje noworoczne postanowienia i starają się ten rok przeżyć trochę inaczej niż poprzedni. My polecamy wziąć pod lupę nie tylko życie prywatne, ale również zawodowe. Jak dobrze rozpocząć nowy rok w pracy? Poniżej mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą poprawić Twoją efektywność i komfort pracy.

 

1 . Uprzątnij swoje miejsce pracy

Przed Świętami Bożego Narodzenia całe godziny spędzaliśmy na porządkowaniu domów i mieszkań. Teraz gdy po Nowym Roku nadchodzi czas powrotu do pracy, warto zacząć od uporządkowania swojego biurka. Sprawdź, czy na blacie nie leżą nieaktualne notatki i dokumenty, które już dawno powinny być w teczkach i segregatorach. Wyrzuć niepotrzebne rzeczy, które nazbierały Ci się przez cały poprzedni rok (a może i nawet cały okres) pracy w tym miejscu i zacznij działania w nowym roku kalendarzowym w czystym, uporządkowanym otoczeniu. Ten pozornie banalny sposób pozwoli uzyskać poczucie harmonii i ładu.

 

2. Zacznij lepiej organizować swoją pracę

Każdego dnia, tuż po przyjściu do pracy, zaplanuj swój dzień. Wypisz wszystkie zadania do wykonania i zaplanuj je na konkretne godziny, pamiętając przy tym, aby zostawić trochę zapasu na nagłe sprawy bieżące. Dzięki uporządkowanej liście zadań do zrobienia nie tylko będziesz pracować lepiej i bardziej wydajnie, ale też unikniesz niepotrzebnego stresu. Działając zgodnie z listą nie zapomnisz o żadnym ważnym zadaniu. Dzięki temu nie będziesz martwić się, czy aby na pewno wszystko zostało zrobione ani stresować się, że już na samym początku nowego roku musisz nadrabiać zaległości. Przy wypisywaniu zadań warto też ustalać ich stopień ważności. Sprawy priorytetowe będą miały pierwszeństwo, a te, które są mniej istotne, będzie można z czystym sumieniem przełożyć, jeśli nagle pojawią się inne kwestie i problemy, które trzeba szybko rozwiązać.

 

3. Regularnie korzystaj z kalendarza

Planujesz ważne spotkania w przód i zazwyczaj zapisujesz wszystko na samoprzylepnych żółtych karteczkach? To duży błąd. Wszyscy oczywiście doceniamy ich funkcjonalność i każdy z nas z nich korzysta. Ważne spotkania i zadania, które są do wykonania np. za dwa tygodnie, warto notować sobie w kalendarzu. Karteczki łatwo zgubić np. podczas robienia porządków lub po prostu przeoczyć, jeśli mamy ich na biurku naprawdę sporo. A regularne prowadzenie kalendarza pomoże usystematyzować pracę i uporządkować harmonogram spotkań i zadań. Dzięki temu nie umówisz się też dwa razy na tę samą godzin jednego dnia.

 

 

4. Wyznaczanie sobie celów

Wyznaczanie celów ułatwia wystawianie sobie samemu oceny za wykonaną pracę. Jeśli będziesz wyznaczał sobie cele co tydzień, miesiąc lub kwartał, to na koniec tego okresu będziesz mógł bez problemu zweryfikować, co udało Ci się zrobić, a co nie i odpowiedzieć sobie na pytanie “dlaczego?”. Cele powinny być ogólne i większe niż konkretne zadania wyznaczane na dany dzień pracy. Wyznaczanie celów i ich weryfikowanie na koniec okresu sprawią, że o wiele łatwiej wyłapiesz błędy, które popełniasz w pracy i które uniemożliwiają Ci wykonywanie zadań, a także docenisz swoje sukcesy, które odnosisz każdego dnia w życiu zawodowym. Nagle przekonasz się, ile każdego dnia udaje Ci się zrobić!

 

5. Bądź asertywny i nie poddawaj się presji

Koleżeńska przysługa to miły gest, na który warto się w nowym roku zdobyć. Jeśli jednak prośby o pomoc czy wyręczanie w obowiązkach przez kolegę z działu są regularne, to czas zacząć być asertywnym i w końcu powiedzieć “nie”. Nie daj się wykorzystywać i poddawać presji kolegów z grupy. Wykonuj swoje, a nie cudze obowiązki. Jeśli masz z tym problem, pomyśl o profesjonalnym narzędziu do wspierania asertywnego przeciwstawiania się presji w środowisku pracy. Na rynku znajdziesz propozycję nowoczesnych stymulatorów sytuacji, w których trzeba wykazać się asertywnością. Nauka poprzez rozrywkę pokaże popełniane błędy po to, aby wyciągnąć wnioski i w rzeczywistych sytuacjach podejść do sprawy w odpowiedni sposób.  

 

Nowy rok kalendarzowy to doskonały moment na zmiany. Pamiętaj, że w pracy masz swoje obowiązki, które powinny być dla Ciebie priorytetem. Nie daj się presji i nie poświęcaj swojego życia prywatnego i planów dla dobra kolegów. Wprowadź te 5 prostych zmian do swojego życia zawodowego i przekonaj się sam, że będzie ono o wiele bardziej komfortowe i przyjemne!

 

Autor:
Autor: HRownia

HRownia

Hrownia

redakcja@hrownia.pl

Inne wpisy autora:

Powiązane Artykuły

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!


Wydarzenia Zobacz Więcej